Share/Save/Bookmark

آتش‌بس عید؛ طالبان وارد کابل و دیگر شهرها شدند!

در دو روز گذشته که آتش‌بس دوجانبه رعایت شده، اوضاع امنیتی در بیشتر نقاط کشور آرام گزارش شده و اعضای گروه طالبان مشغول تجلیل عید در کنار نیروهای امنیتی و مردم دیده شده‌اند. در دومین روز عید شماری از اعضای گروه طالبان وارد کابل شدند و مردم درخیابان‌ها با آنها سلفی گرفتند.

پرچم طالبان هم در کابل به اهتزاز درآمد.

پرچم رسمی افغانستان کدام است؟ و برافراشتن پرچم سفید طالبان در قلب کابل پایتخت، چه پیامدی می تواند داشته باشد؟

آیا این اقدام سمبولیک و حساب شده طالبان به جنگجویان این گروه انگیزه جنگیدن بیشتر برای فتح کابل را نمی دهد؟ آیا این یک رجزخوانی آشکار از سوی طالبان نیست؟ آیا این اقدام طالبان انگیزه نیروهای امنیتی را در جنگ با طالبان تضعیف نمی کند؟

از این آتش بس بوی یک توطئه خطرناک می آید. حکومت وحدت ملی به فردای ختم آتش بس اندیشیده اند؟ اگر طالبان با استفاده از زمان آتش بس نیروهای خود را و بخصوص انتحاریهای خود را در پایتخت جابجا کنند، در فردای عید و ختم آتش بس چه کسی مسئول است؟

آتش بس معنی بسیار روشن دارد اینکه طرف های درگیر در مواضع خود می مانند و بر همدیگر آتش نمی گشایند. نه اینکه نیروهای امنیتی یک طرف از طرف دیگر استقبال کند و آنها بیایند پرچم خود را در پیش بینی "سرقوماندان اعلی" به اهتزاز در آرد.

صلح نیاز جدی و حتمی افغانستان است اما این راه به صلح نمی انجامد، این راه فقط به جنگجویان امید و انگیزه برنده شدن از راه جنگ را افزایش می دهد.

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد