Share/Save/Bookmark

کد مطلب :64969
تاریخ انتشار : سه شنبه 14 حمل 1397 ساعت : 12:01:26

محمولۀ گندم کمک‌شدۀ هند به افغانستان به چابهار رسید

هفتمین محمولۀ گندم کمک‌شدۀ کشور هند به افغانستان، به روز سه‌شنبه (۱۴حمل) به بندر چابهار رسید.
 
مقام‌های ایرانی گفته‌اند که در نزدیک به دوهفته پیش، بیش‌از ۴ هزارو ۲۰۰ کانتینر گندم کمک‌شدۀ هند به افغانستان، به بندر چابهار رسیده‌است.

نزدیک به دو ماه پیش، بربنیاد توافقی‌که میان ایران و هند صورت گرفت، تهران ادارۀ بخشی از بندر چابهار را برای ۱۸ ماه به دهلی نو سپرد.
 
نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند در جریان امضای این توافق گفته بود که کشورش در تلاش گُسترش روابط به‌ویژه در بخش اقتصادی، با ایران است.
 
آقای مودی، بندر چابهار را دروازۀ طلایی خوانده و گفته که کشورش می‌تواند از طریق آن به افغانستان و آسیای میانه متصل شود.
 
او افزوده که هند مصمم به توسعه بندر چابهار است و دو کشور از سال‎ها پیش، توافقی در این زمینه دارند و هند برای گسترش این بندر در ایران سرمایه گذاری کرده است.
 
بربنیاد توافق‌نامه‌یی‌که میان هند و ایران در ماه می سال ۲۰۱۶میلادی امضا شده‌است، هند باید دو لنگرگاه در فاز اول بندر چابهار را با سرمایه‌گذاری ۸۵.۲۱ میلیون دالر و درآمد سالانه ۹۵.۲۲ میلیون دالر در اجارۀ ده‌ساله، ایجاد کند.

در ماه می سال ۲۰۱۶میلادی، هند، ایران و افغانستان توافق‌نامه یی را به منظور ایجاد دهلیز حمل‌ونقل میان سه‌کشور با استفاده از بندر چابهار به ‌عنوان یکی ‌از مرکزهای منطقه ‌یی برای حمل‌ونقل دریایی در ایران، امضا کردند.
 
این در حالی ا‌ست که هند به‌گونۀ هماهنگ با افغانستان و ایران، کارها را برای ایجاد راه‌های جای گزین و قابل اعتماد بازرگانی ادامه داده‌است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد