Share/Save/Bookmark

کد مطلب :61900
تاریخ انتشار : سه شنبه 23 عقرب 1396 ساعت : 15:20:53

برگزاری نشست بین‌المللی تجاری افغانستان در حاشیه نشست ریکا

نشست بین‌المللی تجاری افغانستان در «عشق‌آباد» با حضور مقامات ارشد ۲ کشور در «عشق‌آباد» آغاز شد.
در نخستین روز این کنفرانس یک نشست مهم در مورد تجارت منطقه‌ای و نشست دیگری که از آن به عنوان رخداد مهم و تازه در تاریخ ریکا نام برده می‌شود، با موضوع توانمند سازی زنان در عرصه تجارت برگزار می‌شود.
رولا غنی، بانوی اول کشور از برگزاری نشست مذکور و نیز همایش تجار زن افغانی و منطقه، گفت که افغانستان از نظر موقیعت جغرافیایی در تقاطع آسیای جنوبی و آسیای مرکزی قرار دارد.
وی افزود که اخیرا در افغانستان نقش زنان و حضور آنان در امور اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، تجاری و اقتصادی رو به افزایش است و این موضوع در حالی است که در حال حاضر بیش از ۸۵۰ شرکت و واحد تولیدی مختلف در سراسر کشور توسط تجار زن مدیریت و سرپرستی می‌شود.
او گفت کار دوشادوش مردان و زنان باعث تقویت اساس خانواده و در نهایت جامعه و منطقه خواهد شد.
“اورازمراد قربان‌نظراف”، معاون رئیس جمهور ترکمنستان در امور تجاری و روابط اقتصاد خارجی در مراسم افتتاحیه این نشست که در حاشیه نشست «ریکا» برای افغانستان برگزار شد، گفت: این یک فرصت مناسب برای بررسی ظرفیت و چگونگی توسعه و گسترش روابط و همکاری‌های اقتصادی و تجاری کشورهای منطقه با افغانستان می‌باشد.
وی افزود: گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری با افغانستان یکی از اولویت‌های دولت ترکمنستان است و عشق‌آباد قصد دارد در آینده نیز مناسبات خود را از جمله تعاملات اقتصادی، تجاری، انتقال برق و صادرات فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی را به این کشور بیش از پیش افزایش دهد.
معاون رئیس جمهور ترکمنستان در بخش دیگری گفت: ترکمنستان از نظر ترانزیت و حمل و نقل کالا در منطقه از موقیعت جغرافیایی، اجتماعی و اوضاع  سیاست مناسبی برخوردار می‌باشد و این کشور با توجه به این مزیت قصد دارد به بازار صادرات خود تنوع بخشد.
وی افزود: ترکمنستان در این زمینه از طرف افغانستان نیز دعوت می‌کند که با تشکیل شرکت‌های مشترک همکاری فعال اقتصادی و تجاری داشته باشیم.
در همین حال، دوران  اورازمراداف، وزیر تجارت و روابط اقتصاد خارجی ترکمنستان نیز بر اهمیت روابط و همکاری با افغانستان تأکید کرده و گفت: هم اکنون در خاک ترکمنستان ۹۴ طرح مختلف به ارزش ۳۷ میلیون دالر توسط شرکت‌های افغانستانی رسما ثبت شده است.
او افزود که در سال‌های اخیر حجم مبادلات تجاری بین ترکمنستان و افغانستان بالغ بر ۲۰ درصد رشد یافته و هم اکنون حجم مبادلات تجاری بین ۲ کشور بالغ بر ۵۱۳ میلیون دالر برآورد می‌شود.
در پایان روز اول نشست مذکور در عشق‌آباد که در آن تعداد زیادی از صاحبان و نمایندگان شرکت‌های معتبر افغانستان حضور داشتند، ۷ سند همکاری شرکت‌های افغان با اتحادیه تجار و صاحبان صنایع ترکمنستان امضا شد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد