Share/Save/Bookmark

کد مطلب :63234
تاریخ انتشار : پنج شنبه 21 جدي 1396 ساعت : 22:58:32

شرایط تازه نور برای کنار رفتن از ولایت بلخ

عطا محمد نور، والی برکنار شدۀ بلخ از سوی رییس جمهور می گوید که اگر حکومت با جمعیت به توافق برسد، والی و نیز فرماندۀ پولیس بلخ از سوی جمعیت معرفی شوند، حاضر است فردا از کرسی ولایت بلخ کنار برود.
آقای نور که پس از چاشت امروز در میان شماری از جوانان در ولایت بلخ سخن می زد، هشدار می دهد که هیچ کسی دیگری را به حیث والی بلخ نمی پذیرد و اجازه وارد شدن او را به بلخ نخواهد داد.
وی در این باره بیان داشت: «با تفاهمی که (حکومت) با شورای رهبری (جمعیت اسلامی) می کند، برای من قابل قبول است؛ حتا اگر بگویند که فردا از ولایت بلخ کنار برو!»
در همین حال، وی خطاب به رییس اجراییه می گوید که عبدالله عبدالله صلاحیت تعیین یک کاتب را هم ندارد. و به رهبران حکومت هشدار می دهد که آنان توانایی برکناری وی را از بلخ ندارند.
او می افزاید: «برای زدن حریف های خود ارگ و برای زدن مجاهدین باز از رییس اجراییه مشروعیت می گیرد؛ مثلأ در برکناری من، گفتند که موافقه رییس اجراییه را گرفتیم. اکنون هم می گویم تا زمانی که توافق نکنید، توانایی برکناری من را ندارید!»
این در حالی است که از زمان برکناری آقای نور تاکنون، نماینده گان جمعیت اسلامی و حکومت تاکنون پنج بار باهم گفتگو کرده اند؛ اما تاکنون به نتیجه یی نرسیده اند.
با این همه آقای نور حکومت را به ادامه گفتگوها با جمعیت اسلامی فرا می خواند و همزمان هشدار می دهد که هرگزینه یی دیگر به غیر از گفتگو، کشور را به بحران خواهد کشاند.
این در حالی است که مهندس داوود، والی معرفی شده برای بلخ از سوی رییس جمهور، اکنون برای رفتن به ولایت بلخ آماده گی می گیرد.
او پیش از این، دفتری برای خودش در وزیر محمد اکبر خان کابل گشوده است و روزانه با مردم دیدارهایی دارد.
تنش‎ها میان عطامحمد نور و حکومت پس از آن بالا گرفتند که رییس جمهور، بیست و چهار روز پیش، آقای نور را از ولایت بلخ برکنار کرد و مهندس داوود را به این ولایت گماشت.
والی برکنار شدۀ بلخ از سوی رییس جمهور، تاکنون این تصمیم حکومت را نپذیرفته و رفتن از بلخ را به تصمیم سران جمعیت موکول کرده است.
او می گوید که اگر سران جمعیت (که پیش شرط هایی دارند) با حکومت به توافق برسند، وی حاضر است جایش را به کسی دیگری بدهد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد