Share/Save/Bookmark

کد مطلب :63175
تاریخ انتشار : سه شنبه 19 جدي 1396 ساعت : 12:21:23
ناهید فرید در نشست امنیتی تهران؛

در افغانستان شاهد جنگ‌های نیابتی هستیم / فرهنگ و تمدن ما در منطقه در حال تخریب است

دومین کنفرانس امنیتی تهران روز گذشته با حضور وزیر امورخارجه ایران و جمعی از مقام های امنیتی و نمایندگان خارجی، دیپلمات ها و پژوهشگران در سالن اجلاس سران در تهران و با شعار احترام، اعتماد، گفت‌وگو، همکاری متقابل، امنیت و پیشرفت جمعی برگزار شد. امرالله صالح، رییس پیشین امنیت ملی کشور و خانم ناهید فرید، عضو کمیسیون روابط بین الملل مجلس نمایندگان از افغانستان در این نشست حضور داشتند.
خانم فرید در سخنانی در این کنفرانس گفت: همه ما در منطقه ای زندگی می کنیم که میراث یک فرهنگ و تمدن چندین ساله است، اما متاسفانه این فرهنگ و تمدن در حال تخریب است و برای پاسداری از آن باید در کنار هم تلاش کنیم.
به گفته وی، اقتصادی که در حال حاضر در منطقه اجرا می‌شود، یک اقتصاد تروریستی است که در آن تروریست‌ها تلاش می‌کنند تا از حوزه‌های انرژی و نفتی برای ضربه زدن به دولت‌ها استفاده کنند و این درحالی است که پیش از این چنین چیزی وجود نداشت.


این عضو مجلس نمایندگان با تأکید بر این که اقتصاد می‌تواند ثبات و امنیت بیاورد، اما می‌تواند رابطه‌ای منفی هم با امنیت داشته باشد، گفت: افغانستان هفده سال است که از یک قانون دموکراتیک برخوردار است، اما جنگ هنوز ادامه دارد و دلیلش این است که اقتصاد ما سبب تقویت گروه‌های تروریستی چون طالبان می‌شود که ریشه‌اش هم در افغانستان نیست و در واقع یک درخت تروریسم در منطقه وجود دارد که شاخه‌ای از آن طالبان است که ریشه در پاکستان دارد.
فرید ادامه داد: یکی از کشورهایی که در منطقه با معضل عقب ماندگی مواجه است، افغانستان است که به دلیل توانایی کم، بخشی از مردم در جهت اشتغال به سمت و سوی تروریسم و عضویت در این گروه‌ها می‌روند که اگر جلوگیری از این موضوع از سوی کشورهای منطقه با کمک کردن برای توسعه افغانستان همراه شود، به امنیت منطقه کمک می‌کند.
این نماینده مجلس در مثال دیگر پیرامون رابطه مثبت و منفی اقتصاد و امنیت افزود: ۹۰۰ میلیارد دالر برای مبارزه با تروریسم در افغانستان هزینه شد اما نتیجه ای به دنبال نداشت، اگر این اعتبار صرف بازسازی افغانستان می شد مشکل حل شدنی بود.
وی در پایان سخنانش اظهار کرد: "ما در افغانستان شاهد جنگ‌های نیابتی هستیم که مربوط به مردم افغانستان نیست و ما در واقع در خط مقدم مبارزه با تروریسم قرار داریم و نیازمند همگرایی منطقه‌ای هستیم؛ پس از کشورهای منطقه می‌خواهیم به جای آوردن امنیت به افغانستان، کمکی به بهبود شرایط اقتصادی این کشور کنند".
این در حالی است که دکتر جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در سخنانی در مراسم افتتاح این نشست گفت که دومین کنفرانس امنیتی تهران در شرایطی برگزار می شود که منطقه غرب آسیا در یکی از دشوارترین دوره های خود قرار دارد، جریان افراط گرایی خشونت طلب که این منطقه را دست خوش یکی از خطرناک ترین و خسارت بارترین ادوار تاریخی اش کرده بود رو به زوال گذاشته است.
ظریف اضافه کرد: داعش به عنوان نماینده دهشتناک این جریان از نظر نظامی سرکوب و خلافت خود خوانده آن نابود شده و از میان رفته است.
وی تصریح کرد: مردم و دولت های عراق و سوریه در ۶ سال گذشته دلاورانه علیه گروه های تروریستی به ویژه داعش مقاومت کردند و به پیروزی های مهمی دست یافتند و خوشحالم که در این مبارزه تاریخ ساز در کنار این دو ملت بزرگ و مقاوم قرار داشتیم.
ظریف با تبیین ویژگی های دوره کنونی منطقه غرب آسیا اظهار داشت: اگرچه داعش و دیگر گروه های تروریستی در یکی دو سال اخیر شکست های مرگباری را متحمل شده و پروژه خلافت داعش متوقف شده و دستگاه اداری و نظامی آن در حال متلاش شدن است اما سازمان ترور داعش و گروه های مشابه هنوز فعال هستند.
وی ادامه داد: آن ها همچنان باتوجه به شبکه وسیعی که در کشورهای مختلف در آسیای میانه و آسیای غربی و به ویژه افغانستان و نیز در شمال آفریقا ایجاد کرده اند، دارای بُرد منطقه ای و جهانی هستند و باید همچنان تهدید جدی به شمار آیند؛ بنابراین ادامه مقابله با باقی مانده های این تفکر خطرناک در سوریه و عراق، جلوگیری از نفوذ و گسترش افراط در مناطق جدید، سرکوب کامل خاستگاه فکری و قطع منابع مالی افراط باید همچنان یک اولویت باشد.
وزیر امور خارجه ایران در ادامه به مسابقه های تسلیحاتی در منطقه اشاره کرد و اظهار داشت: میانگین هزینه های نظامی همسایگان ما در منطقه خلیج فارس نسبت به تولید ناخالص داخلی از بالاترین ها در سطح جهانی است؛ به طوری که در سال گذشته کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس مجموعا ۱۱۶ میلیارد دالر صرف بودجه های نظامی کرده اند.
وی با تاکید بر این که هیچ کشوری نمی تواند به قیمت ناامن کردن همسایگان، برای خود امنیت تولید کند، تاکید کرد: چنین تصوری در جهان به هم پیوسته کنونی توهمی خطرناک بیش نیست. تجربه چهاردهه گذشته منطقه ثابت کرده است که چنین تلاشی بیش از همه دامن گیر آن هایی شده است که برای همسایگانش جنگ و خونریزی خواسته اند".
در نهایت پس از بحث و گفتگوهای مختلف، شام روز گذشته دومین کنفرانس امنیتی تهران، با صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد.
در بیانیه پایانی این کنفرانس آمده است: "دومین کنفرانس امنیتی تهران با شعار احترام، اعتماد، گفت‌وگو، همکاری متقابل، امنیت و پیشرفت جمعی در شرایطی برگزار می شود که منطقه غرب آسیا در دوره حساس و نقطه عطف تاریخی خود به سر می برد. تهدیدهای گروه های تروریستی و تکفیری مانند داعش با رشادت ها و همکاری های کشورهای منطقه کم رنگ شده، ولی با توجه به برخی از سیاست های نادرست قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای همچون سیاست های آمریکا، امنیت منطقه با تهدیدهای نوظهوری روبه رو است که مهمترین آن عبارتند از: مسابقه تسلیحانی بی رویه، مداخله نظامی قدرت های بزرگ فرامنطقه ای، امنیتی شدن هویت و مذهب، حکمرانی ناشایست، افراط گرایی و تروریسم، تروریسم سایبری، توسعه نیافتگی اقتصادی و مخاطرات زیست محیطی. برای مقابله با این چالش ها و تهدیدهای امنیتی، غرب آسیا نیازمند ترتیبات امنیتی فراگیر و جامع است که مورد قبول کشورهای منطقه باشد".


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد