Share/Save/Bookmark

کد مطلب :64124
تاریخ انتشار : چهار شنبه 2 حوت 1396 ساعت : 22:42:36

به مناسبت روز جهانی زبان مادری

امروز 21 فبروری روز جهانى زبان مادرى است.

اين روز اولين بار به درخواست بنگلادشى ها كه قبلا به نام پاكستان شرقى ياد مى شد پيشنهادشده بود. در سال 1951 عده اى از دانشگاهيان در داكا كه در آن زمان تحت حاكميت پاكستان قرار داشت براى رسمى شدن زبان شان به تظاهرات مدنى پرداختند كه اين درخواست آنها با سركوب خونين حكومت وقت پاكستان مواجه شد بعدها سازمان ملل متحد اين روز را براى تضمين زبان مادرى و هويت هاى زبانى به رسميت شناخت.

زبان هويت انسان ها را مى سازد با آن مى گويند، مى نويسند، تفكر مى كنند و تمدن مى سازند. رشد و غنايى واژگانى زبان ها در يک پروسه ی تاريخى شكل مى گيرد و جزو تاريخ گويندگان آن مى شود هيچ زبانى يک شبه رشد نمى كند بلکه زبان در بستر هويت تاريخى و تمدنى گويندگان آن به غنامندى مى رسد و تمدن مى سازد هيچ زبانى برتر از ديگرى نيست مگر هويت هاى فرهنگى و علمى گويندگان آن.

رشد زبان ها متناسب با هويت فرهنگى و علمى گويندگان آن است، هويت هاى متمدن زبان هاى بارور را شكل مى دهند و جزو گنجينه هاى بشرى مى شوند. براى رشد زبان فضاى سياسى فاكتور اساسى است و هويت هایی كه سركوب شوند فرصت نخواهند داشت تا زبان و هويت فرهنگى خود را تكامل بخشند براى همين حكومت ها موظف اند تا زبان هاى مروج در جغرافياى حاكميت خود را يكسان رشد دهند و آن را درج قانون سازند.

زبان ها همانگونه كه در سير تاريخ از هم ديگر تاثير پذيرفته اند در آينده هم اين تاثيرپذيرى ادامه خواهد داشت و اين حق گويندگان يک زبان است كه چگونه به رشد واژگانى و غنامندى فرهنگى و علمى زبان خود بپرادزند هيچ حكومت و سيستمى حق ندارد تا سد رشد زبان هاى رايج شود بلکه بايد زمينه را براى رشد متوازن زبان ها مهيا سازد و اين جزو حق انسان و بشر است.

در كشورما كه زيستگاه قوم ها و تبارهاى گوناگون است بايستی زبان هاى رايج در كنار هم به دور از تعصبات و تعلقات سياسى رشد كنند و از داشته هاى هم ديگر مستفيد شوند من به همه زبان ها بخصوص در سرزمين خودم حرمت دارم نه به خود حق مى دهم كه ترافيک زبان ديگران شوم و نه به ديگران كه زبان مرا سمت و سو دهند اولين حرف را از زبان مادرم آموخته ام، براى زبان مادرى حرمت دارم و اهميت زبان مادرى ديگر همنوعان خود را هم مى فهمم و مى دانم.


  نجیب سلام

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد