Share/Save/Bookmark

کد مطلب :65338
تاریخ انتشار : دوشنبه 3 ثور 1397 ساعت : 11:36:38

عطوان: اگر ترکیه با عراق و سوریه همکاری نکند، تجزیه خواهد شد

سردبیر روزنامه رأی الیوم نوشت که طرح تجزیه آمریکا برای کشورهای منطقه غرب آسیا وارد مرحله دوم شده است و پس از سوریه، تجزیه ترکیه کلید خواهد خورد.

«عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه الکترونیکی «رأی الیوم» روز یکشنبه در یادداشتی با اشاره به اظهارات اردوغان که گفته حمایت آمریکا از شبه نظامیان کُرد سوری و تسلیح آن‌ها امنیت ملی ترکیه را تهدید می‌کند، نوشت که این گونه‌ تهدیدها جدید نبوده و قابل پیش بینی بود، ولی آنچه حائز اهمیت است نحوه مقابله با خطراتی است که ترکیه را تهدید می‌کند.

رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه در سخنرانی‌اش از وجود تلاش‌هایی برای اجرای نقشه‌ای خبر داد که هدف آن ترسیم مرزهای کشورهای منطقه است که از عراق و سوریه شروع شده و به زودی بر گُرده ترکیه سنگینی خواهد کرد.

عطوان می‌نویسد، هدف آمریکا از این نقشه تجزیه کشورهای منطقه غرب آسیا و تشکیل کشورهای جدیدی براساس فرقه و نژاد است و این نقشه از هفت سال پیش آغاز شده است.

به گفته او، این نقشه‌ای است که خود ترکیه و بسیاری از کشورهای عربی در نتیجه سوء تفاهم یا فشارهای آمریکا در آن مشارکت کردند و آنچه امروز در سوریه و عراق رخ می‌دهد، پیاده‌سازی دقیق این نقشه آمریکایی‌هاست.

سردبیر رأی الیوم معتقد است آمریکا و کشورهای غربی مانند فرانسه و انگلیس بر این باورند که طرح تغییر مرزهای کشورهای منطقه می‌تواند از طریق تجزیه داخلی و تشکیل کشورهای متخاصم در سایه ضعف دولت مرکزی صوری و شکننده، سه کشور سوریه، عراق و ترکیه را از بین خواهد برد و این به نفع منافع رژیم اسرائیل بوده و ضامن آن به عنوان قدرتی منطقه‌ای در غرب آسیاست.

او به عراق اشاره می‌کند و می‌نویسد حمله سه جانبه آمریکا، فرانسه و انگلیس موفق شد عراق را به سه منطقه شیعیان، سنی‌ها و کردها تقسیم کند و آمریکا هم‌اکنون قصد دارد همین سناریو را در سوریه اجرا و کشوری کُردی در شمال، کشور شمّریه در شرق فرات و حورانیه در جنوب غربی سوریه را ایجاد کند.

به نظر عطوان، آمریکا و متحدان غرب آن، قصد دارند با تجزیه سوریه زمینه را برای تجزیه ترکیه در مرحله سوم که آخرین مرحله است، فراهم کنند.

نویسنده مشهور جهان عرب در مورد توانایی ترکیه برای مقابله با این نقشه آمریکا معتقد است که ترکیه به تنهایی توان مقابله با این توطئه را که به دنبال تغییر مرزها و تشکیل کشورهای جدید است، ندارد مگر آنکه با همسایگان سوری و عراقی خود در چارچوب راهبردی قوی همکاری کند.

او ادمه می دهد: «متأسفانه ترکیه به دنبال این همکاری نیست، یک روز در زمین آمریکا بازی می‌کند، روز دیگر در زمین روس‌ها و متحدان آن. از طرفی بیانیه‌ای صادر می‌کند و از حمله موشکی سه جانبه آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه حمایت می‌کند».

اشاره سردبیر روزنامه رأی الیوم به حمله موشکی متجاوزان غربی به مراکز تحقیقاتی و نظامی سوریه است که به بهانه حمله شیمیایی ادعایی شامگاه شنبه (۲۵ حمل/فروردین) در شهر دوما صورت گرفت و ترکیه خواستار تداوم این گونه حملات شد.

عبدالباری عطوان در پایان می‌نویسد، طرح اجرای انتخابات زودهنگام از سوی اردوغان، منعکس‌کننده نگرانی حاکم بر حزب «عدالت و توسعه»، حزب حاکم ترکیه به رهبری اردوغان و متحدان این حزب است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد