Share/Save/Bookmark

کد مطلب :60893
تاریخ انتشار : سه شنبه 28 سنبله 1396 ساعت : 08:07:41

اعتراف نخست وزیر موقت پاکستان به ورود عاملان حملۀ انتحاری چهارراهی زنبق از پاکستان به افغانستان

برای نخستین بار یک مقام بلندپایه پاکستانی ورود تروریستان از این کشور به افغانستان و انجام یک حمله بزرگ را می پذیرد. شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان می پذیرد که عاملان و حمله کنند‎گان انتحاری در چهارراهی زنبق کابل در ماه رمضان سال جاری، احتمالأ از پاکستان داخل افغانستان شده بودند.
نخست وزیر موقت پاکستان این سخنان را در مصاحبه ای با روزنامۀ فایننشل تایمز ابراز داشته است.
در حمله انتحاری چهارراهی زنبق کابل که توسط یک تانکر بزرگ انتقال فاضلاب صورت گرفت، ۱۵ هزار کیلوگرام مواد منفجره استفاده شده بود و بیش از ۱۵۰ شهید و ۵۰۰ زخمی برجای گذاشت. به دنبال این حمله که به ظاهر گروه داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت، حکومت افغانستان آن را کار شبکه حقانی با هماهنگی پاکستان اعلام کرد.
حال چند ماه پس از این حمله بزرگ، نخست وزیر موقت پاکستان گفته است: "من تمامی جزئیات را نمی‌دانم، اما گفته می‌توانم که سه یا چهار نفر از مرز عبور کردند. یک موتر از منطقه‎یی به سوی کابل حرکت کرد. اما قبل از انفجار، در محوطۀ یک سفارت پارک شده بود".
وی در این مصاحبه هم چنان از کاهش عملیات‌های نظامی ارتش پاکستان علیه گروه‌های هراس افگن نیز سخن گفته است. اما تأکید کرده که کشورش از همه ابزار دست داشته برای از بین بردن گروه های تروریستی به شمول طالبان و شبکۀ حقانی استفاده می‌کند.
عباسی بیان کرده است: «ما ۲۵۰ هزار سرباز را در مناطق قبایلی در این طرف خط دیورند جابجا کرده ایم و آنان به مبارزه شان ادامه می‎دهند. اما ما به صورت کلی بر این مناطق کنترول نداریم".
وی در ادامه بار دیگر ادعای این کشور را در مورد ورود هراس افگنان از خاک افغانستان به پاکستان تکرار کرده و گفته است: "هراس افگنان اکثرأ از آن سوی مرز وارد می شوند و حملاتی را در برابر مردم ما انجام می دهند. اگر ارتش افغانستان نمی تواند آنان را کنترل کند و نیروهای امریکایی نمی توانند آنان را کنترل کنند، پس ما چه می توانیم انجام دهیم؟"
عباسی هم چنان هشدار داده که اگر ادارۀ رییس جمهور ترمپ در صدد کاهش روابط امریکا با اسلام آباد باشد، چنین رویکردی می تواند بیشتر از پیش به تروریزم در منطقه کمک کند.
وی گفته است که اتخاذ یک موقف تند علیه پاکستان از سوی امریکا، می تواند نتیجه معکوس به دنبال داشته باشد.
این اظهارات در حالی مطرح می گردد که اخیرأ امریکا هشدار داده که از پاکستان به عنوان یک متحد، سلب صلاحیت خواهد کرد. ترامپ از پاکستان خواسته تا به عمر و فعالیت گروه های هراس افگن که در این کشور آزادانه فعالیت می کنند، پایان داده و تأکید نمود که صبر امریکا دیگر لبریز شده است.
نخست وزیر پاکستان در مورد اقدام های این کشور در برابر امریکا خاطرنشان کرده که پاکستان می تواند روند خریداری هواپیماها نظامی از امریکا را متوقف سازد، اما در مورد اقدامات دیگر اسلام آباد چیزی نگفته است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد