Share/Save/Bookmark

کد مطلب :63296
تاریخ انتشار : يکشنبه 24 جدي 1396 ساعت : 16:43:44

اسلام آباد به دهلی نو: قدرت هسته‌یی مارا به آزمایش نگیرید

خواجه محمد آصف، وزیر امور خارجه پاکستان در واکنش به سخنان اخیر جنرال بپن راوت، رییس ستاد ارتش هند که برنامۀ هسته‌یی پاکستان را یک فریب محض خوانده بود، گفت که این سخنان کاملأ غیرمسؤولانه و فراخوان برای یک رویارویی هسته‌یی میان دو کشور است.
آصف گفت که پاکستان آماده است قدرت هسته‌یی اش را در نتیجۀ بروز جنگ میان دو کشور به نمایش بگذارد: «این سخنان از سوی رییس ستاد ارتش هند کاملأ غیرمسؤولانه است و در شأن و سمت وی نیست. این سخنان به معنی یک فراخوان جنگ هسته‌یی تلقی می گردد. اگر آن ها چنین آرزوی در سر داشته باشند، آنان (هندی ها) می‌توانند صبر مارا به آزمایش بگیرند. انشاالله ما به زودترین فرصت شک و تردید این جنرال را از بین خواهیم برد.»
در همین حال، محمد فیصل، سخن‌گوی وزارت امور خارجه پاکستان نیز سخنان رییس ستاد ارتش هند را غیرمسؤولانه عنوان کرده است.
فیصل در صفحه تویترش نگاشته است: «سخنان تهدید آمیز و غیرمسؤولانۀ رییس ستاد ارتش هند، در واقع نشان دهندۀ یک ذهنیت و طرز تفکر شیطانی است که در هند وجود دارد. پاکستان همواره قابلیت بازدارنگی اش را به نمایش گذاشته است.»
وی افزوده است: «این چنین مسایل را نباید سطحی به آن فکر کرد. کسی نباید به یک اقدام خطرناک براساس پیشبینی های غیر واقع بینانه دست بزند. پاکستان به گونۀ کامل توان دفاع از خودش را دارد.»
این در حالی است که یک روز پیش، جنرال بپن گفته‌های مقام های پاکستان در بارۀ این که سلاح های هسته‌یی پاکستان در حقیقت هند را از تهاجم بر پاکستان بازداشته را رد نمود و برنامه سلاح هسته یی پاکستان را فریب خواند.»
جنرال بپن گفته بود: «اگر به ما مسؤولیت داده شود، آماده ایم این فریب آنان را فراخوانیم، ما نخواهیم گفت که نمی توانیم وارد آنسوی مرز شویم، چون آنان (پاکستان) سلاح هسته‌یی دارد.»
مقام های نظامی پاکستان نیز با انتقاد از سخنان رییس ستاد ارتش هند گفته اند که تنها برنامه هسته‌یی این کشور توانسته است که ارتش بزرگ هند را از حمله بر این کشور بازدارد.
جنرال آصف غفور، سخن‌گوی ارتش پاکستان گفت: «آیا آن‎ها آرزو دارند که عزم ما را به امتحان بگیرند، آن ها ممکن است سعی کنند آن را برای خودشان به آزمایش بگیرند، ما یک توانایی مشروع هسته‌یی را داریم که مشخصا برای برخورد از سمت شرق آماده شده است. اما ما به ای عقیده استیم که این فقط یک قدرت بازدارنده است نه یک انتخاب.»
سال گذشته پاکستان اعلام کرد که این کشور بُرد موشک هسته‌یی «نصر» را از ۶۰ کلومتر به ۷۰ کلومتر افزایش داده است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد