Share/Save/Bookmark

کد مطلب :61151
تاریخ انتشار : يکشنبه 9 ميزان 1396 ساعت : 19:02:18

بهار جلالی و اتهام «خاک‌فروشی به هزاره‌ها»؛ کتاب علی احمد جلالی در مورد این قوم چه می‌گوید؟

چند روز پیش بهار جلالی، استاد دانشگاه امریکایی افغانستان و دختر علی احمد جلالی وزیر داخله پیشین افغانستان در تویتی نوشته که “کسانی که افغانستان را در جریان جنگ دوم افغان-انگلیس به بریتانیا فروختند، باید به مغلولستان، جایی که از آن آمده‌اند، برگردند.”
زمانی که شماری از کاربران توییتر از او در این مورد توضیح خواستند، او در پاسخ نوشت که “هزاره‌ها، کسانی که در جنگ دوم افغان-انگلیس جاسوس بریتانیا بودند.” او در ادامه مخاطبانش را به کتاب “تاریخ نظامی افغانستان” کتابی از علی احمد جلالی، ارجاع داد و گفت آن‌را بخوانند.

این ادعای بهار جلالی واکنش‌های تند گسترده کاربران افغان و خارجی در شبکه‌های اجتماعی را برانگیخت. شماری او را به بی‌خبری از تاریخ افغانستان متهم کرده و شمار دیگر او را یک “تبارگرا” خواندند.
بارنت روبین، افغانستان‌شناس مشهور در واکنش به نوشته‌ی بهار جلالی نوشت که “بسیار دردناک است که این گونه نفرت‌پراکنی را از یک عضو تحصیلکرده نسل جوان افغانستان می‌شنویم.”
بهار جلالی پس از آن‌که با واکنش‌های شدید مواجه شد، تویت خود را حذف کرد اما در یک تویت جدید نوشت که “بعد از قرار گرفتن به عنوان قربانی یک توطئه خطرناک توسط مردمان افراطی که مملو از نفرت اند، من به نفرت‌افگنی متهم شدم.”
شجاع ربانی، پسر برهان‌الدین ربانی در واکنش به این تویت نفرت‌افگنانه و راسیستی بهار جلالی نوشته که “تمام دوستان هزاره نگذارید که یک فرد تبارگرا، جاهل و احمق شما را دلسرد کند. شما در گذشته، حال و آینده بخشی از افغانستان بوده و خواهید بود.”
ناهید فرید، عضو مجلس نمایندگان افغانستان در توییتر خود نوشته است که “بهار جلالی عزیز! این سرزمین متعلق به همه است و ما از شما به عنوان یک استاد دانشگاه و دختر یکی از سیاست مداران افغانستان بیشتر از این انتظار داریم.”
وژمه فروغ، عضو شورای عالی صلح افغانستان در واکنش به این تویت دختر سفیر افغانستان در جرمنی نوشته است که “بیشترین عملکردهای تفرقه‌افگنانه همیشه از قشر تحصیلکرده و نخبگان سیاسی سر زده است. کسی که حتا نمی‌داند که افغان بودن چه حسی دارد.”
طاهر قادری، مدیر مسئول تلویزیون خصوصی میترا و از نزدیکان عطامحمد نور نوشته است که “شرم‌آور است. ما بیشتر از هر زمان دیگر به وحدت نیاز داریم. نفرت‌پراکنی توسط عناصر نفاق انداز ما را آسیب می‌زند و خدمتی برای دشمنان ماست.”
الهام غرجی، استاد دانشگاه و از پژوهشگران افغانستان با گذاشتن بخش‌های مورد استناد بهار جلالی از کتاب علی احمد جلالی در توییتر خود نوشته است که “این تویت‌ها بیشتر از شرم برای جلالی است؛ کسی که روی تحصیل دخترش حتماً سرمایه‌گذاری کرده است. به شدت ناامید کننده.”
بهار جلالی در کنار این که استاد در دانشگاه امریکایی افغانستان بوده گفته می‌شود کارمند دفتر شورای امنیت ملی افغانستان نیز می‌باشد. علاوه بر این، او دختر علی احمد جلالی، وزیر داخله پیشین افغانستان و سفیر فعلی حکومت وحدت ملی در جرمنی است. درصورتی که ادعای ماموریت خانم جلالی در دفتر شورای امنیت ملی درست باشد، به نظر می‌رسد این دومین رسوایی بزرگ نژادپرستانه در مهم‌ترین نهادهای تصمیم‌ساز حکومت افغانستان است. در عین حال از آن‌جایی که آقای جلالی سفیر افغانستان است و در کتاب خود به‌صورت واضح به یکی از اقوام این کشور اتهام خیانت وارد کرده است، نیاز است تا در مورد ماموریت او به عنوان نماینده افغانستان در آلمان باتوجه به دیدگاه‌های تبارگرایانه‌اش تجدید نظر شود.

منبع: خبرنامه


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد