Share/Save/Bookmark

کد مطلب :63304
تاریخ انتشار : يکشنبه 24 جدي 1396 ساعت : 19:37:59

آیا جنرال دوستم بازهم دستاویز و مورد سوء استفاده ارگ قرار می گیرد؟

اینک با اوج گیری اختلاف میان ارگ و والی بلخ و فرمانده امنیه قندهار و چند دستگی آشکار رهبران و پیشتازان حزبی و سیاسی و قومی، فرصت طلایی برای جنرال عبدالرشید دوستم بدست آمده است تا آبروی از دست رفته اش را احیا کند و برای جبران اشتباهات گذشته اش زمان بخرد.

پیش از این و در گام های لرزان و افتان و خیزان جنرال ازبک تبار اعم از معامله گری ها و یک جا شدن با تیم تحول و تداوم و نیز دیگر خطاها و لغزش های فاحشی که در طول دو سال مقام تشریفاتی در ارگ داشت؛ وی عملا ترور شخصیتی شده و روز به روز محبوبیت و پایگاه مردمی و همچنین جایگاه گذشته ی خود را میان سیاستمداران و هم مسلکان و قوم و تبار خود از دست داده بود.

حتی کار بدانجا کشید که وی به بهانه ی تداوی و معالجه به ترکیه پناه برد و درصدد کودتای سفید و نرمی همچون اپوزیسیون با تشکیل ایتلاف نجات برآمد تا شاید بتواند ابتدا موقعیت متزلزل خود را تثبیت و سپس جایگاه به یغما رفته ی پیشین را احیا کند؛ از این رو سران احزاب و برخی از ارگ جا مانده ها و رانده ها را فراخواند و طرح توطیه ریخت!

حال بار فشار و مسوولیت نقشه کشیدن های یک تنه از روی دوش عبدالرشید دوستم برداشته شده است و فرصت غنیمتی برای احیای وزنه ی به فراموشی سپرده شده ی وی در جایگاه رهبر شماره یک و بی چون و چرای ترک تبارها و نیز به جوی بازگرداندن آبروی از دست رفته اش بدست آمده است باشد که...

باشد که دوران سریال اشتباهات و لغزش ها و بی سیاستی وی در میدان سیاست (که جنرال ازبک آن را از میدان نظامی گری تمیز نمی دهد) و درس عبرت نگرفتن ها و از پشت خنجر خوردن های وی به سر رسیده باشد و سکوت خود در برابر خانه جنگی ارگ را هرچه سریع تر بشکند.

نظر به اینکه سران جمعیت و متحدین عطا محمد نور منتظر موضع گیری صریح و البته اعلام حمایت وی و برائت جستن از اشرف غنی هستند و از سوی دیگر ارگ نیز چرخشی در طرح و برنامه ی دشمنی آشکار خود با معاون اول مخلوع و تبعید شده داده است و به دوستم چراغ سبز نشان می دهد؛ باید مهر سکوت بر لبهای جنرال بشکند تا ببینیم که از خطاهای بیشمار چند دهه ی اخیر پند گرفته یا اینکه بازهم دستاویز و مورد سوء استفاده قرار می گیرد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد