Share/Save/Bookmark

کد مطلب :63083
تاریخ انتشار : جمعه 15 جدي 1396 ساعت : 14:40:27

با نام افغان نیز توزیع نمی شود

 مشکل نه حذف و نه درج نام «افغان» در شناسنامه است بلکه خریدن زمان در جهت جابجایی های قومیت های رانده شده پاکستان و ناامنی کامل مناطق غیرپشتون در افغانستان می باشد تا تنها یک قومیت باقی بماند.
مصلحت نظام حاکم در مقابل با منافع اقوام جز پشتون تعریف و اجرا می شود و هر دو رییس جمهور که با تقلب و معامله به قدرت رسیدند با آلوده کردن دولت و قانون به قوم گرایی و هرآنچه به حکومت معنا می بخشد، سبب ایجاد هرج و مرج شدند و نشان دادند، درس های تلخ گذشته هیچ گاه عبرتی برای سیاستمدران نیست.
شناسنامه های الکترونیک یک امری حیاتی برای هویت شهروندان افغانستان است که جدای از مسایل قومی و سیاسی باید اجرا می شد اما نه تنها کرزی به آن پشت کرد بلکه اوج قومگرایی و سلطه طلبی را در دوره اشرف غنی شاهد بوده ایم به طوری که پس از کشمکش های فراوان، قانون ثبت احوال نفوس، توشیع اما بنا به خواست عده ای قوم گرایِ متعصب، فرمان تقنینی صادر و در آن واژه های ملت، دین و قوم افزوده خواهد شد.
اسماعیل یون، شوونیست های شناخته شده قومی که سرمایه سیاسی ارگ است دلیل تغییر مسیر توشیع این قانون می باشد، متعصبانی که افغانستان را از آن یک قومیت دانسته و با شناسنامه های الکترونیک به عنوان ابزاری برای به حاشیه راندن دیگر اقوام استفاده می کنند تا مانع کم رنگ شدن قومیت پشتون شوند.
و در مقابل این گروه، دیگر سیاستمداران که "افغان" را قومیت پشتون می دانند به هیچ عنوان در برابر درج این نام در شناسنامه ها عقب نشینی نمی کنند و به دنبال خارج شدن از زیر سایه برتری جویی های قومی حکومت هستند.
این در حالی می باشد که براساس قانون اساسی، نام "افغان" نه معرف قومیت پشتون بلکه به تمامی مردم افغانستان اطلاق می شود و حکومت نیز که در قانون شکنی ها، یَد طولانی دارد اینبار با توسل به قانون اساسی، مخالفت ها را غیرقانونی می داند اما سوال این است که در تدوین قانون اساسی افغانستان چه کسانی نقش داشته اند؟
زمانیکه رهبران پشتون با دور زدن رهبران جهادی که با کنارگذاشتن شاخه نظامی خود وارد دوران جدید شده بودند و خواهان اشتراک تمامی اقوام در قدرت، حکومت را بنا به خواست های یک قومیت بنا نهاده و با سیاست قوم گرایانه از قانون گرفته تا جبهه جنگ را آلوده با سلطه گری کرده اند از ایفا گران اصلی تدوین قانون اساسی بوده اند.
هرچند کشمکش های هر دو سو برای حذف و یا درج کلمه افغان در دوره ای که باید امنیت و مقابله با نفوذ و گسترش گروه های تروریستی در اولویت قرار گیرد سبب تشنج و ایجاد ناامنی ها می شود اما کوتاه آمدن ها در برابر قوم گرایی نیز سبب از میان رفتن قدرت و اعتبار دیگر اقوام خواهد شد.
اشرف غنی برای ماندن در قدرت، محتاج حمایت های همچون اسماعیل یون و گلبدین حکمتیار می باشد و در این راه، باید هزینه های بسیاری را صرف راضی نگاه داشتن کانال های پشتیبان کند به مانند تزریق اختیار به حزب اسلامی و تحقق خواست اسماعیل یون.
برتری جویی قومی نه تنها معطوف به رهبران پشتون نمی شود بلکه تمامی قومیت های افغانستان در رسیدن به قدرت از این مجرا عمل می کند، عبدالله که باید رهبری برای اقوام دیگر می بود در امتیازطلبی، پشتون تر از هر پشتون قوم گرایی در حکومت عمل کرد و نمونه بارز آن زد و بندهای سیاسی در روند توزیع شناسنامه های الکترونیک می باشد.
اینکه این شناسنامه ها با درج و یا حذف نام "افغان" توزیع شود تنها برای سیاستمداران وابسته به منافع دارای چنان اهمیتی است که با آن برخورد حیثیتی می کنند اما برای مردمی که در فقر گسترده هر روز در هراس مردن به سر می برند آیا شناسنامه و نام افغان اهمیتی دارد؟


  شبکه اطلاع رسانی افغانستان

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد