Share/Save/Bookmark

کد مطلب :65359
تاریخ انتشار : سه شنبه 4 ثور 1397 ساعت : 10:19:44
وزیر تحصیلات عالی در جمع دانشجویان افغانستانی در تهران:

این را درک کنید هر قدر که شما در ایران درس بخوانید خارجی هستید/ دانشجویان مهاجر باید به وطن برگردند

وزیر تحصیلات عالی افغانستان خاطر نشان کرد: این را درک کنید هر قدر که شما اینجا درس بخوانید خارجی هستید و تابعیت این کشور را ندارید و وقتی شهروند این کشور باشید دارای امتیازات بیشتری هستید.

وزیر تحصیلات عالی افغانستان که به ایران سفر کرده است, در دیداری صوری با دانشجویان مهاجر در سفارت افغانستان اظهار کرد: برای من جای خرسندی است که بیشتر از ۱۷۰۰۰ محصل در دانشگاههای ایران ، ۲۵ هزار فارغ التحصیل و ۱۲ هزار تن طلبه های علوم دینی محصل در حوزه های علمیه، و افراد مشغول به تحصیل در مراکز فنی و حرفه ای ایران ۵۶۲۷ تن میباشد و این واقعا نیروی بسیار بزرگ است.
ای کاش این نیرو بتوانند به افعانستان بیایند و مشکلاتی که دامنگیر مردم افغانستان است را بتوانند حل کنند.

وی افزود : پیش از اینکه به مشکلات بپردازم در قسمت موضوع معاش محصلین مخصوصا اساتید بورسیه ای که از پوهنتون ها جهت تحصیل به ایران امده اند باید بگویم این اساتید از معاش دولتی پوهنتون های داخل افغانستان برخوردار هستند و اینجا هم معاش هم میگیرند. باید این را هم بدانیم که اینجا کشور ایران است نه کشور خودمان و شما توقع و ادعاهایی بکنید که از توان کشور خودمان بربیاید.

وزیر تحصیلات عالی افغانستان خاطر نشان کرد: این را درک کنید هر قدر که شما اینجا درس بخوانید خارجی هستید و تابعیت این کشور را ندارید و وقتی شهروند این کشور باشید دارای امتیازات بیشتری هستید.

وی گفت: دولت ایران در قسمت فیس شهریه با شما به عنوان یک خارجی برخورد میکنند طبق قوانین و قواعد خودشان، اما ما گفته نمیتوانیم بکنیم که قانون خودتان را بر مبنای تقاضای ما افغانستانی ها تغییر بدهید.

آقای خواجه عمری با اشاره با دیدارش با وزیر صحت ایران گفت: در دیداری که با وزیر صحت ایران داشتیم متعهد شدند که در دانشگاههای پزشکی ایران برای محصلین افغانستانی مان کسانی که میخواهند به افغانستان برگردند همین امروز تعهد کردند ۵۰۰ بورسیه که ۵۰ درصد تخفیف در شهریه محصلینی که میخواهند به افغانستان برگردند در نظر گرفته ایم و به شرطی که تعهد بدهید و ثابت بسازید که این دانشجویان به افغانستان برمی گردند.

وی افزود: این در شان یک وزیر نیست که خواهشی از جانب ایرانی داشته باشد و این مانند گدایی و برای ما خجالت آور است.
دکتر نجیب الله گفت: ما باید وطن مان را خودمان بسازیم و از هیچ کشور خارجی از جمله ایران نخواهیم به ما کمک کنند. من یقین کامل ندارم دانشجویان مهاجری که اینجا مشغول تحصیل هستند پس از اتمام تحصیل صد فی صد به کشورشان برگردند. وطن ما, دولت ما و مردم ما به جوانان و محصلین نیاز دارد.
خواجه عمری تاکید کرد: ما توقع داریم قشر تحصیل کرده ما بیشتر به کشورشان اهمیت بدهند و با توجه به تحصیلاتی که دارند پس از بازگشت به افغانستان در ادارات دولتی مشغول به کار شوند و وطن خود را آباد کنند. تا کی ما باید منتظر کمکهای آمریکا باشیم.

وی درخصوص رایگان شدن پاسپورتهای الکترونیکی دانشجویان گفت: تلاش داریم پاسپورتهای تمام محصلین افغانستانی را رایگان بسازیم و پیگیری می کنیم. ولی دستور این کار در دست وزارت تحصیلات عالی نیست بلکه مقامات دیگری در این خصوص تصمیم می گیرند اما ما تقاضای خود را تحویل به مقامات مربوطه می دهیم.

شایان ذکر است دانشجویان مهاجر در ایران برای ادامه تحصیل با مشکلات عمده ای مواجه هستند از جمله شهریه های نجومی رشته های علوم پزشکی که سالانه به دهها میلیون تومان می رسد و تفاوتی بین کسانی که از طریق کانکور پذیرفته می شوند وجود ندارد.
این در حالیست که اکثر مهاجرین در ایران قشر کارگر هستند و از طرفی دانشجویان حق اشتغال به کار ندارند و توانایی پرداخت چنین شهریه هایی را ندارند.

به گفته برخی دانشجویان افغانستانی قرار بوده است ابتدا جناب وزیر تحصیلات عالی با دانشجویان دیدار و پس از مطلع شدن از مشکلات آنان با مقامات ایرانی وارد گفتگو شود اما چنین اتفاقی نیفتاد چرا که وزیر تحصیلات عالی افغانستان بدون توجه به مشکلات دانشجویان و پیش از دیدار با آنان با مقامات ایران وارد گفتگو شد و سپس جلسه ای صوری حاضر شد و جلسه را به منظور اشتراک در ضیافت شام وزیر علوم ایران بدون پرسش و پاسخ با دانشجویان ترک کرد.


  شفقنا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد