Share/Save/Bookmark

کد مطلب :63722
تاریخ انتشار : جمعه 13 دلو 1396 ساعت : 20:53:43

محاکمۀ صحرایی یک زن در یک بخش زیرحاکمیت حکومت در تخار

یک فرمانده مردان تفنگ دار غیرمسؤول با زیردستانش، یک زن را در یک بخش زیرحاکمیت دولت در ولایت تخار، محاکمۀ صحرایی کرده اند.
در یک نوار تصویری پخش شده از این محکمه، دیده می شود که چندین مرد با تکرار حرف های زشت، این زن را در برابر چشمان مردم سخت لت وکوب می کنند.
کمیسیون مستقل حقوق بشر، این محاکمۀ صحرایی را آن هم در منطقۀ زیر حاکمیت دولت، بسیار نگران کننده می گوید.
بلال صدیقی، سخنگوی این کمیسیون می گوید: «کمیسیون مستقل حقوق بشر، هرگونه محکمه صحرایی را به شدت رد می کند و محکمه این بانو که در منطقۀ زیرحاکمیت حکومت صورت گرفته، بسیار نگران کننده است و ما از حکومت می خواهیم که عاملان این کار را بازداشت و به پنجه قانون بسپارد.»
مقام های محلی در ولایت تخار می گویند، این زن ۲۲ ساله، در روستای ربات همبین ولسوالی چاه آب این ولایت، محاکمه صحرایی شده است و به ولسوال چاه آب دستور داده شده تا عاملان آن را بازداشت کند.
تاکنون انگیزۀ دادگاه صحرایی این زن روشن نیست. در همین حال، شماری از فعالان حقوق زن در کشور، دادگاه صحرایی زن را نکوهش می کنند و آن را برای حکومت، شرم آور می دانند.
در همین حال، شماری از عالمان دین، محاکمه صحرایی را مردود می دانند و بر پی گیری این رویداد تأکید دارند.
بازمحمد رحمانی، عالم دین در این باره گفت: «محکمه های صحرایی و اعدام های خود سرانه در دین و شریعت جواز ندارد و مردود است.»
ولسوالی چاه آب تخار، از بخش های امن این ولایت به شمار می رود؛ اما پرسش این جاست هنگامی که زورمندان و تفنگ داران با زیر پا گذاشتن قانون، دست به بی قانونی می زنند، چرا مجریان قانون دست به کار نشده اند.
آمارهای کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می دهند که در ده ماۀ گذشته، شش رویداد محکمه صحرایی زنان و دختران در بخش های گوناگون کشور، در این نهاد ثبت شده اند.


  شبکه طلوع نیوز

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد