Share/Save/Bookmark

کد مطلب :61722
تاریخ انتشار : چهار شنبه 10 عقرب 1396 ساعت : 20:09:23

بی سرنوشتی هزاران شهروند افغانستانی در پشت در نمایندگی های عراق از کابل تا تهران

به دنبال سهل انگاری و بی توجهی حکومت افغانستان برای گفتگو با مقام های عراقی جهت فعال شدن سفارت این کشور در کابل برای صدور مستقیم ویزه، ازدحام مراجعین و فشار بیش از حد بر نمایندگی های عراق در جمهوری اسلامی ایران، سبب شده تا صدور ویزه برای زائرین افغانستانی در ایران با مشکلاتی همراه شود. شهروندان افغانستانی از عدم صدور ویزه عراق از سوی نمایندگی های این کشور در ایران شکایت دارند.
زیارت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در کربلا، آرزوی هر مؤمن و مسلمانی است که مردم متدین افغانستان در داخل و خارج از کشور از این قاعده مستثنی نیستند .اما در این میان ملت مسلمان افغانستان که آوازه حب ایشان به اهل بیت(ع) از صدر اسلام تاکنون به گوش فلک رسیده، سهم ناچیزی از این میعادگاه باشکوه دارند.
در سال های اخیر همواره با فرارسیدن موعد اربعین حسینی، مردم مؤمن افغانستان که از داخل و خارج کشور در تقلای رساندن خود به عتبات عالیات هستند، با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم کرده و می کنند. به خصوص این که پس از عدم صدور ویزه عراق برای شهروندان افغانستان در داخل کشور و در کابل، این مشکلات چند برابر شده است.
آخرین گزارش ها حاکی از آن است که در حدود ۲۰ هزار زائر افغانستانی در کابل برای گرفتن ویزه عراق در بی سرنوشتی قرار دارند. این مسأله سبب شده تا بسیاری از زائرین برای گرفتن ویزه عراق، به نمایندگی های این کشور در داخل جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنند.
از سوی دیگر، بر اساس گزارش ها، در نتیجه همکاری و توجه مقام های جمهوری اسلامی ایران، به خصوص اداره کل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله این کشور، ۱۱۰ هزار مهاجر افغانستانی توانسته اند برای سفر به عراق، پیش ثبت نام کنند.
این درخواست ها برای توزیع ویزه در کنار ثبت نام میلیون ها شهروند ایرانی برای سفر به عراق، ازدحام وصف ناپذیری را برای نمایندگی های عراق به وجود آورده و حالا آن ها از خدمات رسانی به شهروندان افغانستانی خودداری نموده و می گویند که این شهروندان در اولویت نیستند. این برخورد، زمینه انتقاد و شکایت شهروندان کشور در ایران را فراهم ساخته است.
نجیبه دانش یکی از این شهروندان افغانستان است که خود را به سفارت عراق در تهران رسانده و می گوید: "به دلیل بی کفایتی حکومت افغانستان و همچنین سفارت ما در ایران، هنگامی که به سفارت کشور عراق مراجعه می کنیم، همچون یتیمان بی سرپرست می مانیم که کسی ما را به دروازه خود خوش ندارد و به دروازه دیگر حواله می دهد".
او تصریح کرد: "یک هفته پیش پاسپورت خود را به قنسولگری موقت عراق در قرچک ورامین(یک ولسوالی های مربوط تهران) تحویل داده ام، اما اکنون می گویند ویزه نشده، چون افغان ها در اولویت نیستند."
اما رضا بلخی، دیگر شهروند افغانستانی که اقامت ایران را دارد و به دلیل کمبود امکانات سفارت افغانستان در تهران نتوانسته پاسپورت ماشین خوان دریافت کند، می گوید: "به هر جا مراجعه می کنم، هیچ کسی پاسخگو نیست و پاسپورت دست نویس مرا قبول نمی کنند که ویزه عراق بگیرم" .
وی گفت: "سفارت عراق پاسپورت های دست نویس را به رسمیت نمی شناسد و به تازگی قبول کرده که با معرفی نامه مراجع عظام تقلید برای این پاسپورت ها ویزه صادر کند، اما اکنون به دلیل ازدحام، دفاتر مراجع هم اظهار ناتوانی می کنند و در برخی شهرها مردم را جواب کرده اند".
بلخی افزود: "مردم اکنون سرگردان هستند و به هر دفتر یا سفارتی می روند، به جای دیگر حواله می شوند. دفاتر کفالت هم که قرار بود امور پاسپورت های دست نویس را انجام دهند، اکنون می گویند به ما دستور داده شده این پاسپورت ها ترتیب اثر داده نشود".
از سوی دیگر، نرگس محمدی، دیگر مهاجر افغانستانی که در تهران زندگی می کند، می گوید: ما چند روز است به جاهای مختلف می رویم، اما نه سفارت عراق و نه جای دیگر به کار ما توجهی ندارند.
حمید جعفری، فعال فرهنگی مهاجر در خصوص این موضوع اظهار داشت: "با این که تاکنون بیش از یک میلیون ویزه برای زوار ایرانی در سفارت عراق صادر شده، اما به دلیل صاحب نداشتن ما افغان ها، تاکنون تنها حدود پنج هزار ویزه برای افغانستانی ها صادر شده است".
او خاطرنشان کرد: "دفاتر زیارتی ایرانی هم که پاسپورت های ماشین خوان را از اتباع افغانستانی برای گرفتن ویزه به سفارت عراق برده بودند، اکنون همه پاسپورت ها را بدون ویزه پس داده اند، زیرا سفارت عراق از آن ها قبول نکرده است".
این در حالی است که سید ابراهیم حجازی، اتشه امور مهاجرین سفارت افغانستان در تهران پیش از این به آوا گفته بود که در گفتگو با مقام های سفارت عراق، آن ها اعلام کرده بودند برای صدور ویزه به پاسپورت های غیر ماشین خوان دارای اعتبار، مشکلی ندارند.
اما اکنون دیده می شود که هم در این بخش و هم صدور ویزه برای سایر شهروندان و مهاجرین افغانستانی، بی توجهی صورت می گیرد.


  منبع: خبرگزاری آوا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد