Share/Save/Bookmark

کد مطلب :62638
تاریخ انتشار : شنبه 25 قوس 1396 ساعت : 19:40:43

نشست شورای امنیت‎ ملی به علت لغو عضویت محقق در آن متوقف شده‌است

در سه هفتۀ اخیر نشست شورای امنیت ملی در ارگ ریاست جمهوری برگزار نشده است و به جای آن، نشست سرقوماندانی اعلی دایر می شود.
قادرشاه، سخنگوی شورای امنیت ملی می گوید مسایل مهمی که قابل بحث باشند، در نشست سرقوماندانی اعلی روی آن گفتگو می شود.
وی در این باره می افزاید: «مسایلی که به بخش های نظامی و امنیتی ربط دارند، در نشست های سرقومندانی اعلی، به بحث گرفته می شوند. این نشست نظر به اوضاع، هفته یک یا دوبار برگزار می شود. نشست شورای امنیت ملی، به گونه عموم، روی موضوعاتی چون پالیسی ها و سیاست ها می چرخد و این نشست به صلاح رییس جمهور و هنگامی که نیاز باشد، برگزار می شود. جدا از آن روزهایی که رییس جمهور در سفرهای رسمی باشد، هیچ هفته یی نیامده است که در آن، نشست شورای امنیت ملی و یا نشست سرقومندانی اعلی برگزار نشده باشد.»
بر بنیاد داده های حکومت، جلسۀ شورای امنیت ملی معمولاً هفتۀ یک‌بار تحت ریاست رییس جمهور برگزار می شود که در آن ضمن بررسی مسایل مهم امنیتی کشور، پالیسی‌ها، استراتیژی‌ها و طرزالعمل‌ها و سایر برنامه‌های مرتبط به امنیت ملی کشور به تصویب می‌رسند.
این شورا به شمول رییس جمهور شانزده عضو دارد و معاونان ریاست اجراییه نیز اعضای این شورا اند.
برخی از منابع می گویند که نشست های هفته وار شورای امنیت ملی، پس از گفته های محمد محقق معاون دوم ریاست اجراییه دربارۀ جنگ سوریه و تشکر و تمجید ایشان از کسانی که داعش را شکست داده اند، متوقف شدند.
به گفته این منابع، رییس جمهور می خواست در نخستین نشست پس از این گفته های آقای محقق، عضویت او را در نشست شورای امنیت ملی، ملغا سازد؛ اما پس از مخالفت عبدالله عبدالله با این تصمیم اشرف غنی، نشست شورای امنیت ملی برگزار نشد.
از سویی هم، آصف آشنا، معاون پیشین سخنگوی ریاست اجراییه در این باره می گوید: «به دلیل تفاوت نگاه میان ارگ و سپیدار در قبال جنگ عربستان و یمن، این اختلاف ها حاد شده اند و در تازه ترین مورد هم، پس از اظهارات آقای محقق در تهران، ارگ ریاست جمهوری در پی این است که معاون دوم ریاست اجراییه را از جلسه های شورای وزیران و جلسه های کابینه عزل بکند.»
در این باره، تاکنون از محمد محقق دیدگاهی به دست نیامده است.
آقای محقق، در گفته هایش در بارۀ جنگ سوریه، از کار کردهای جنرال قاسم سلیمانی، و سایر کشورهایی که در شکست داعش نقش بسزایی داشتند سپاس گزاری و ستایش کرده بود.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد