Share/Save/Bookmark

کد مطلب :55857
تاریخ انتشار : دوشنبه 15 قوس 1395 ساعت : 09:41:36

واکنش عالم سرشناس اهل سنت ایران به حملات تروریستی اخیر در افغانستان

آخوند عبدالجلیل هوشمند از علمای اهل سنت ایران درباره اتفاقات و وقایعی که در افغانستان رخ داده از جمله حمله گرو ههای تروریستی به  مسجد باقرالعلوم  کابل و حمله به زوار امام حسین (ع) در حله عراق واکنش نشان داد.
اسلام دین پاکی است و همه را به وحدت دعوت میکند و رسول اکرم رحمة للعالمین است و برای رحمت مبعوث شدند. مکان برای ما ملاک نیست بلکه انسان و انسانیت مهم است همانند پیامبر اسلام که هر کجا می رفت رحمت را با خود به آنجا می برد. برعکس این قضیه در افغانستان رخ داده است و افرادی تحت عناوین مختلف به این کشور ورود پیدا کرده اند و در نهایت منجر به نزول نقمت شده اند. جهالت و تفرقه و تعصب رخ می دهد و در نهایت به نوعی ترور رخ می دهد. مسلمان چه شیعه و چه سنی اگر از درون بصیرت نداشته باشد و از دین و مذهب خود آگاهی نداشته باشند و هدف نزول پیامبر را ندانند این جهالت می آورد. یا کسی که تعصب داشته باشد. تعصب مذهبی که منجر به فرقه گرایی و نژاد پرستی می شود و این فرد در نهایت دچار افراط و تفریط خواهد شد. و کسی که این دو را داشته باشد اما دچار تفرقه اندازی شده باشد مثل شیعه انگلیسی و مثل اهل سنت وهابی عربستانی و آمریکایی  این هم فرقی ندارد و در نهایت د چار ترور خواهند شد. شیعه انگلیسی و اسلام آمریکایی و عربستانی وهابی می خواهند میانه مسلمین را بر هم بزنند.
دین ما چه می گوید، دین ما اهل سنت با شیعیان واحد است. کتاب و معاد و خدا و پیامبر ما یکی است. ما درریشه یکی هستیم و کسی حق ندارد بیاید و این وسط تفرقه اندازی کنند.
چه شیعه و چه سنی هیچ کدام قائل به تکفیر یکدیگر نیستند.
چرا در سوریه به اسم الله اکبر و لا اله الا الله و محمد رسول الله  برادران ما را سر می برند. الله اکبر یعنی دنیا را ترک کرده ام اما با اسم الله اکبر و پرچم سیاه لا اله الا الله (پرچم داعش) دست به تکفیر و قتال مسلمین می زنند.
الان چرا در افغانستان یک مسجد را بمب گذاری می کنند و چندین برادر و خواهر دینی و مسلمان ما از دنیا می روند. اینجا من سنی نباید بگویم که مسجد شیعیان را زدند و به من ربطی ندارد نه اینگونه نیست.یا در حلب مسجد اهل سنت را زدند و نابود کردند شیعیان موضع نشان دادند و این است دین ما. دین وحدت و رحمت الهی.
اسلام را می خواهند از ریشه بردارند . اینان کاری به شیعه و سنی ندارند بلکه اصل اسلام را هدف گرفته اند.
بهترین راه برای از بین بردن اسلام را تفرقه یافته اند. حضرت امیر علی علیه السلام می فرمایند گوسفندی که از گله جدا شود طعمه گرگ می شود.
الان کسانی هستند که در اهل سنت و شیعه به اسم مسلمان دارند تفرقه اندازی می کنند.
شبکه هایی مثل وصال و  کلمه دست آموز و دست پرورده کشورهای غربی است. حرف من با این آقایون هست. وقتی اینان خودشان را مدعی مدافع اهل سنت می دانن، چرا از مسایل و مشکلات افغانستان و سایر کشورها سخن نمی گویند.چرا فقط مسایل تفرقه انگیزی را بیان می کنند. چرا شبکه های آقای شیرازی در پی مسایل اختلافی است.
اینان در واقع سگان درباری هستند که بدنبال تکه استخوانی پارس می کنند.
اسلام مثل درخت تنومند است و درخت به ریشه است و ما در اصول دین یکی هستیم و شاخ و برگ درخت با هم مختلف است و این ها بمنزله اختلاف نظر در فروعات دین است و این دلیل بر اختلاف و تفرقه نیست.مگر خود اروپایی ها اختلاف نظر در مسایل مختلف ندارند و آیا این ها باعث نزاع قومی و قبیله ای می شود؟!
ثمره دین اسلام چه در اهل سنت و چه در اهل تشیع یکی است و همه واقف به ین مساله هستیم. وصال و کلمه هم به فروعات دین چسبیدن و اصول را رها کرده اند.اسلام یعنی تفکر، عقلانیت و اسلام فقط سنی بودن و شیعه بودن نیست و این نوعی جهل است. من سنی باید از شیعه آگاهی داشته باشم و شیعه باید با اهل سنت و مذاهب ان آشنا باشد تا بتواند با اینان زندگی کند .مثل فردی که وقتی وارد شهری می شود باید از اداب و رسوم شهر آگاهی داشته باشد تا بتواند بدون حاشیه زندگی خوبی داشته باشد.پیامبر اسلام با یهود و نصارا برخورد خوب داشت ما که هر دو مسلمان هستیم و خداوند فرموده است واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا و باید در گفتار و کردارمان این موضوع را ثابت کنیم.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد