Share/Save/Bookmark

کد مطلب :57123
تاریخ انتشار : دوشنبه 9 حوت 1395 ساعت : 08:00:50

حساس‎ترین مقطع تاریخی زندگی حضرت زهرا(س)

عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین(ع) با بیان اینکه تمام مقاطع زندگی حضرت زهرا(س) کوتاه، اما پربار است، به معرفی حساس‎ترین مقطع تاریخی زندگی ایشان پرداخت.
محمدحسین رجبی‎دوانی، محقق تاریخ اسلام و عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین(ع)، با بیان اینکه اصل مراجعه به تاریخ و گرفتن درس‎ها و عبرت‎ها از آن، در فرهنگ قرآن و عترت بسیار مورد تأکید قرار گرفته است، گفت: حدود یک سوم مسائل مطرح شده در قرآن به مباحث تاریخی اختصاص دارد و این، اهتمام قرآن به مسألۀ تاریخ را نشان می‌دهد.
این محقق تاریخ اسلام با تأکید بر اینکه حضرت زهرا(س) الگوی برتر بهترین فرزند، همسر و مادر است، اظهار کرد: حضرت زهرا(س) نه تنها در مسائل شخصی و خانوادگی، بلکه در عرصۀ اجتماعی نیز برای تمام مردان و زنان الگویی عالی برای شناخت مسیر حق و حرکت در آن هستند.
عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین(ع) با بیان این مطلب که تمام مقاطع زندگی حضرت زهرا(س) کوتاه، اما پربار است، گفت: مهم‌ترین و حساس‎ترین مقطع تاریخی زندگی حضرت زهرا(س) که به وظایف اجتماعی و سیاسی و در نتیجه سعادت جامعه و امت اسلامی مرتبط می‌شود، مقطع پایانی عمر شریف حضرت زهرا(س) است.
رجبی‎دوانی با بیان اینکه این مقطع حساس، از زمان رحلت پیامبر اکرم(ص) آغاز و تا شهادت حضرت زهرا(س) ادامه دارد، افزود: این مقطعی است که حضرت زهرا(س) در آن به عرصه‌‎های اجتماعی و سیاسی ورود کردند و راه مقابله با غصب، ظلم و استبداد و انحراف را به ما نشان دادند و در این مسیر از همه پیشی گرفتند و الگویی بزرگ برای شناخت و دفاع از ولایت به شمار می‌روند.
وی با بیان اینکه لازمۀ ولایت‌مداری اطاعت محض از ولیّ خداست، گفت: حضرت زهرا(س) با رفتارشان در قبال امام خود در آن برهه از زمان که دشمنان به بهانه‌های مختلف بدترین رفتارها در قبال امیر‏المؤمنین(ع) و اهل‌بیت ایشان نشان می‌دادند، اسوه‌ای برای دفاع از ولایت شدند و حتی در روایتی ایشان خود را کنیز حضرت علی(ع) خطاب کردند.
این محقق تاریخ اسلام با بیان اینکه امروزه برخی بزرگان و علما در اینکه مقام امیر‏المؤمنین(ع) بالاتر است یا حضرت زهرا(س)، هنوز به نتیجه‌ای نرسیدند، گفت: آنان تنها توانستند به این نتیجه برسند که امیر‏المؤمنین(ع) فقط به واسطۀ ولایتشان به حضرت زهرا(س)، مقامشان بالاتر است. به عبارت دیگر، مقام حضرت زهرا(ع) کم از مقام امیر‏المؤمنین(ع) نیست و برتری حضرت علی(ع) به واسطۀ مقولۀ ولایت است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

شش جمله حضرت زهرا(س) درباره امیرالمومنین(ع)
امام علی(ع) هنگام دفن حضرت زهرا(س) چگونه با پیامبر(ص) درد دل کرد؟
دو دهه عزاداری فاطميه
کلام پیامبر(ص) درباره آنچه حضرت زهرا(س) از خدا خواهد خواست
کلام حضرت زهرا(س) درباره درخواست از همسر

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد