Share/Save/Bookmark

کد مطلب :59993
تاریخ انتشار : پنج شنبه 12 اسد 1396 ساعت : 21:01:37

450 هزار پاسپورت مهاجرین افغانستانی در ایران بعد از گذشت یکسال تمدید نشده است

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان می گوید با آنکه ایران سال گذشته در سفر محمد محقق؛ معاون دوم ریاست اجراییه به تهران به گونه شفاهی تعهد کرد که ویزه افغان‌ستانی های مقیم ایران را برای مدت دو سال تمدید می‌ کند اما تا اکنون این ویزه‌ ها تمدید نشده است.
حفیظ الله میاخیل، مشاور مطبوعاتی وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان گفت که مدت اعتبار ویزه ۴۵۰ هزار افغان مقیم ایران سال گذشته خورشیدی به اتمام رسید و کمیته ای به رهبری وزارت خارجه افغانستان با مقامات ایرانی در حال گفتگو بوده تا ویزه این افغان ها تمدید گردد.
آقای میاخیل به صدای امریکا گفت: ​"ما با جانب ایران در حال مذاکره هستیم و کوشش می‌ کنیم تا حضور افغان ها در آنجا (ایران) تمدید شود."
در حال حاضر ۴۵۰ هزار مهاجر با داشتن پاسپورت خانواری و ۸۰۰ هزار تن با کارت‌ آمایش در ایران اقامت دارند.
در همین حال فکوری بهشتی، رئیس کمیسیون امور مهاجرین ولسی جرگه افغانستان با وجود ابراز نگرانی از تمدید نکردن ویزه افغان‌ های مهاجر در ایران، گفت که حکومت ایران منتظر است تا پاسپورت‌ های افغان‌ های مقیم آن کشور الکترونیک شود و پس از آن ویزه‌ های آنان را تمدید کند.
حکومت افغانستان نیز با توجه به این مشکل به تازگی قرارداد تدارک ماشین های چاپ پاسپورت برای مهاجرین افغان مقیم ایران را تعدیل کرده است و از این طریق می‌ خواهد از طریق نمایندگی‌ های سیاسی خود برای مهاجرین، پاسپورت‌ های جدید به منظور اخذ ویزه توزیع کند.
از جانب دیگر، انتظار می رود تا چند روز دیگر یک نشست سه جانبه بین افغانستان، پاکستان و کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان در کابل برگزار شود.
حفیظ میاخیل، مشاور مطبوعاتی وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان در پیوند به افغان های مهاجر در پاکستان گفت: "برگشت از این تعداد افغان‌ ها در حدود ۴ ماه که مانده، ناممکن است به همین منظور ما تلاش می‌کنیم تا حضور آنان و کارت‌ های اقامت شان در پاکستان تمدید شود."
در همین حال نادر فرهاد، سخنگوی کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان از برگزاری این نشست سه جانبه استقبال کرد و گفت: ​"از هر نوع نشستی که منجر به بهبود وضعیت زندگی پناهندگان افغان در پاکستان شود و در کنار این باعث تمدید کارت‌های ثبت نام افغان‌ها در پاکستان شود، خیر مقدم می‌ گوییم."
حدود ۱,۳ میلیون افغان در پاکستان با اسناد هویت اقامت دارند و اقامت قانونی آنان تا پایان سال جاری میلادی تکمیل خواهد شد.
بر بنیاد گزارش اداره هماهنگی امور بشر دوستانه ملل متحد در یک هفته اخیر ۱۸۸۵ مهاجر بدون اسناد از پاکستان و ۹۳۹۳ مهاجر از ایران به افغانستان برگشته اند. افزون بر این، ۱۶۷۱ افغان دارای اسناد از پاکستان و ۶۷ تن از ایران به افغانستان عودت کرده اند.
رئیس جمهور غنی اخیراً در دیدار با نمایندگان مهاجرین مقیم پاکستان گفته بود که باید به مهاجرت نقطه پایان گذاشته شود و برای ایجاد یک پالیسی جامع به منظور حل مشکلات مهاجرین وقت خواسته است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد