Share/Save/Bookmark

کد مطلب :59212
تاریخ انتشار : دوشنبه 29 جوزا 1396 ساعت : 14:11:16

روسیه: هدف آمریکا در افغانستان برقراری آرامش نیست

 هدف آمریکا برقراری آرامش و امنیت در افغانستان نیست، بلکه اهداف دیگری را دنبال می کند.
ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در جمع خبرنگاران گفت: آمریکا در برخی نقاط جهان از جمله افغانستان شمار نیروهای خود را افزایش یا کاهش میدهد اما در این عرصه هیچ راهبرد مشخصی ندارد.
پایگاه خبری وزارت امور خارجه روسیه به نقل از سخنان زاخارووا نوشت: چنین به نظر می رسد که آمریکا با این اقدامات در واقع مسایل داخلی مربوط به صنایع نظامی را حل میکند. در این حال، آمریکا استراتژی مشخصی در افغانستان ندارد در حالیکه ۱۵ سال قبل به این کشور حمله کرد.
وی ادامه داد: آمریکا که از شورای امنیت مجوز هجوم به افغانستان را گرفت، تا کنون در مورد اقدامات خود و متحدانش در این کشور هیچ گزارشی به سازمان ملل ارایه نکرده است.
زاخارووا گفت: روسیه و هیچ کشوری در جهان نمیداند، آمریکا در افغانستان چه خواهد کرد و چه بر سر این کشور و منطقه ای که در آن واقع شده، در سال های آینده خواهد آمد.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین با انتقاد از عملکرد آمریکا و متحدانش در افغانستان گفت: آنان باید منظم به شورای امنیت گزارش می دادند، اما این کار را نکردند و معلوم نیست چه چیزی را می خواهند ارایه کنند. افزون بر آن هیچ نظارتی بر اقدامات نیروهای آمریکا و متحدان این کشور توسط جامعه جهانی انجام نگرفته است.
مقام های روسیه تاکنون بارها از سیاست های و اقدامات آمریکا در افغانستان به ویژه اهداف نامشخص و مشکوک آمریکا انتقاد کرده اند.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به تازگی به آمریکا نسبت به پیامدهای احتمالی حمایت از گروههای تروریستی و افراط گرا در افغانستان هشدار داد.
وزیر امور خارجه روسیه در یک کنفرانس خبری در باره حمله تروریستی اخیر کابل گفت: این پیام شرورانه تروریستی، ضرورت توقف اجرای سیاست معیارهای دوگانه و همچنین لزوم هماهنگی کامل تمامی بازیگران خارجی در مساله افغانستان و حمایت از دولت قانونی این کشور را در مبارزه با تروریسم نشان می دهد.
پایگاه خبری وزارت خارجه روسیه به نقل از سخنان لاوروف، نوشت: باید از تلاش ها برای استفاده از رویدادهای افغانستان در بازی های ژیوپلیتیکی خودداری کرد، زیرا بر سرنوشت ملت افغان و برنامه های رفع بحران کنونی تاثیرهای ناگواری دارد.
وزیر خارجه روسیه گفت: مساله دیگر که اهمیت بیشتری دارد، رویدادهایی است که اخیرا در آسمان افغانستان اتفاق می افتد که از سوی آمریکا و متحدانش در ناتو کنترل میشود.
وی با اشاره به اظهارات برخی نمایندگان مجلس افغانستان در مورد پرواز هلیکوپترهای بدون نشان ساخت آمریکا در برخی مناطق تحت کنترل تروریست ها و افراط گرایان، افزود: شواهدی وجود دارد که هلیکوپترها مدتی پس از فرود در نواحی تحت کنترل افراط گرایان به پایگاه خود بازگشتند که حامل نظامیان آمریکایی بودند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد