Share/Save/Bookmark

کد مطلب :63166
تاریخ انتشار : سه شنبه 19 جدي 1396 ساعت : 09:51:18

آغاز مسیر آشتی؛ اولین نشست میان مقامات دو کُره بعد از بیش از دو سال در روستای «پانمونجام»

با آغاز مذاکرات میان دو کره بعد از دو سال، سئول پیشنهاد آغاز مذاکرات نظامی را به «پیونگ‌یانگ» مطرح کرد و کره شمالی هم قرار است هیأتی را به المپیک زمستانی کره جنوبی اعزام کند.
با آغاز مذاکرات میان دو کره بعد از دو سال، کره جنوبی پیشنهاد گفت‌وگوی نظامی با کره شمالی و همچنین اتحاد مجدد خانواده‌ها که به واسطه بحران دو کره در دو کشور سرگردان شده‌اند، را مطرح کرد.
پایگاه اطلاع‌رسانی «بلومبرگ» در گزارشی نوشت، کره شمالی گفته است که ورزشکاران و یک هیأت عالیرتبه را ماه آینده به المپیک زمستانی کره شمالی اعزام خواهد کرد و خواستار رفع موضوعات مربوط به دو کره از طریق گفت‌وگو و مذاکره است.
طبق این گزارش، هیأتی از سئول نیز اعلام کرد که کره جنوبی از دو کشور می‌خواهد تا ماه آینده در بازیهای المپیک زمستانی که قرار است در «پیونگ‌چانگ» برگزار شود، در کنار یکدیگر راهپیمایی برگزار کنند.
بنا به گزارش بلومبرگ، نمایندگانی از دو کشور در «پانمونجام» روستایی در منطقه مشترک امنیتی در امتداد مرز بسیار حفاظت‌ شده‌ای که دو کره را از هم جدا می‌کند، با یکدیگر مذاکره انجام دادند.
کره جنوبی همچنین پیشنهاد داد تا در سال جدید قمری، خانواده‌هایی که در جنگ کره از یکدیگر جدا شدند مجدداً به یکدیگر بپیوندند و همچنین پیشنهاد گفت‌وگوی نظامی با کره شمالی را مطرح کرد.
در حالیکه در اولین نشست میان مقامات دو کره بعد از بیش از دو سال، دمای هوا زیر صفر درجه بود، مذاکره‌کننده ارشد کره شمالی تلاش کرد تا این سردی هوا را با تعریف کردن یک لطیفه از بین ببرد و گفت: « اغراق نیست اگر بگوییم که روابط میان دو کره بیش از آب و هوای طبیعی، یخ زده است».
مذاکره کننده ارشد کره شمالی از همتای کره جنوبی خود خواسته بود که اجازه پخش زنده این مذاکرات که روز سه‌شنبه آغاز می‌شود را بدهد.
با اینحال، «چو میونگ گیون» وزیر اتحاد کره جنوبی در پاسخ گفته بود که مذاکرات باید پشت درهای بسته برگزار شود اما در صورت لازم، رسانه‌ها هم می‌توانند در آن شرکت کنند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد