Share/Save/Bookmark

کد مطلب :62391
تاریخ انتشار : سه شنبه 14 قوس 1396 ساعت : 19:19:13

رییس جمهور غنی ۲۰۱۸ را سال مهم برای همکاری های افغانستان و ازبکستان خواند

محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور در جریان سفر به ازبکستان بیست سند همکاری و چهل قرارداد را به ارزش 500 میلیون دالر به امضا رساند.
آقای غنی گفت: “امروز ما موافقتنامه‌هایی را به امضاء رسانیدیم که یک چوکات حقوقی و کامل همکاری‌های دولت با دولت را در راستای خواست‌ها و آرزوهای کلیدی دو کشور به ‌وجود می‌آورد.”
رییس جمهور کشور، ازبکستان را شریک خوب در همکاری های امنیتی، اقتصادی و سیاسی دانست.
وی همچنان از طرح حکومت برای ثبات افغانستان سخن زده و سال ۲۰۱۸ را سال مهم برای همکاری های مشترک میان افغانستان و ازبکستان خواند.
او افزود: “طرح من این است که سال 2018، سال فراهم آوری خدمات، تطبیق برنامه ها و سال دنبال کردن و اجرای عملی تعهدات ما باشد، آقای رییس جمهور اجندای را که  در کنفرانس سمرقند شما بخاطر همکاری منطقوی مطرح کردید، در نتیجه آن هر یک از کشورهای همسایه تان به رفاه و ثبات بیشتر خواهند رسید و موقف شما در روند استانبول- قلب آسیا بخاطر اتصال آسیای مرکزی با آسیای جنوبی و شرق آسیا، از اهمیت بسزای برخوردار است”.
در همین حال شوکت میرزایف، رییس جمهور ازبکستان از همکاری های بیشتر به افغانستان خبر داد.
آقای میرزایف اظهار داشت: “این سفر برای ما اهمیت تاریخی دارد، به طور خاص در بخش تجارت و ترانزیت میان دو کشور که از این طریق روابط اقتصادی میان دو کشور بیشتر از این گسترش خواهد یافت ما از روند صلح و ثبات در افغانستان پشتیبانی می‌ کنیم. ازبیکستان در آینده نزدیک یک قنسلگری دیگر را در افغانستان باز خواهد کرد.”
بر بنیاد گفته های حکومت در چند سال گذشته تلاش دارد تا افغانستان را که یک کشور محاط با خشکه است از محاصره اقتصادی بیرون کند و وابستگی این کشور با بند کراچی را کاهش دهد، بندری که همواره برای افغانستان چالش آفرین گفته می شود.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد