Share/Save/Bookmark

کد مطلب :65356
تاریخ انتشار : سه شنبه 4 ثور 1397 ساعت : 08:33:24

رئیس جمهور غنی از ایجاد کمیتۀ هماهنگی دسترسی به اطلاعات استقبال کرد

محمد اشرف غنی ضمن استقبال از ایجاد کمیتۀ هماهنگی دسترسی به اطلاعات، افزود که قضایای خشونت علیه خبرنگاران که تا هنوز بررسی نگردیده، مورد رسیدگی قرار خواهند گرفت.

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور شام دیروز با شماری از سخنگویان دولت، مسئولین رسانه ها و خبرنگاران مرکز و  ولایات در آستانۀ روز مطبوعات، دیدار کرد.

در این دیدار که در قصر سلام خانۀ ارگ انجام شد، ابتدا محمد هارون چخانسوری معاون ریاست عمومی دفتر مقام عالی ریاست جمهوری و سخنگوی رئیس جمهور صحبت کرد و ضمن خوش آمدید به آنان، گفت: دفاتر سخنگوی و مطبوعات ریاست‌جمهوری و مرکز رسانه‌های حکومت همواره سعی نموده‌اند تا موانع را از راه ارائه معلومات که حق مسلم مردم و رسانه‌ها می‌باشد، بردارند و فضای همکاری و اطلاع‌رسانی را به‌گونۀ مساویانه برای همه ‌رسانه‌ها فراهم‌سازند.

وی افزود که فعالیت رسانه ها در روشنایی قانون اساسی و سایر قوانین نافذۀ کشور باعث تقویت آزادی بیان و نهادینه شدن ارزش های قانون اساسی می گردد.

چخانسوری ضمن اینکه آزادی بیان و رسانه ها را از دستآوردهای مهم نظام جمهوری اسلامی افغانستان دانست،  گفت که حکومت به آزادی بیان و حفظ دستآوردها در این عرصه متعهد است.

سپس ملالی میوند به نمایندگی از خبرنگاران ولایتی صحبت کرد و مشکلات خبرنگاران را در عرصه های امنیتی، اقتصادی، کمبود برق، عدم دسترسی به معلومات، عدم تطبیق درست قانون کار و کم بودن حقوق و امتیازات بیان نمود.

متعاقباً فهیم دشتی رئیس اجرائیوی اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان صحبت کرد و ضمن معلومات در مورد کنفرانس ملی دو روزه برای خبرنگاران گفت که اشتراک کنندگان کنفرانس مذکور، مسایل و مشکلات مربوط به رسانه ها را مورد بحث قرار دادند و یک کمیتۀ مشترک ایجاد شد تا مسایل بحث شده را به شمول ریاست جمهوری، با مسئولین مربوطه شریک سازد.

وی همچنان گفت که یک کمیته که در ترکیب آن نمایندگان وزارت های مالیه، مخابرات و اطلاعات و فرهنگ و ادارۀ اترا و دافغانستان برشنا شرکت شامل می باشند و به منظور بررسی مشکلات خبرنگاران قبلاً ایجاد شده بود، کار خویش را انجام داده است و نتایج یافته های خویش را با شما شریک خواهد ساخت.

دشتی خاطرنشان کرد که به تعداد یک هزار قضایای مربوط به خبرنگاران مورد بررسی قرار داده شده و بسیار آن ها حل گردیده است و تنها ۶۰ قضیه باقی مانده که امیدواریم امر بررسی آن را صادر نمایید.

رئیس اجرائیوی اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان، گفت که تعدیلات در قانون رسانه ها پیشنهاد شده است که امیدواریم بعد از طی مراحل توشیح گردد و همچنان طرح و طرزالعمل صندوق تعاون به خبرنگاران ترتیب گردیده و به زودی با شما شریک خواهد شد.

وی به رئیس جمهور پیشنهاد نمود تا به نهادهای امنیتی بخاطر همکاری با خبرنگاران، اکیداً هدایت صادر نمایند و همچنان اعلانات دولتی برعلاوۀ رسانه های دولتی، به رسانه های خصوصی نیز داده شود.

فهیم دشتی گفت که در عرصه دسترسی به اطلاعات مشکلات وجود دارد و بخاطر حل این مشکلات یک کمیتۀ هماهنگی دسترسی به اطلاعات تحت رهبری یکی از مقامات ارشد حکومت وحدت ملی ایجاد گردد.

وی تصریح نمود که طبق هدایت رئیس جمهور بخاطر همکاری با رادیوهای محلی یک طرح آماده گردیده و به ریاست جمهوری شریک شده است و پیشنهادات ما این می باشد که در زمینۀ تطبیق آن گام های عملی برداشته شود.

رئیس جمهور غنی پس از استماع صحبت ها و پیشنهادات متذکره، ضمن خوش آمدید به آنان، در مورد رویداد تروریستی روز گذشته در کابل گفت که شهدای رویداد روز گذشتۀ کابل، شهدای راه دموکراسی اند که تروریستان بالای شان حملۀ وحشیانه نمودند.

وی افزود که مشکلات امنیتی تنها مشکل یک قشر، جامعه و گروه نیست و ما می توانیم آن را به اتحاد فکر و عمل حل نمائیم و برای حل آن باید علما نهادهای مدنی و فکری، خبرنگاران و همه ما دست به دست هم داده و در یک صف واحد قرار بگیریم.

رئیس جمهور تصریح کرد که دشمنان در برابر خواست های ملی که همانا انتخابات و صلح اند، مشکلات ایجاد می کنند، اما آن ها باید بدانند که ما به عقب بر نمی گردیم و نه هم می توانند ما را از اهداف ما منحرف سازند. وی افزود که داعش دشمن یک قشر نه، بلکه دشمن رفاه، ثبات و پیشرفت کشور است.

رئیس جمهور گفت که هدایت من به چخانسوری این است که در مورد حل مشکل مالی خبرنگاران و تقسیم عادلانه اعلانات، پیشنهاد خویش را به کابینه ارائه نماید تا در این خصوص یک میکانیزم واضح ایجاد شود.

محمد اشرف غنی ضمن استقبال از ایجاد کمیتۀ هماهنگی دسترسی به اطلاعات، افزود که قضایای خشونت علیه خبرنگاران که تا هنوز بررسی نگردیده، مورد رسیدگی قرار خواهند گرفت.

رئیس جمهور کشور محمد هارون چخانسوری هدایت داد که دستورالعمل روابط سخنگویان با خبرنگاران را تنظیم نماید و تاکید کرد که باید همۀ سخنگویان بدون درنظرداشت روابط شخصی و برخورد سلیقه یی، اطلاعات را طور عادلانه و همزمان با رسانه ها شریک سازند.

رئیس جمهور در اخیر سخنانش گفت که در صندوق تعاون خبرنگاران که ایجاد شده است، برعلاوۀ اینکه من در آن سهم می گیرم، از همکاران بین المللی نیز خواهم خواست تا به این صندوق کمک نمایند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد