Share/Save/Bookmark

کد مطلب :64136
تاریخ انتشار : پنج شنبه 3 حوت 1396 ساعت : 10:28:48

مسدود شدن کارت‌های بانکی مهاجرین افغانستانی در ایران

از روز چهارشنبه 2 اسفند/ حوت کارت‌های بانکی یا عابر بانک مهاجرین افغانستانی در ایران مسدود شده است. گزارش‌هایی از مهاجرینی که در بانک صادرات حساب دارند، به دست آوا رسیده که عابر بانک‌های آن‌ها مسدود شده است. اداره کل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور/ داخله جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که مجدانه به دنبال برطرف کردن این مشکل است.
بر اساس آخرین تصمیم بانک مرکزی ایران، دیگر برای مهاجرین دارای کارت آمایش در ایران، کارت بانکی یا عابر بانک صادر نمی‌شود، اما علاوه بر صادر نشدن کارت‌های بانکی، کارت‌های فعال بانکی این مهاجرین نیز مسدود شده است.
بر اساس بخش‌نامه صادر شده از سوی بانک مرکزی ایران که البته در سال 1390 و راجع به مسأله "پولشویی" مصوب شده و حالا اجرایی شده، مهاجرین نیز در لیستی قرار گرفته‌اند که نباید برای آن‌ها "عابر بانک" صادر شود.
بر این اساس و در تازه‌ترین اقدام، پلیس اقدام به مسدودسازی کارت‌های بانکی مهاجرین کرده، اما مهاجرینی که دارای پاسپورت و اقامت معتبر می‌باشند، می‌توانند با مراجعه به شعب بانک‌ها، اقدام به فعال‌سازی مجدد کارت‌های خود نمایند.
این اتفاق از روز چهارشنبه در مورد حساب‌های بانکی در بانک صادرات روی داده و ممکن است در سایر بانک‌ها نیز رخ داده باشد.
پیش از این یک كارمند بانك صادرات به رسانه‌ها گفته بود: "از اوايل آذر ماه بخش‌نامه‌اي به شعب بانك صادرات ابلاغ شده كه براي اتباع خارجي داراي كارت آمايش، فقط حساب با دفترچه افتتاح شود و براي اتباع خارجي داراي گذرنامه، حساب با صدور عابر بانك".
در سایر بانک‌ها نیز گزارش‌هایی از ارسال چنین بخش‌نامه‌ای منتشر شده است.
البته این تنها مورد از وجود برخی مشکلات در فعال شدن حساب‌های بانکی مهاجرین در جمهوری اسلامی ایران نیست. پیش از این مشکلاتی برای دریافت کد اختصاصی هشت رقمی و سردرگمی برای این‌که این کد را چگونه و از کجا به دست بیاورند، وجود داشته است. به نظر می‌رسد این کدها باید توسط مهاجرین دارای پاسپورت خانواری دریافت شود، اما عملا هیچ تفکیکی میان این مهاجرین با کسانی که دارای پاسپورت الکترونیک هستند، وجود ندارد.
اما مقام‌های اداره اموراتباع و مهاجرین خارجی گفته‌اند که این مشکل در نتیجه یک سوءبرداشت به میان آمده و آن‌ها تلاش می‌کنند تا این مشکل را از میان بردارند.
حجت‌الاسلام صالحی، معاون فرهنگی اداره‌کل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور/ داخله جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به مشکل عابربانک‌های مهاجرین افغانستانی دارنده کارت آمایش به خبرنگار تسنیم گفته است: "بله خبر عدم تمدید و صدور عابر بانک برای مهاجرین افغانستانی دارنده کارت آمایش متأسفانه صحت دارد.
وی در تشریح بخش‌نامه صادر شده از سوی بانک مرکزی در این ارتباط اظهار کرد: "این بخشنامه‌ای بوده که در سال 90 راجع به پولشویی مصوب شده و در آن جلسه بانک مرکزی از اداره ‌کل اموراتباع وزارت کشور هم دعوتی صورت نگرفته بود.
معاون اداره‌کل اموراتباع وزارت کشور ایران افزوده است: در آن جلسه متأسفانه به دلیل این‌که نماینده‌ای وجود نداشته که آشنایی در زمینه پناهندگان و مهاجرین داشته باشد، مهاجرین نیز در لیستی قرار گرفتند که برای آن‌ها نباید عابر بانک صادر شود و این بخش‌نامه به تصویب رسید.
صالحی تصریح کرده است: "گرچه بخش‌نامه بعد از مدت زمان زیادی ابلاغ و اجرایی شد، اما ما تلاش‌های فراوانی کرده‌ایم تا بانک مرکزی و مسئولان مرتبط را متوجه این موضوع بسازیم که پولشویی هیچ ارتباطی به پناهندگان ندارد، چرا که مهاجرینی که جهت افتتاح حساب اقدام کرده‌اند، کاملا در کشور قانونی زندگی می‌کنند. مجددا تأکید می‌کنم قرار گرفتن پناهندگان در لیست بانک مرکزی برای عدم صدور عابربانک به دلیل عدم آشنایی آنان با حوزه پناهندگان بوده است".
وی تأکید کرد: "وزارت کشور هم اکنون مجدانه پیگیر رفع مشکلات عابر بانک و بانک‌داری الکترونیک مهاجرین افغانستانی دارنده کارت آمایش است، مهاجرین نگران نباشند ما همه تلاش خود را می‌کنیم تا این مصوبه در ارتباط با پناهندگان لغو و آن‌ها مطابق با گذشته از امکانات بانکی استفاده کنند".
اين تصميم در حالي اتخاذ شده بيش از ٩٠ درصد امور مالي در جمهوری اسلامی ایران با كارت‌هاي بانكي انجام مي‌گردد و عدم صدور عابر بانك یا غیرفعال شدن آن‌ها براي ٩٦٠ هزار شهروند افغانستاني داراي كارت آمايش، مشكلات فراواني را برای آن‌ها و هم‌چنین جامعه ميزبان به وجود می‌آورد. دیده شود که تلاش‌های اداره کل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در این زمینه، چه زمانی به نتیجه خواهد رسید.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد