Share/Save/Bookmark

کد مطلب :62311
تاریخ انتشار : جمعه 10 قوس 1396 ساعت : 10:02:00

چراغ سبز جنرال آمریکایی به تاسیس خلافت موهوم داعش در ولایت ننگرهار

همزمان با شکست گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان در اظهارات اخیر خود به نقل مکان خلافت موهوم گروه تروریستی داعش به ولایت ننگرهار چراغ سبز نشان داده است.
در پی شکست گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه، جنرال «‌جان نیکلسون» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو اعلام کرد که گروه داعش برای تاسیس خلافت خود در افغانستان برنامه‌ریزی می‌کند.
این جنرال ارشد آمریکایی تصریح کرد که گروه تروریستی داعش در نظر دارد تا ولایت ننگرهار را تصرف کرده و شهر «جلال‌آباد» مرکز این ولایت را پایتخت خلافت خود اعلام کند.
نیکلسون در حالی طی اظهاراتی مدعی شد که عملیات نظامی نیروهای آمریکایی و ناتو سبب شکست این گروه در ننگرهار شده است که داعش در ماه‌های گذشته از دو ولسوالی به چندین ولسوالی در این ولایت نفوذ کرده است.
در پی اظهارات این فرمانده آمریکایی حملات گروه داعش در ولایت ننگرهار افزایش یافته و این گروه تروریستی به طور همزمان به چندین ولسوالی در این ولایت حمله کرده است.
به گزارش «آریانانیوز»  چند روز پیش نیز «احمدعلی حضرت» رئیس شورای ولایتی ننگرهار گفته بود که گروه داعش به چندین ولسوالی در این ولایت حمله کرده و نیروهای آمریکایی نیز مواضع طالبان را در حمایت از گروه داعش هدف قرار داده‌اند.
اعضای شورای ولایتی ننگرهار تاکید کردند که جنگنده‌های آمریکایی در درگیری بین طالبان و گروه داعش، طالبان را هدف قرار می‌دهد تا زمینه پیشروی داعش را فراهم کند.
سال گذشته فعالیت داعش تنها به ولسوالی‌های «اچین» و «هسکه مینه» محدود بود اما این گروه تکفیری در سایه حمایت آمریکا و ناتو، نفوذ خود را به ولسوالی‌های «بتی‌کوت»، «نازیان»، «پیچراگام»، «چپرهار»، «روداتو»، «دره‌نور» و «خوگیانی» گسترش داده است.
بزرگان اقوام ولسوالی «شینواری» نیز در ننگرهار نیروهای آمریکایی‌ را متهم کردند که به بهانه داعش غیرنظامیان را می‌کشند تا مردم از این منطقه فرار کنند و زمینه استقرار داعش در این ولسوالی نیز فراهم شود.
«ظاهر قدیر» نماینده ننگرهار در پارلمان نیز بارها آمریکا را به حمایت از داعش در ننگرهار متهم کرده است.
پس از درگیری‌های اخیر طالبان و داعش در شهرستان خوگیانی که از سه روز گذشته تاکنون ادامه دارد، «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان اعلام کرد: طالبان برای پاکسازی داعش به دفعات با این گروه درگیر می‌شوند اما هدف حملات هوایی آمریکا قرار می‌گیرند.
«جاوید کوهستانی» جنرال بازنشسته کشور در همایش «شکوه ایستادگی در خزان توطئه‌ها» در کابل با ابراز نگرانی از تلاش آمریکا برای انتقال خلافت موهوم داعش به افغانستان گفته بود که آمریکا در حال حاضر سرکردگان گروه داعش را از طریق بندر «کراچی» به افغانستان منتقل می‌کند.
«محمد محقق» معاون ریاست اجرایی دولت نیز اخیرا در سمیناری در کابل گفت: پس از شکست داعش در عراق و سوریه اعضای این گروه تکفیری به صورت برنامه ریزی شده به افغانستان منتقل شده‌اند.
با این حال، گفته‌های جنرال نیکلسون قابل توجه است، زیرا تاکید کرده که داعش، جلال‌آباد را پایتخت خلافت خود در افغانستان اعلام کرده است اما هیچ رسانه‌ای درباره اینکه داعش این شهر را پایتخت خلافت خود خوانده باشد، گزارشی منتشر نکرده است.
خبرگزاری اسپوتنیک نیز نوشته که فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان هر از گاهی اخباری موهوم را به عنوان سخنگوی نیابتی داعش به طور رسمی به رسانه‌ها ابلاغ می‌کند.
با این حال حامیان بین‌المللی داعش که آمریکا در راس آن قرار دارد  به دلیل پیروزی جریان مقاومت در عراق و سوریه به فکر گشودن حوزه‌ جغرافیایی جدیدی در منطقه برای استمرار فعالیت و بقا گروه داعش هستند که احتمال دارد افغانستان مقصد بعدی این گروه تکفیری باشد.


  تسنیم

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد