Share/Save/Bookmark

کد مطلب :60134
تاریخ انتشار : يکشنبه 22 اسد 1396 ساعت : 12:10:14

بازرگانان: جلغوزۀ افغانستان‌ به ‌نام پاکستان‌‎ صادرمی‎شود

شماری از بازرگانان جلغوزه درخوست، می‎گویند که آنان نمی‎توانند جلغوزه شان را به چین صادر کنند، اما پاکستان سالانه به صدها میلیون کلدار از صادرات جلغوزۀ افغانستان به چین، سود می‌برد.
 این بازرگان افزودند که سالانه ۲۵ هزار تُن جلغوزه به بازارهای این ولایت از بخش‌های گونه‎گون کشور سرازیر می‌شود، اما به گفتۀ آنان یگانه خریداران انحصاری این جلغوزه بازرگانان پاکستانی هستند که پس از بسته بندی معیاری جلغوزه افغانستان را با سه برابر بهای تمام شد و بانام این کشوربه چین صادر می‎کنند.
 ولی جان، یک بازرگان جلغوزه درخوست گفت: "هرسال در این بازار به گونۀ میانگین تا ۳۰ هزارتُن جلغوزه آورده می‎شود و بخشی زیادی از این جلغوزه به پاکستان می‎رود که پس از پروسس و بسته بندی از آنجا با نام پاکستان به بازارهای چین صادر می‎‏شوند."
 بازرگانان می‎افزایند که بازرگانان پاکستانی هر کیلو گرام جلغوزه افغانستان را تا ۸ دالر می‎خرند، اما این جلغوزه را دربازارهای چین به بیش از۳۰ دالر هر کیلوگرام میفروشند.
نورزا علی، عضو اتحادیۀ صادرکننده‎گان جلغوزه در این باره گفت: "ما از رییس جمهور می‎خواهیم که مشکلات مارا حل سازد و زمینه‌های صادرات جلغوزه را به بازارهای چین فراهم سازد، درحال حاضر بیشترین سود را از جلغوزه افغانستان، پاکستان نصیب می‎شود."
 این بازرگانان اضافه کردند که علت نبود تصدیق نامه کیفیت برای جلغوزه، آنان نمی‎توانند فراروده‎های‏شان را به بازارهای چین صادر کنند.
 ازسوی هم، آمارهای داده شده از اتاق تجارت و صنایع نشان می‎دهند که سالانه ۱ هزار ۵۰۰ تُن جلغوزه به خارج از کشور صادر می‌‎شود، اما منابع می‏گویند که درحال حاضر بخشی بزرگی از جلغوزه افغانستان از راه‎های قاچاقی، به پاکستان می‌رسند.
 مسؤولان اتاق تجارت و صنایع می‎گویند که با وجود بازشدن راه آهن میان افغانستان و چین، حکومت تا کنون نتوانسته است برای صادرات جلغوزه افغانستان به بازارهای چین زمینه سازی کند.
 یونس مهمند، معاون تجارتی اتاق تجارت وصنایع گفت: "سالانه به هزارها تُن جلغوزه در کشور تولید می‎شود، اما صادرات رسمی ما به خارج به تناسب این جلغوزه که درکشور تولید می‎شود، بسیار اندک است."
 چین بزرگترین خریدار جلغوزه درجهان است و گفته می‌شود که درحال حاضردر کنار مکسیکو و شماری از کشورهای آسیای میانه، پاکستان بزرگترین صادرکننده‎گان جلغوزه به این کشور هستند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد