Share/Save/Bookmark

کد مطلب :61230
تاریخ انتشار : جمعه 14 ميزان 1396 ساعت : 11:39:29

چه کسی وطن‌فروش است؟

هزاره ها در کجای تاریخ افغانستان، پادشاه بوده اند تا پیشاهنگ استعمار قرار بگیرند و افغانستان را به بیگانگان بفروشند؟ شرط اول فروش هرچیزی،‌ اثبات و احراز مالکیت آن است؛ این در حالی است که هزاره ها هنوز هم در کوهستان های صعب العبور و غیر قابل سکونت، با کوچی های متجاوز مسلح با راکت، بر سر زمین پدری شان دست به گریبان هستند.
بهار جلالی؛ استاد دانشگاه امریکایی افغانستان و دختر علی احمد جلالی؛ وزیر پیشین داخله در توییترش نوشته است:«کسانی که افغانستان را در جریان جنگ دوم افغان- انگلیس به بریتانیا فروختند، باید به مغلولستان، جایی که از آن آمده‌اند، برگردند.»
زمانی که شماری از کاربران توییتر از او در این مورد توضیح خواستند، او در پاسخ نوشت:«هزاره‌ها! کسانی که در جنگ دوم افغان- انگلیس جاسوس بریتانیا بودند.» او در ادامه مخاطبانش را به کتاب «تاریخ نظامی افغانستان» از علی احمد جلالی، ارجاع داد و گفت آن‌ را بخوانند.
بارنت روبین؛ افغانستان‌شناس مشهور در واکنش به نوشته‌ بهار جلالی نوشت:«بسیار دردناک است که این گونه نفرت‌پراکنی را از یک عضو تحصیلکرده نسل جوان افغانستان می‌شنویم.»
بهار جلالی پس از آن‌که با واکنش‌های شدید مواجه شد، توییت خود را حذف کرد؛ اما در یک توییت جدید نوشت:«بعد از قرار گرفتن به عنوان قربانی یک توطئه خطرناک توسط مردمان افراطی که مملو از نفرت اند، من به نفرت‌افگنی متهم شدم.»
موضع تفرقه انگیزانه و مشحون از نفرت و مملو از عصبیت کور تبارگرایانه بهار جلالی اما علیرغم واکنش های وسیعی که در داخل و خارج کشور، برانگیخته هرگز بعید و دور از انتظار نبوده است؛ زیرا خانم جلالی هنوز در افغانستانی افسانه ای و نوستالژيکی زندگی می کند که در رهنمود سیاه پدرش، ترسیم شده است.
او به عنوان یک افغان امریکایی بیگانه با واقعیت های وطن اول اش، با وجود تحصیل در دانشگاه های امریکایی، هنوز همچنان جهان را از پنجره تنگ تعصب پدری اش نگاه می کند که در کتاب علی احمد جلالی، تعبیه شده است.
او نمی داند که هزاره ها هنوز برای بودن و نفس کشیدن به عنوان یک «شهروند» در افغانستان مبارزه می کنند. مطالبه آنها نه رسیدن به تخت و بخت رهبری و پادشاهی که رفع محرومیت و تبعیض سیستماتیک و بی عدالتی و ستمکاری های قومی و تبارگرایانه از سوی سران و حاکمان غیر هزاره است.
هزاره ها در کجای تاریخ افغانستان، پادشاه بوده اند تا پیشاهنگ استعمار قرار بگیرند و افغانستان را به بیگانگان بفروشند؟ شرط اول فروش هرچیزی،‌ اثبات و احراز مالکیت آن است؛ این در حالی است که هزاره ها هنوز هم در کوهستان های صعب العبور و غیر قابل سکونت، با کوچی های متجاوز مسلح با راکت، بر سر زمین پدری شان دست به گریبان هستند. یعنی در قرن ۲۱ که قرن جهانی شدن توسعه و رفاه و عدالت اجتماعی و دموکراسی و حقوق بشر و حقوق شهروندی و برابری نامیده می شود نیز در افغانستان هنوز کسی هزاره ها را به عنوان ساکنان پشت کوه ها که سهم شان از حاکمیت سیاسی، فراتر از «سخنگو» یا «معاونت دوم» نیست، قبول ندارد. با این حساب، چگونه چنین کسانی می توانند کشور را به بیگانه بفروشند؟!
لازم است خانم بهار جلالی، به جز کتاب تنگ اندیشانه پدرش، یکبار دیگر کتاب های مرجع و معتبر تاریخ سیاسی افغانستان ۱۰۰ سال اخیر را مرور کند، شاید به حقایق تازه ای دست یابد. او بی تردید، به وضوح درخواهد یافت که از زمان حمله و اشغال اول و دوم استعمار پیر انگلیس تا هجوم و سلطه اشغالگرانه روس ها و تا سیطره پنج ساله طالبان تروریست پاکستانی و تا فراهم سازی زمینه برای هجوم و حضور دایمی نیروهای ناتو و امریکا، این آباء و نیاکان بهار و علی احمد جلالی بوده اند که کشور را میزبان نیروهای بیگانه قرار داده و تمام امکانات و اختیارات ملی کشور را تقدیم قدرت های استعماری دیروز و امروز کرده اند.
تاریخ به روشنی نسبت به درستی این مدعا شهادت می دهد؛ مشروط بر آنکه بهار جلالی، به جز تراوشات مسموم فکر آغشته به ویروس تعصب و تنگ اندیشی تبارگرایانه پدرش، به دیگر منابع مهم و مورد اعتبار تاریخ افغانستان نیز رجوع کند تا به آسانی به حقایق تازه ای دست یابد.
نکته دیگر اینکه هزاره ها در طول تاریخ این سرزمین، با تبعیض ها، محرومیت ها، قتل عام ها، نسل کشی ها، کله منارها، کوچ های اجباری و سرکوب های شدید و خفقان آور مذهبی ساختند؛ اما هیچگاه تعهد ملی و تعلق خاطر میهنی خود به این وطن را از دست ندادند و چون دیگران برای انگلیس و روسیه و امریکا و پاکستان، مزدوری نکردند. بنا بر این، این بسیار شرم انگیز و خجالت آور است که یک عنصر دو تابعیته امریکایی، در باره متعهدترین شهروندان این سرزمین به استقلال و آزادی و امنیت و مدنیت و سربلندی افغانستان، برچسپ نچسپ و دروغین وابستگی به بیگانه می زند و آنها را به رفتن به «مغولستان» فرامی خواند. اگر قرار بر رفتن باشد، آنهایی باید بروند که پاسپورت امریکایی و اعتقادات پاکستانی دارند.


  خبرگزاری جمهور

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد