Share/Save/Bookmark

کد مطلب :63481
تاریخ انتشار : دوشنبه 2 دلو 1396 ساعت : 18:36:11

قضیه‌های خشونت بر ضد خبرنگاران افغان ثبت دادگاه کیفری بین‌المللی شد

نهاد حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان یا نی اعلام کرد که قضیه‌های خشونت بر ضد خبرنگاران کشور، "که مصداق جنایت ضد بشریت و جنایت جنگی است"، ثبت دادگاه کیفری بین‌المللی شده است.
در خبرنامه‌ی امروز، دوشنبه دوم دلو، نهاد نی آمده است که این ۱۹۰ قضیه‌ی ثبت شده شامل " کشته شدن، زخمی شدن، ربودن، تهدید و ترساندن خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی ‌در کشور است".
خبرنامه افزوده است که این خشونت‌ها از سال‌ ۱۳۸۲ تا امروز از سوی هراس‌افگنان وابسته به "طالبان، داعش و شبکه‌ی حقانی" صورت گرفته و این نهاد به گونه‌‎ی رسمی به عنوان "جنایت‌های ضد بشریت و جنایت‌های جنگی" در دادگاه کیفری بین‌المللی ثبت کرده است.
نی نوشته است: "این قضیه‌ها شامل ۴۸ مورد قتل، ۷۴ مورد زخمی شدن، ۱۵ مورد ربایندگی و ۵۳ مورد تهدید خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی در افغانستان است". از این شمار هشت قضیه مربوط به زنان و متباقی مربوط به مردان است.
نی از حکومت وحدت ملی خواست که قضیه‌های خشونت برضد خبرنگاران که از سوی گروه‌های هراس‌افگن انجام شده است را به عنوان "جنایت‌های ضد بشریت و جنایت‌های جنگی" در دادگاه کیفری بین‌المللی ثبت کند.
بر بنیاد ماده‌ی پنجم اساس نامه‌ی دادگاه کیفری بین‌المللی، این دادگاه صلاحیت دارد که به مهم‌ترین جرم‌هایی که مایه‌ی‌ نگرانی جامعه‌ی بین‌المللی می‌شود، رسیدگی کند. این جرم‌ها شامل نسل کشی، جنایت ضد بشریت، جنایت جنگی و تجاوز، می‌شود.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد