Share/Save/Bookmark

کد مطلب :64492
تاریخ انتشار : شنبه 19 حوت 1396 ساعت : 13:53:27

نهمین جشنواره ادبی «قند پارسی» در حوزه شعر و قصه جوان افغانستان در تهران به کار خود پایان داد

نهمین جشنواره ادبی "قند پارسی" در حوزه شعر و قصه جوان افغانستان روز پنج‌شنبه(17 اسفند/ حوت) به کار خود در تهران پایان داد. خداد حیدری، علی‌اکبر علی‌زاده و موسی ابراهیمی به عنوان برگزیدگان نخست بخش‌های داستان، شعر آغاز و شعر سنتی معرفی شدند.
جشنواره قند پارسی این‌بار به صورت مشخص به نکوداشت از "محمدشریف سعیدی" شاعر نام‌آشنا و پژوهشگر جوان افغانستانی و هم‌چنین جایگاه فرهنگی و تمدنی "بلخ باستان" اختصاص داشت.
در این جشنواره، 92 شاعر با 276 شعر 64 نویسنده با 118 داستان از افغانستان(شهرهای کابل، بلخ، غزنی، هرات، شبرغان و جوزجان)، ایران(شهرهای تهران، مشهد، قم، اصفهان، شیراز، کرمان، سمنان، کرج و گرگان)، سوئد، آلمان، اتریش و استرالیا شرکت کرده‌اند که داوری نهایی در مورد این آثار، از ماه گذشته آغاز شده بود.
با فرا رسیدن آیین اختتامیه این جشنواره، برگزیدگان در سه بخش داستان، شعر آزاد و شعر سنتی معرفی شدند. در هر بخش سه اثر برگزیده معرفی شد و هم‌چنین در کنار آن، برخی از شاعران و نویسندگان مورد تقدیر نیز قرار گرفتند.
به گزارش فرهنگ، خداد حیدری، معصومه امیری و زهره حسینی، مقام‌های اول تا سوم بخش داستان نهمین جشنواره قند پارسی را به دست آوردند و در کنار آن، حکیمه اخلاقی، سمیه کابلی، محبوبه عطایی، مهدی دهقان، مرتضی احمدیار، حسین محمدی و معصومه جعفری مورد تقدیر قرار گرفتند.
و اما در بخش شعر آزاد، علی‌اکبر علی‌زاده به عنوان برگزیده نخست انتخاب شد و امیر مروج و محمدمهدی احمدی، جایگاه‌های دوم و سوم را کسب کردند. در این بخش، جمیله صادقی، مریم حسینی، مصطفی صمدی، پروین نوری، مریم یعقوبی و رشیده محمدی نیز مورد تقدیر قرار گرفتند.
و در آخرین بخش(شعر سنتی) نهمین جشنواره قند پارسی، موسی ابراهیمی به عنوان برگزیده برتر انتخاب شد و شعیب حمیدزی و جلال‌الدین نظری، دوم و سوم شدند. مهدی کاشفی، محمد رضایی، رامین عرب نژاد، حمید تقدیمی، تمنا توان‌گر و مهدی جمالی هم مورد تقدیر قرار گرفتند.
شریف سعیدی، شاعر و پژوهشگر جوان کشور که از او در این جشنواره به صورت ویژه تقدیر شد و کارنامه‌ فعالیت‌هایش مورد بررسی قرار گرفت، در سخنانی در آیین اختتامیه جشنواره قند پارسی گفت: "سرزمین ما، سرزمین شعر و هنر است و تاریخ ما با شعر و شاعری عجین شده است. در واقع این شعر و داستان است که یک ملت را به ملت دیگر می‌شناساند".
وی ادامه داد: "شعر مهاجرت در ایران با یک انفجار احساسات زبان شروع و مورد توجه واقع شده و باید تفاوت اساسی با سایر شعرهای افغانستانی داشته باشد، زیرا سایر شعرهای افغانستانی جدای از مهاجرت، نمی‌تواند آن حسی که شاعر مهاجر ایجاد می‌کند را القا کند".
این شعار برجسته کشور تصریح کرد: "شعر احساسات یک ملت را بیان می‌کند و جایگاه اصیل و والایی در جامعه دارد و نباید به فراموشی سپرده شود. در این راستا به مترجم‌های قدری نیاز است تا تمامی جهان از آن اطلاع پیدا کنند".
سید ابوطالب مظفری، دیگر شاعر مطرح و برجسته کشور، در خصوص نکوداشت شریف سعیدی نیز گفت: "ایشان شاعری در حال شدن(در حال تداوم و دگرگونی) است و در کتاب «وقتی کبوتر نیست» زبان ترکیب‌ساز دارد و شاعری فرم‌گراست که احساس‌های درونی را در اشکال بیرونی ترسیم می‌کند.
این در حالی است که در این جشنواره، جدیدترین اثر شریف سعیدی، "شرنگ انگور" نیز رونمایی شد. دو کتاب دیگر نیز در جشنواره قند پارسی رونمایی و معرفی گردید.
از سوی دیگر، بایرامی، از داوران این مراسم خاطرنشان کرد: "هنرمند معمولا در التهابات و تلاطم‌های جامعه است که اثری خلق می‌کند، چون این مصالح کارش است. درست است که این  ناملایمات ابعاد گسترده‌ای دارد، اما این برای هنرمند یک فرصت است که کل جهان را تحت تأثیر قرار دهد و بهترین استفاده را از آن ببرد".
به گفته وی، کار نویسنده و هنرمند در واقع کاری‌ است که زیبایی می‌آفریند و سر و کارش با زیبایی‌شناسی است و با این وجود، به این ناملایمت‌هایش می‌ارزد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد