Share/Save/Bookmark

کد مطلب :65403
تاریخ انتشار : پنج شنبه 6 ثور 1397 ساعت : 13:15:28
دبیر شورای امنیت ملی ایران در دیدار با اتمر:

حامیان تروریست های سوری به دنبال ناامنی در افغانستان هستند

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرد: حامیان گروه های تروریستی شکست خورده در سوریه بدنبال ناامن کردن افغانستان و انتقال بقایای این تروریست ها به این کشور هستند.
دریابان «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در دیدار با مشاور امنیت ملی کشورمان در حاشیه برگزاری نهمین اجلاس مقامات عالی امنیتی کشورهای پنج قاره جهان در سوچی این مطلب را بیان کرد.
وی با ابراز تاسف نسبت به اقدامات تروریستی اخیر در افغانستان که به کشته شدن جمعی از مردم بیگناه در کابل منجر شد، بر ضرورت تسریع در فعالیت کمیته های پنج گانه همکاری های مشترک برای دستیابی به نتایج عملی که تامین کننده ثبات و امنیت در منطقه است تاکید کرد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران اظهار کرد: همکاری مشترک اطلاعاتی و امنیتی ایران، افغانستان، پاکستان، چین و روسیه می تواند از طریق تجمیع و تبادل ظرفیت های پنج کشور، زمینه های توقف برنامه های بی ثبات کننده برخی کشورهای غربی و همپیمان های منطقه ای آنها را فراهم کند.
«حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی کشورمان نیز در جریان این ملاقات، سخنرانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در نهمین اجلاس امنیتی روسیه را مهم، قابل توجه و واقع بینانه دانست.
وی با بیان اینکه روابط دوستانه و رو به توسعه ایران و افغانستان علیه هیچ کشوری نیست و از رویکردهای سیاسی کشورهای دیگر نیز تاثیر نمی گیرد، به دستگیری تعداد زیادی از اتباع بیگانه عضو داعش از سوی دستگاه های امنیتی کشور که اخیرا به صورت غیرقانونی وارد افغانستان شده اند، اشاره کرد.
وی خاطر نشان کرد: این مساله گویای برنامه ای خطرناکی است که از تلاش برای استفاده از جغرافیای افغانستان به منظور سازماندهی جدید گروه های تروریستی خبر می دهد و کشورهای منطقه باید باحساسیت بیش از پیش با آن مقابله کنند.
ایرنا نوشت، در نهمین کنفرانس امنیتی مقامات عالی پنج قاره جهان که از روز (چهارشنبه) به مدت دو روز در شهر سوچی روسیه و در سطح رؤسای سازمان های اطلاعاتی، دبیران شورای امنیتی ملی، وزیران و دستیاران رئیس جمهوری که برگزار شد نمایندگانی از 110 کشو حضور دارند.
در روز اول کنفرانس، گفت وگو پیرامون دو موضوع با عنوان «بحران‌های بین‌المللی از برخورد تا گفت‌وگو» و «تکامل تاکتیک‌ها و راهبردهای سازمان‌های بین‌المللی تروریستی» در دستور کار قرار گرفته و در روز دوم نیز دو موضوع شامل «امنیت اطلاعات بین‌المللی، پاسخ‌های جهانی به چالش‌های جهانی» و «تولید و گسترش مواد مخدر، تهدید صلح و ثبات بین‌المللی» از سوی شرکت کنندگان بررسی خواهد شد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد