Share/Save/Bookmark

کد مطلب :64446
تاریخ انتشار : پنج شنبه 17 حوت 1396 ساعت : 17:44:11
وزیر دفاع ایران در دیدار با معاون پالیسی و استراتژی وزارت دفاع افغانستان:

ایران مخالف گروه‌های تروریستی به ویژه طالبان در افغانستان است لذا آماده کمک‌های مستشاری و امنیتی به افغانستان هستیم

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در دیدار با معاون پالیسی و استراتژی وزارت دفاع افغانستان در تهران تأکید کرد که این کشور مخالف گروه‌های تروریستی به ویژه طالبان در افغانستان بوده و از دولت افغانستان حمایت کرده است. حاتمی خاطرنشان کرد که در صورت درخواست رسمی افغانستان، آماده‌اند به دولت وحدت ملی در مبارزه علیه تروریسم کمک‌های مستشاری و امنیتی ارائه کنند.
احمد تمیم عاصی، معاون پالیسی و استراتژی وزارت دفاع کشور که در یک سفر رسمی در تهران به سر می‌برد، صبح امروز با امیر سرتیب حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.
عاصی در سخنانی در این دیدار، هدف از سفر به تهران را تقویت و تحکیم روابط نظامی دفاعی دو کشور و زمینه‌سازی سفر وزیر دفاع ملی جمهوری اسلامی افغانستان به ایران خواند.
وی با اشاره به این‌که امنیت ایران را امنیت افغانستان می‌دانیم، افزود: هرگونه تهدید و نگرانی ایران را تحمل نکرده و با آن برخورد خواهیم کرد.
 معاون پالیسی و استراتژی وزارت دفاع کشور اظهار امیدواری کرد هرچه زودتر سند همکاری‌های جامع استراتژیک میان دو کشور تدوین و به مرحله اجرا گذاشته شود.
معاون پالیسی و استراتژی وزارت دفاع کشور با بیان این‌که جا دارد به جمهوری اسلامی ایران بابت پیروزی بر تروریست‌ها تبریک گفت، اظهارداشت: "بسیار علاقمندیم از تجربیات شما در حوزه‌های دفاع، اقتصاد مقاومتی، مبارزه با تروریسم، رسیدگی به امور شهدا و ایثارگران و... استفاده کنیم".
احمد تمیم عاصی با بیان این‌که به هیچ کشوری اجازه دخالت و تضعیف روابط دو کشور برادر و همسایه ایران و افغانستان را نخواهیم داد، تصریح کرد: "روابط دو جانبه ما می‌تواند در آینده در ابعاد گسترده‌تر توسعه یابد".
در این دیدار، امیر سرتیب حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با بیان این‌که ایران با تمام وجود برای همه کشورهای همسایه، صلح، ثبات، آرامش و امنیت را می‌خواهد، اظهار داشت: "در این میان کشورهای همسایه، افغانستان از جایگاه ویژه‌یی برای ایران برخوردار است و همیشه تلاش داشته‌ایم صلح و ثبات در این کشور حکم‌فرما باشد".
وی با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران همواره مخالف گروه‌های تروریستی به ویژه طالبان در افغانستان بوده است، افزود: "ایران همیشه از دولت افغانستان حمایت کرده و همواره مدافع مجاهدان این کشور بوده‌ایم".
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران با بیان این‌که با قاطعیت تمام از روند صلح تحت رهبری دولت وحدت ملی با مشارکت همه اقوام در چارچوب قانون اساسی افغانستان حمایت خواهند کرد، گفت: "امنیت، صلح و ثبات در منطقه برای جمهوری اسلامی ایران اهمیت داشته و از هیچ تلاشی در این راه مضایقه نمی‌کنیم".
وی خاطرنشان کرد که در همین چارچوب آماده اند در صورت درخواست رسمی دولت افغانستان، در مبارزه علیه تروریسم به دولت وحدت ملی کمک‌های مستشاری و امنیتی ارائه کنند.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روابط دو کشور در حوزه دفاعی و نظامی اضافه کرد: "با توجه به پیشرفت‌های فراوان جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر در حوزه صنایع دفاعی، ظرفیت‌های بسیارخوبی برای همکاری در حوزه‌های دفاع(فنی) و خدمات اجتماعی و معیشتی وجود دارد که می‌توانیم با هم همکاری کنیم".
وی خواستار برگزاری دومین کمیسیون مشترک همکاری‌های دفاعی در کابل شد و اظهار داشت: "امیدوارم نتایج این سفر به نفع دو دولت، دو ملت و در جهت تحکیم ثبات و امنیت به ویژه در افغانستان رقم بخورد".
حاتمی در پایان از سفر طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع ملی جمهوری اسلامی افغانستان به تهران استقبال کرد.
در پایان این دیدار، معاون پالیسی و استراتژیک وزیر دفاع ملی و هیئت همراه از نمایشگاه دست‌آوردهای صنعت دفاعی جمهوری اسلامی بازدید کردند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد