Share/Save/Bookmark

کد مطلب :64448
تاریخ انتشار : پنج شنبه 17 حوت 1396 ساعت : 18:03:51

انتقاد سیماسمر از سهم ندادن به زنان در شورای امنیت ملی

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، با انتقاد از حکومت می گوید که در شورای امنیت ملی کشور، حتا یک زن نیز حضور ندارد.

سیما سمر، یکی از علت های اصلی اوضاع بد امنیتی را در کشور، حضور بسیار کمرنگ زنان در نهادهای امنیتی می گوید.

خانم سمر که امروز در مراسم گرامی داشت از هشت مارچ، روز همبستگی زنان جهان، در کابل سخن می زد، از حکومت می خواهد تا  زنان را در برنامه های بزرگ سهم بدهد. به باور وی، توسعه پایدار کشور، بدون بهبود وضعیت زنان و حرمت گذاشتن به حقوق بشری ناممکن است: «در شورای امنیت ملی افغانستان، هیچ زن نیست. زیرا تا هنوز به این باور نیستند که زن می تواند کمک کند دربارۀ آوردن امنیت در کشور، یا مسایل امنیتی به زنان ارتباط می گیرد. همین دلیل است که این موضوع را باید تغییر بدهیم، اگر تغییر ندهیم هرچیز را که می سازیم مردانه می سازیم. زبان ما مردانه است، برخورد ما مردانه است و پلان های انکشافی ما مردانه است.»

رییس کمیسیون مستقل  حقوق بشر، برقراری صلح پایدار را در کشور، بدون رسیده گی به زنده گی زنان کشور به ویژه زنان در روستاها ناممکن می داند.

در همین حال، رولاغنی، نخست بانوی کشور در پیامی به مناسبت روز همبستگی زنان جهان، می گوید که در هفده سال گذشته، نسلی تازه یی از زنان در کشور رشد کرده اند: «شبکه های زیادی از زنان و دختران در هر مرحله در حال رشد استند و زنان به این مورد متوجه شده اند که باید به پشتیبانی و کمک یکدیگر بپردازند.»

همزمان با این، نیکلاس کی، سفیر بریتانیا در کابل از خواست های کمیسیون حقوق برای بهبود وضعیت بانوان در افغانستان، پشتیبانی می کند: «از خواسته های کمیسیون حقوق بشر افغانستان، سهم داده شدن زنان در پروسه صلح در افغانستان و نیز رعایت شدن کرامت حقوق بشری زنان افغانستان در گفت وگوهای صلح با مخالفان مسلح حکومت است؛ دولت انگستان از این خواسته ها پشتیبانی می کند.»

ریناد دیتل، معاون نماینده دفترهای کمیشنر حقوق بشر زنان ملل در افغانستان نیز در این باره افزود: «بیش از یک میلیارد زن در سطح جهان در نبود حمایت های حقوقی در برابر خشونت و تهدیدهای جنسی به سر می برند. تفاوت دست مزد جنسیتی در سطح جهان از ۲۲ درصد تا ۴۰درصد در بخش های روستایی می رسد. کارهای زنان که برای آن هیچ پرداختی نمی شود و به گونۀ غیرقانونی این موضوع تا هنوز باقی مانده است.»

سازمان ملل متحد، در سال ۱۹۷۵میلادی، هشتم ماه مارچ میلادی را "روز همبستگی زنان جهان" نام گذاری کرد. همه ساله، از این روز در سراسر جهان و نیز در افغانستان، گرامی داشت می شود.

این سازمان شعار امسال روز زن را  "زمان فرارسیده است، فعالان روستایی و شهری زنده گی زنان را تغییر می دهند." اعلام کرده است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد