Share/Save/Bookmark

کد مطلب :60031
تاریخ انتشار : يکشنبه 15 اسد 1396 ساعت : 18:56:25
واکنش به انتقادها از چگونگی استقبال رییس جمهور غنی در تهران؛

مرتضوی: برخی به جای توجه به متن، به دنبال حاشیه اند/ وزیر ورزش ایران به دلیل اشتباه در زمان به استقبال نرسید

به دنبال برخی انتقادها از چگونگی استقبال از محمداشرف غنی، رییس جمهور در سفر به تهران برای شرکت در مراسم تحلیف ریاست جمهوری دکتر حسن روحانی، شاه حسین مرتضوی می گوید که قرار بود وزیر ورزش جمهوری اسلامی ایران از رییس جمهور پذیرایی کند، اما به دلیل اشتباه وزیر در مورد ساعت استقبال، او نتوانست به این مراسم برسد.
بر اساس عکس های منتشر شده از استقبال رسمی رییس جمهور افغانستان در میدان هوایی مهرآباد تهران، محمدرضا بهرامی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل از آقای اشرف غنی استقبال می کند.
اما در واکنش به این انتقادها، شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری که او نیز در سفر تهران حضور داشته، از این مسأله انتقاد کرده که "گاه به سفرهای رییس جمهور به جای متن به حاشیه ها بیشتر توجه می شود؛ برخی از روی عمد، برخی از روی ناآگاهی و برخی هم با نگاه سیاسی".
مرتضوی در یادداشتی در صفحه اجتماعی خود، واقعیت را این گونه تعریف کرده است: "واقعیت این است که هیأت افغانستان مطابق برنامه از قبل تنظیم شده، ساعت هشت و نیم به میدان هوایی مهرآباد تهران رسید. قرار بود وزیر ورزش جمهوری اسلامی ایران از رییس جمهور استقبال کند، اما به دلیل اشتباه جناب وزیر در ساعت استقبال، از رسیدن به میدان محروم می شود".
وی خاطرنشان کرد که رییس جمهور افغانستان در تمام عرصه ها و سفرها، با عزت از مردم و حکومت نمایندگی می کند و در ملاقات با رییس جمهوری ایران نیز اساسی ترین موضوعات را به صورت جدی و صریح مطرح کرده است.
از سوی دیگر، شفیق شرق، اتشه فرهنگی سفارت افغانستان در ایران نیز از بالا بودن تعداد سفر هیأت های دیپلماتیک به ایران و همچنین اشتباه وزیر ورزش ایران در مورد ساعت استقبال از رییس جمهور غنی سخن گفته است.
آقای شرق نیز در یادداشتی گفته است که قرار بود آقای سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان ایران، از رییس جمهوری اسلامی افغانستان در فرودگاه بین المللی مهرآباد استقبال به عمل آورد؛ اما هیأت جمهوری اسلامی افغانستان پیش از زمان پیش بینی شده به فرودگاه رسید، همچنان ازدحام ترافیک و ورود همزمان چندین هیأت دیپلماتیک به تهران، باعث شد که هیأت استقبال کننده به موقع به فرودگاه نرسد.
وی در مورد این که چرا وزیر ورزش و جوانان ایران برای استقبال از رییس جمهور افغانستان توظیف شده، خاطرنشان کرده که هیأت های دیپلماتیک شرکت کننده در مراسم تحلیف دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران در تهران، بسیار گسترده بود و وزیر جوانان و ورزش این کشور مسوول استقبال از رؤسای جمهور تعیین شده بود و او از رییس جمهور عراق و چند کشور دیگر نیز استقبال کرد.
از سوی دیگر، اتشه فرهنگی کشور در سفارت تهران یادآور شده که در جریان مراسم تحلیف، جایگاه خاصی برای رییس جمهوری اسلامی افغانستان در نظر گرفته شده بود.
از مجلس شورای اسلامی ایران نیز جایگاه خاصی برای رییس جمهور افغانستان در این مراسم اختصاص داده شده بود. جایگاه اشرف غنی، اولین جایگاه پس از سران نظام ایران و پس از داکتر حسن روحانی و صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه این کشور و اولین جایگاه برای مهمانان خارجی بود.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد