Share/Save/Bookmark

کد مطلب :61270
تاریخ انتشار : دوشنبه 17 ميزان 1396 ساعت : 08:36:08

یک بانو در بلخ برای هشتاد بانوی دیگر زمینۀ کار را فراهم کرده‎است

آمنه عنایت زاده می‎گوید هرچند با دشواری‌ های زیادی در کار و بارش روبرو است، اما تلاش دارد که با گسترش کارخانه ‌اش زمینه‌های کار را برای زنان نادار فراهم سازد.
آمنه عنایت زاده، با ایجاد یک کارخانۀ ساخته های دستی در شهر مزار شریف، برای هشتاد بانوی دیگر زمینه کار را فراهم کرده است.
آمنۀ سی و دو ساله، هژده سال‌ پیش هنگامی که در پاکستان مهاجر بود، به آموزش‌های فنی ساخته‌های دستی رو آورد.
وی می‎گوید هشت سال پیش هنگامی که به افغانستان برگشت، کار و بار کوچکی را در این بخش آغاز کرد و سه سال پیش این کارخانۀ ساخته های دستی ساخت.
آمنه، به طلوع‌نیوز گفت: «احساس می‌کنم که حالا سرپا خود ایستاد شدم، همیشه کار خود را وسعت دادم دو جای دیگر را هم آماده کرده‌ام انشاء‌الله یک ماه بعد آنجا را افتتاح می‌کنم که در آنجا هم خانم‌ها را به‌کار بگرم.»
گذشته از گسترش کار و بار و تولیدات مطابق به نیاز بازار، فراهم شدن آموزش‌های فنی به کارگران تازه وارد شده به این کارخانه از ویژگی‎های کاخانۀ این بانو است.
در حال‌حاضر در این کارخانه دوازده تن از دختران آموزش‌های فنی و حرفه‌یی لباس‌دوزی را فرا می‌گیرند. آنان می‌گویند که توقع دارند پس از آموزش‌های لازم با حقوق مناسب در این کارخانه کار کنند.
مریم، که سه ماه می‌شود برای یادگرفتن حرفه خیاطی به اینجا آمده است، حالا می‌تواند لباس بدوزد.
او می گوید: «بسیار خوش استم که فامیلم اجازه دادند تا اینجا بیایم کار کنم از استاد خود خیلی راضی استم بسیار به روش آسان و طریقه خوب به ما یاد می‌دهد.»
شماری از زنان که حرفه مهره ‌دوزی، بافنده ‌گی و خیاطی را یاد گرفته ‌اند در این کارخانه مصروف کار استند.
زهرا، حرفه مهره ‌دوزی و بافنده ‌گی را یاد گرفته است. او می‌گوید توانسته خانواده اش را کمک کند.
زهرا ابراز  می افزاید: «کار برای هر زن خوب است باعث می‌شود پیشرفت کند اگر در خانه باشد چیزی جور نمی‌شود همین بهتر است که کار کند هم برای خودش و هم برای فامیلش خوب است.»
این زنان از این که زمینه کار برای آن ها فراهم شده است، خرسند اند. آنان می‌گویند که تلاش می‌کنند تا تولیدات شان را افزایش دهند و توانایی‌ های شان را در بخش اقتصادی به نمایش بگذارند.
هرچند در حال حاضر مشکلات فراراه کار و بار در کشور بسیار زیاد است، اما این سرمایه ‌گذاران کوچک تلاش دارند که بیشتر در بازارها دخیل شوند و برای تولیدات شان بازاریابی کنند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد