Share/Save/Bookmark

کد مطلب :62608
تاریخ انتشار : جمعه 24 قوس 1396 ساعت : 17:36:16

آمار تانک و رنجر نیروهای امنیتی زیر پای طالبان در شمال کشور

بر اساس اطلاعات از منابع نظامی و شوراهای ولایتی پنج ولایت شمال و شمال‌‌شرقی کشور، طالبان در حال حاضر بیش از 70 تانک هاموی و 150 موتر رنجر ارتش و پولیس را در اختیار دارند. مسؤولان ولایت‌های کندز، بغلان، بدخشان، فاریاب و جوزجان می‌گویند، وجود تانک‌های هاموی ارتش در نزد طالبان را خطرناک می‌دانند و می‌گویند، اگر این وسایط نابود نشوند، طالبان از آن‌ها در حملات انتحاری شبیه حملات در پکتیا استفاده خواهند کرد.
محمدصَفر، آمر امنیت پولیس کندز  می‌گوید که در پی دو دور سقوط کندز به دست طالبان، وسایط بی‌شمار نظامی به دست این گروه افتاد و هرچند شمار زیادی از این وسایط در حملات هوایی نابود شدند، اما هنوز هم حدود 20 تانک هاموی و 70 رنجر نزد طالبان است.
با این حال آمر امنیت فرماندهی پولیس کندز می‌گوید که دو ماه پیش در نتیجۀ چند عملیات هوایی شش تانک هاموی نابود شده است. حمدالله دانشی که در زمان سقوط کندز برای بار نخست به دست طالبان، سرپرستی این ولایت را به عهده داشت، می‌گوید که افراد این گروه در آن زمان بیش از 40 تانک هاموی را با خود برده بودند.
عبدالله‌ناجی نظری، عضو شورای ولایتی بدخشان این ولایت می‌گوید که طالبان در نبردهای چند سال اخیر 17 تانک هاموی و 14 رنجر نیروهای امنیتی را با خود برده‌اند.
محمدظریف ظریف، عضو شورای ولایتی بغلان این ولایت می‌گوید که حدود 12 تانک هاموی و 30 رنجر نزد طالبان این ولایت است.
دلاورشاه دلاور، فرمانده پولیس فاریاب نیز می‌گوید که بالاتر از 20 تانک هاموی و 19 رنجر نیروهای امنیتی در اختیار طالبان این ولایت قرار دارد.
مسؤولان امنیتی جوزجان نیز می‌گویند، طالبان در این ولایت دو تانک هاموی در اختیار داشتند، از این رقم یک تانک دوباره به کنترل‌شان درآمده و تانک دیگر نیز در نتیجۀ حملات هوایی از بین رفته است، اما رقم رنجرهایی که این گروه در این ولایت در اختیار دارد شش است.
بر بنیاد اطلاعات رقم وسایط نظامی نیروهای امنیتی که به غنیمت طالبان در آمده در ولایت‌های سمنگان، مزار و تخار به صفر می‌رسد.
 بر اساس اطلاعات به دست آمده، ایالات متحده آمریکا، هر تانک هاموی را به هزینۀ 220 هزار دالر آمریکایی برای نیروهای امنیتی کشور خریداری کرده است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد