Share/Save/Bookmark

کد مطلب :63759
تاریخ انتشار : يکشنبه 15 دلو 1396 ساعت : 15:59:33

تناقص گويی های حكمتيار پايانی ندارد

حكمتيار می گويد كه در كودتای 16 حوت 1368 با تنی ایتلاف نكرده بود بلكه با آصف شور ریيس دفتر تنی كه صنفی او بود هماهنگ بود.
اينجا سوال پيش می آيد:
اول اينكه اين ادعای حكمتيار قطعا دروغ است چون درباره ايتلاف حكمتيار و تنی اتفاق ديدگاه وجود دارد.
دوم اينكه اگر واقعا چنين نباشد پس فرق ميان آصف شور و شهنواز تنی در چيست؟

حكمتيار می گويد: شماری به اصطلاح مجاهد كه در ایتلاف با طرفداران ببرک كارمل رژيم كابل را به نفع مجاهدين سقوط دادند به نفع مجاهدين نبود اما اگر رژيم به دست تو با همكاری تنی سقوط می كرد به نفع اسلام بود؟ آن زمان كه رژيم به دست جنرالان همتبار ات سقوط داده نشد مخالف منافع مسلمانان است؟ حکمتیار در مصاحبه اش به كنايه از فرمانده نبی عظيمی كه فرمانده گارنيزيون كابل ياد كرد و گفت كه وی به عنوان يک كمونيست حكومت را به، به اصطلاح مجاهدين تسليم كرد اما اگر كودتای تنی موفق می شد و آصف شور فرمانده گارنيزيون كابل می شد و شخص تنی نظام را به حکمتیار تسليم می كرد هيچ گپی نبود؟

در اينجا به روشنی ديده مي شود كه حکمتیار به عنوان يک رهبر جهادی قطعا به دنبال بيان حقايق و درستی ها نيست بلكه با سوء استفاده از فضای موجود و نبود رقيبان اصلی دنبال وارونه نشان دادن واقعيت ها و تبريه خود اش است. حکمتیار در كتاب "دسايس پنهان و چهره های عريان" از ارتباط اش با جنرال آصف شور و ده ها جنرال ديگر ياد كرد و حتی گفت كه با اعضاي بيرونی سياسي حزب وطن مانند صالح محمد وزيری، نياز محمد مومند، نظر محمد وزير پيشين دفاع رژيم كمونيستي در ارتباط بوده است پس چطور ارتباط با جناح هايی كه مخالف جمعيت اسلامي باشد را كفر مي داند و ارتباط خود با كمونيست ها را روا مي داند؟

حکمیتار در كتاب اش از به ميان گذاشتن كودتای تنی با رهبران جهادی نوشته و گفته است كه مساله را بطور مجمل با رهبران جهادي چنين مطرح كردم: عده اي از افسران ارتش پيام فرستاده اند كه اگر شما به يک حكومت موقت و انتخابات موافقت نماييد آنها آماده اند كه رژيم داكتر نجيب را سرنگون كنند و اما از جمله اين رهبران دو تن آنها به داكتر نجيب اطلاح دادند كه متوجه باشيد كه حزب اسلامی نقشه كودتا را در كابل ريخته و حكمتيار چنين و چنان گفت"

اما حکمیتار در كتاب اش از دو رهبر نام برده است ولي در مصاحبه اش از يكي آنها گفت. از كسي كه ياد کرده که اکنون در قید حیات است و این یک تناقض آشکار است. فكر می كنم هدف اش از رهبر جهادي هم استاد سياف باشد ولي او در جريان تناقض گويي اش جوانب مختلف قضيه را ناديده گرفته است. اين را همه مي دانند كه ایتلاف حکمتیار با شهنواز تني حتی سبب ايجاد فركسيوني بر ضد حکمتیار در درون حزب اسلامي شد. اين فركسيون شامل هشت تن از اعضاي رهبري حزب بود كه به اثر فشارهاي حکمتیار حاضر به استعفاي دسته جمعي از رهبري حزب شدند.

ديگر اينكه جنرال عظيمي در كتاب اردو و سياست مي گويد: موضوع كودتاي تني توسط جنرال يعقوبي وزير امنيت كشف شده بود و جنرال وكيل مسوول بخش تحليل و تجزيه گارنيزيون صداي كبير كارواني ریيس مخابره وزارت دفاع را كه به دستور آصف شور ریيس دفتر تني گفته بود: به فرمانده فرقه 11 ننگرهار و فرقه سروبي دستور بدهيد كه با نيروي هاي حزب اسلامي در تماس باشند شنود كرده بود.

آقای حكمتيار! شما چند بار در مصاحبه تان از ارتباط رقبايتان با كمونيست ها حرف زديد اما خودتان جدا از بحث تني با تعداد زيادي از كمونيست ها در ارتباط بوديد و اكنون هم هستيد. مگر هيات حزب اسلامي شما قدير كرياب و غيرت بهير با سليمان لايق در ليبي ملاقات نكرده بودند؟ مگر در عراق سليمان لايق و اسلم وطنجار با قدير كرياب ریيس سياسي حزب اسلامي شما مخفيانه مذاكره نكرده بودند؟

مگر فراموش كرده ايد كه داكتر نجيب با شما در تماس بود و صحبت هاي هر دو تان چند بار روي ایتلاف ميان تان متمركز بود؟ مگر نمي دانيد كه اين معامله به اثر فشار جنرالان طرفدار ببرک كارمل بي نتيجه ماند؟ مگر از ملاقات تان با جنرال رفيع معاون داكتر نجيب انكار مي كنيد؟ شما از كدام ارتباط و معامله و تباني تان با كمونيست ها انكار مي كنيد؟ مگر جابجايي افراد حزب اسلامي به همكاري پكتين، جنرال رفيع، منوكي منگل و وطنجار در مناطق هودخيل، چهلستون، بيمارستان چهارصد بستر، وزارت داخله، قسمت شرقي ارگ، گارنيزيون و ريشخور، در نتيجه يک معامله و تباني نبود؟

شما از بحث اصالت فكري و اصالت جهاد كه سخن مي گوييد قطعا نزد شما مطرح نبوده و نيست. شما همواره از دين و جهاد به عنوان يک پوشش استفاده مي كنيد. در اين ترديدي نيست.

گپ اخير اينكه بارها حکمتیار به گونه مستقيم به دولت حامد كرزي تاخت و تاز كرد دليل اين هم واضح است و آن دراني بودن كرزي است اما بحث درددل حكمتيار با جمعيت اسلامي خيلي زياد است و حرف هاي زيادي در آن مورد هست كه باشد به فرصت ديگر. حكمتيار فكر مي كند كه رقباي اصلي اش از صحنه برداشته شده اند مي تواند جولان بزند و ميدانداري كند ولي بي خبر از اينكه با يک نسل از رهبران كارزما و پيروان ميليوني رهبر فقيد و آمر صاحب شهيد مواجه هستيد.


  حامد رهگذر

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد