Share/Save/Bookmark

کد مطلب :64543
تاریخ انتشار : سه شنبه 22 حوت 1396 ساعت : 12:12:44

آغاز ثبت نام صرافان دست‌فروش در شهر کابل

مسؤولان بانک مرکزی دیروز (دوشنبه، ۲۱حوت) از آغاز ثبت نام‌های صرافان دست‌فروش در کشور خبر می‌دهد و می‌گویند که برای تنظیم بهتر فعالیت‌های صرافی در کشور و بر بنیاد مقررۀ جدید، تمامی صرافان دست‌فروش در بازارها در این بانک، ثبت خواهند شد.
 
ایمل هاشور، سخن‌گوی بانک مرکزی می‌گوید: «کارت ثبت برای‌شان داده شود که ما حداقل بفهمیم که چه‌تعداد از مردم در این سکتور مصروف کار استند. ما به‌خاطری این‌که یک مقدار توانسته باشیم تشخیص کنیم این کی‌ها این‌کار را انجام می‌دهند، یگان مشخصاتی را هم درنظر گرفته‌ایم که ازجمله این‌است که تذکره‌های خودشان را بیاورند وکیل گذر حداقل از شخصیت مناسب و شایسته‌شان را، تأییدی ارائه کنند و یک‌چیزی‌هم به‌عنوان ضمانت نزد بانک مرکزی می‌گذارند.»    
 پیش‌از این نگرانی‌های وجود داشت که بخش بزرگی از پول‌های سیاه در بازارها از راه همین صرفان به کانال‌های پولی کشور وارد می‌شود چون هیچ نظارت بر کار این صرافان، وجود نداشته‌است.
 
صرافی کنار جاده‌ها یکی‌از تجارت‌های کوچک و پُرسود برای کسانی است که در روند تبادلۀ ارزها، مهارت‌های لازم دارند.
 
به‌علت این‌که درحال حاضر هیچ نظارتی از کار این صرافان کنار جاده صورت نمی‌گیرد، وحتا بانک مرکزی شماری صرافان موجود در بازارها را نمی‌داند، نگرانی‌ها از سفیدشدن پول سیاه از راه این صرافان سیار زیاد است.
 
عزت‌الله که از سال‌هاست در این کار مشغول است، می‌گوید روزانه تا ده‌هزار دالر را خرید و فروش می‌کند.
 
عزت‌الله، صراف، می‌گوید: «معلومات مشخص نیست و زیادوکم می شود. یک روز چهارهزار و پنج‌هزار می‌شود و یک‌روز هم ده‌هزار می‌شود و یک هیچ نمی شود و کاروبار این‌گونه است.»
 
حفیظ‌الله، صراف دیگری در این باره می‌گوید: « برای فعلا که نه کارت ونه هم جواز داریم، هیچ‌چیز نداریم. این اقدام خوبی است اگر کارت بدهند. به‌شرط آن‌که آن‌گونه نباشد مانند صرافان دیگر که جواز می‌دهند و سپس، از آنان مالیه می‌گیرند و ما این‌جا روزانه ۱۰۰افغانی درآمد داریم که اگر از آن مالیه بگیرند؛ ما برای خود و خانوادۀ خود کار کنیم، یا برای دولت کار کنیم.»
 
ازسویی‌هم، بربنیاد مقررۀ تنظیم فعالیت‌های صرافان و ارائه‌کننده‌گان خدمات پولی، صرافی‌ها نمی‌توانند نماینده‌گان غیررسمی مانند صرافان دست‌فروش داشته باشند. اما شماری‌از صرافان دست‌فروش می‌گویند که درحال حاضر شماری از صرافی‌های بزرگ، ده‌ها صراف سیار دارند.
 
عظیم‌الله، صرافی در این باره، می‌گوید: «همین زیادتر برادران بر سر پول مضاربت کار می‌کنند. مثال از یک برادر می‌گیرند سری مضاربت و کار می‌کند و دیگر چیزی‌که به‌دست می‌آورند، هم به او می‌دهد وهم خودشان مصرف می‌کنند.»
 
بانک مرکزی از صرافی‌ها خواسته‌است که فعالیت‌های‌شان ‌را در چارچوب یک شرکت صرافی به‌پیش ببرند و در کنار آن، قراراست که صرافان کنار جاده را نیز، ثبت کنند.
 
این بانک می‌گوید که بربنیاد راهبرد این بانک، در درازمدت فعالیت‌های صرافی در کشور از سوی بانک‌ها و شرکت‌های صرافی، به‌پیش برده خواهد شد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد