Share/Save/Bookmark

کد مطلب :63419
تاریخ انتشار : شنبه 30 جدي 1396 ساعت : 08:49:43
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی ولایت قم ایران:

مهاجرین افغانستانی در ولایت قم یک فرصت است و نباید به آن به چشم یک تهدید نگریست

به همت اداره‌ی کل امور اتباع و مهاجرین خارجی ولایت قم، روز جمعه مورخ بیست و نهم جدی (دی‌ماه) پنجمین جشنواره‌ی افغانستان‌شناسی در فرهنگسرای جوانِ این ولایت برگزار گردید.
در طی این جشنواره که گروه‌های مختلف فرهنگی و هنری مهاجرین افغانستانیِ این ولایت در آن شرکت کرده بودند؛ سعی بر آن شد تا آداب و رسوم و فرهنگ افغانستان برای نسل جوان و نوجوانِ مهاجر به نمایش گذاشته شود و آشنایی مختصری را برای آنان به همراه داشته باشد. از دیگر برنامه‌های اجرا شده در این جشنواره می‌توان به اجرای سرود و دکلمه، حرکات نمایشیِ رزمی و تئاتر(مطرب) به کارگردانی غلام‌محمد موسوی از کارگردانان مهاجر ساکن قم اشاره کرد.
همچنین در حاشیه‌ی این جشنواره نیز غرفه‌های فرهنگی، هنری و غرفه‌های مشاوره و پزشکی در محیط این فرهنگسرا دایر بود.
آقای مهدی رمضان‌پناهی مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی ولایت قم ضمن حضور و بازدید از این جشنواره در گفتگویی با خبرنگار خبرگزاری صدای افغان با ابراز خرسندی از حضور گسترده‌ی گروه‌های مختلف مردمی، فرهنگی و هنری مهاجرین در این جشنواره اظهار داشت در این دوره از جشنواره‌ی افغانستان‌شناسی حدود ۴۰ غرفه در بخش‌های اقتصادی، فرهنگی و علمی حضور داشته و با آثار ارزشمند خود، گوشه‌ای از دستاورد‌های اتباع افغانستانی ساکن قم را به نمایش گذاشته‌اند.
آقای رمضان‌پناهی افزود مهاجرین در بخش‌های فرهنگی و علمی و ورزشی، روندِ رو به رشدی را داشته‌اند و امسال توانستند در بخش اقتصادی نیز فعالیت خود را گسترش داده و بخش صنعت را هم پوشش خوبی دهند.
 ایشان هدف از برگزاری این جشنواره را آشنایی نسل جوان و نوجوان مهاجر با آداب و سنن افغانستان دانست.
مدیرکل امور اتباع ولایت قم همچنین خاطر نشان کرد در بخش اقتصادی نیز برای مهاجرین شرایطی فراهم شده است تا شرکت‌ها و صنایع خود را به ثبت برسانند و برای استفاده از تسهیلاتِ بیشترِ تجاری با تبدیل وضعیتِ اقامت خود از نوع کارت آمایش به اقامت کاری و اقتصادی بتوانند از امکان اخذ گواهینامه، کارت بازرگانی، ثبت تمامی اموال و املاک به نام خود و دیگر امکانات بهره‌مند شوند.
آقای رمضان‌پناهی در پایان صحبت‌هایشان بر این مسئله تاکید کردند که حضور مهاجرین افغانستانی در ولایت قم یک فرصت است و نباید به آن به چشم یک تهدید نگریست.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد