Share/Save/Bookmark

کد مطلب :63833
تاریخ انتشار : چهار شنبه 18 دلو 1396 ساعت : 13:28:29

وزارت کشور ایران: پیگیر رفع مشکلات «عابربانک» مهاجرین افغانستانی هستیم

اداره‌کل اتباع وزارت کشور ایران ضمن تأیید ابلاغ بخشنامه از سوی بانک مرکزی جهت عدم صدور عابربانک برای دارندگان کارت آمایش، از پیگیری‌های مجدانه وزارت کشور در جهت رفع این مشکل خبر داد.
دو روز گذشته خبرگزاری تسنیم در گزارشی ویژه و اختصاصی خبر از عدم صدور و تمدید عابربانک برای مهاجرین افغانستانی دارنده کارت آمایش داد و خواستار پاسخگویی شفاف مسئولان این حوزه شد.
این گزارش بازتاب گسترده‌ای در میان مسئولان و جامعه مهاجر و ایرانی داشته و به فاصله دو روز از انتشار گزارش مسئولان وزارت کشور نخستین واکنش را نشان دادند.
«حجت‌الاسلام صالحی» معاون فرهنگی اداره‌کل اتباع وزارت کشور در پاسخ به مشکل عابربانک‌های مهاجرین افغانستانی دارنده کارت آمایش به خبرنگار تسنیم گفت: بله خبر عدم تمدید و صدور عابربانک برای مهاجرین افغانستانی دارنده کارت آمایش متاسفانه صحت دارد.
وی در تشریح بخشنامه صادر شده از سوی بانک مرکزی در این ارتباط اظهار کرد: این بخشنامه‌ای بوده که در سال 90 راجع به «پولشویی» مصوب شده و در آن جلسه بانک مرکزی از اداره‌کل اتباع وزارت کشور هم دعوتی صورت نگرفته بود.
معاون اداره‌کل اتباع وزارت کشور ایران افزود: در آن جلسه متاسفانه بدلیل اینکه نماینده‌ای وجود نداشته که آشنایی در زمینه پناهندگان و مهاجرین داشته باشد، مهاجرین نیز در لیستی قرار گرفتند که برای آنها نباید عابربانک صادر شود و این بخشنامه به تصویب رسید.
صالحی تصریح کرد: گرچه بخشنامه بعد از مدت زمان زیادی ابلاغ و اجرایی شد اما ما تلاش‌های فراوانی کرده‌ایم تا بانک مرکزی و مسئولان مرتبط را متوجه این موضوع بسازیم که «پولشویی» هیچ ارتباطی به پناهندگان ندارد چرا که مهاجرینی که جهت افتتاح حساب اقدام کرده‌اند کاملا در ایران قانونی زندگی می‌کنند، مجددا تاکید می‌کنم قرار گرفتن پناهندگان در لیست بانک مرکزی برای عدم صدور عابربانک بدلیل عدم آشنایی آنان با حوزه پناهندگان بوده است.
وی تأکید کرد: وزارت کشور هم اکنون مجدانه پیگیر رفع مشکلات عابربانک و بانکداری الکترونیک مهاجرین افغانستانی دارنده کارت آمایش است، مهاجرین نگران نباشند ما همه تلاش خود را می‌کنیم تا این مصوبه در ارتباط با پناهندگان لغو و آنها مطابق با گذشته از امکانات بانکی استفاده کنند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد