Share/Save/Bookmark

کد مطلب :65486
تاریخ انتشار : دوشنبه 10 ثور 1397 ساعت : 20:00:42
آزار و اذیت مهاجرین افغانستانی در باقر شهر تهران؛

سفارت افغانستان: پی‌گیر آزار و اذیت مهاجرین هستیم/ نیروهای انتظامی نگذارند ضرری به اتباع افغانستان برسد

به دنبال ناآرامی‌ و آزار و اذیت‌هایی که پس از قتل یک شهروند ایرانی علیه شهروندان افغانستان در چندین شهر به خصوص در باقر شهر تهران و اصفهان به میان آمده، سفارت افغانستان در تهران ضمن این‌که با خانواده مقتول ابراز هم‌دردی و تسلیت می‌کند، می‌گوید که به شدت پی‌گیر این تحولات بوده و از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران خواسته جلوی آزار و اذیت‌ها گرفته شود.

 در آخرین دقایق پایانی سه‌شنبه شب هفته گذشته(4 ثور)، نیروهای انتظامی جسد یک خانم حدودا 45 ساله را از داخل یک سلطل زباله در منطقه باقر شهر کشف و به دست آوردند. یک روز پس از این حادثه، نیروهای انتظامی دو جوان را به نام‌های "ایوب" 25 ساله و "امیر" 22 ساله را به ظن قتل این خانم از کارگاه خیاطی که مقتوله در آن کار می‌کرد، دستگیر کردند. این دو جوان در نهایتا مشاهده تصاویر خود در زمان انتقال جسد، لب به اعتراف گشوده و به ارتکاب جنایت با انگیزه سرقت طلاجات مقتوله اعتراف کردند.

تاکنون مقام‌های رسمی انتظامی و قضایی در مورد هویت متهمین دستگیر شده گزارشی را در اختیار رسانه‌ها و عموم مردم قرار نداده‌اند. اما ظاهرا یک گروه تلگرامی در باقر شهر ضمن نسبت دادن این قتل به مهاجرین افغانستانی مقیم این منطقه، مردم را به حمله دسته جمعی علیه مهاجرین این شهر دعوت می‌کند. از روز پنج‌شنبه(6 ثور) مهاجرین ساکن در منطقه باقر شهر و مناطق دیگر مورد حمله و لت و کوب برخی از شهروندان ایرانی قرار گرفته‌اند. گزارش‌هایی از لت و کوب مهاجرین افغانستان در شهرهای دیگر به خصوص اصفهان نیز گزارش شده است.
 

یک شهروند افغانستان: وضعیت در باقر شهر کمی آرام‌تر شده، اما آزار و اذیت ادامه دارد
هرچند به گفته شهروندان افغانستانی که در باقر شهر زندگی می‌کنند، در یکی دو روز اخیر از شدت حملات بر آن‌ها کاسته شده، اما هنوز هم مواردی از لت و کوب مهاجرین وجود دارد.

مهدی خاوری، یکی از شهروندان افغانستانی ساکن در باقر شهر به خبرنگار آوا گفت که پنج‌شنبه و جمعه گذشته(6 و 7 ثور) اوج حملات بر مهاجرین و لت و کوب آن‌ها بود که اکنون از شدت آن کاسته شده است.

وی خاطرنشان کرد که عملکرد نیروی انتظامی باقر شهر در این دو روز ضعیف بوده و به همین خاطر، تعداد زیادی از شهروندان افغانستان در این دو روز مورد حمله و لت و کوب قرار گرفته‌اند.

آقای خاوری می‌گوید که هنوز هم فضای رعب و وحشت زیادی در باقر شهر حاکم است.

وی چشم‌دیدهای خود را این‌گونه بیان می‌کند: "من خودم در باقر شهر هستم، سه چهار روز از قضیه گذشته، دو روز است که وضعیت بهتر شده، سر خیابان اصلی (مهاجرین)مجرد هستند، در کارخانه کار می‌کنند و می‌آیند خرید می‌کنند، دم غروب ریخته بودند لت و کوب کرده بودند، مغازه‌های هم‌شهری هم زیاد است و ریخته بودند، زده و بسته کرده بودند، دو سه روز مغازه‌ها کلا بسته بود. یک پارک هفت تیر داریم ایجا، در این پارک خیلی‌ها را زدند، اما مأمور گذاشته بودند و افغان‌ها را نمی‌گذاشتند بروند آنجا. ولی شب اول هیچ خبری از مأمور نبود، چون پنج‌شنبه و جمعه هم بود، خیلی از مردم را لت و کوب کردند".

خاوری خاطرنشان می‌کند که در شرایط کنونی هم به صورت موردی لت و کوب‌های مهاجرین  ادامه دارد، ولی مأمورین انتظامی بیشتر شده است.
وی می‌گوید که تا روز گذشته(یک‌شنبه) کسی از مهاجرین جرأت نداشت از خانه خود بیاید.

یکی دیگر از مهاجرین افغانستانی که در باقر شهر مغازه‌دار است، به خبرنگار انصاف نیوز گفته است: "جمعه شب بود که پنج شش تا ماشین، سر سی‌متری آمده و حدود ۲۰ نفر پیاده شدند، شروع به عربده‌کشی کردند و گفتند که افغانی‌ها فلان هستند، افغانی‌ها را فلان می‌کنیم و... بعد از آن شروع کردند به زدن مهاجرین و تا جایی که می‌توانستند با مشت و لگد بچه‌ها را زدند و چندین نفر را هم درون جوی آب انداختند و کتک زدند، اما چون سن و سالی از من گذشته بود، کاری به من نداشتند و بیشتر جوان‌ها را می‌زدند".


سفارت افغانستان: پی‌گیر آزار و اذیت مهاجرین هستیم/ نیروهای انتظامی نگذارند ضرری به اتباع افغانستان برسد
در همین حال، سفارت جمهوری اسلامی افغانستان ضمن اعلام مراتب تسلیت و هم‌دردی خود با خانواده مقتول، از پی‌گیری‌های جدی پیرامون آزار و اذیت شهروندان کشور در تهران و شهرهای دیگر خبر می‌دهد.

میر انور غفاری، مستشار و کنسول سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران به خبرنگار آوا گفت: "سفارت افغانستان مراتب تعذیت، همدردی و غم‌شریکی خود را به خانواده متقوله تقدیم می‌کند. ما به درایت و توانایی نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی ایران باور داریم که عاملین این قضیه را دستگیر کرده و هر کسی هر جرمی که مرتکب شده باشد، مطابق قانون این کشور به کیفرش رسانیده می‌شود".

اما وی می‌افزود: "فقط خواهش ما این بوده که نیروهای انتظامی نگذارند ضرری به اتباع افغانستان در مناطقی که سکونت دارند و بی‌گناه هستند، برسد".

 به همین خاطر، آقای غفاری خاطرنشان کرد: "وقتی که ما از این قضیه مطلع شدیم، داخل اقدام شدیم و تماس‌هایی با مقام‌های ذی‌ربط داشتیم، امروز صبح هم تماس‌هایی داشتیم، یک یادداشت نیز به وزارت خارجه ایران روان کرده و رونوشت آن را به اداره اتباع و همچنین گذرنامه هم فرستادیم که جلوی آزار و اذیت اتباع ما گرفته شود و کسانی که مرتکب جرم هم شدند، دستگیر شده و به پنجه قانون سپرده شوند".

وی تصریح کرد که سفارت افغانستان باور دارد که مجرمین مطابق به قانون جمهوری اسلامی ایران به جزای‌شان می‌رسند، اما این سوال را مطرح می‌کند که چرا بی‌گناهان مورد آزار و اذیت قرار بگیرند و آزار و اذیت بی‌گناهان نیز خود جرم است.

مستشار و کنسول سفارت افغانستان در تهران با بیان این‌که تحریک افکار مردم به دلیل نحوه وحشیانه‌یی که آن خانم به قتل رسیده، اجتناب‌ناپذیر است، اما ابراز امیدواری کرد که نیروهای انتظامی بتوانند جلوی آزار و اذیت‌ها را بگیرند.

به گفته آقای غفاری، هنوز هیچ نهادی رسما به سفارت افغانستان در مورد هویت قاتلین که آیا از شهروندان افغانستان هستند یا خیر، اطلاعی نداده است.

در همین حال، محمدآصف درزابی، آمر نمایندگی‌های امورمهاجرین سفارت افغانستان در تهران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار آوا از پی‌گیری جدی تحولات روزهای گذشته و تماس با مقام‌های جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

وی گفت که امروز دوشنبه(10 ثور)، سفارت افغانستان در تهران یک نامه جدی به وزارت خارجه ایران فرستاده و درخواست کرده که این موضوع به طور جدی پی‌گیری شود.

آقای درزابی خاطرنشان کرد که متأسفانه حرکت‌هایی علیه اتباع ما صورت گرفت، اما پولیس دست به کار شده و از آشوب در منطقه جلوگیری کرده است.

وی نیز تصریح کرد که تاکنون نهادهای رسمی ایران هویت احتمالی متهمین را به سفارت افغانستان اطلاع نداده است.
 

عضو شورای شهر باقر شهر: جرم یک عمل شخصی است
با همه این تحولات، "ابوطالب بقرایی"، عضو شواری شهر باقرشهر با ابراز تأسف از حوادثی که در چند روز گذشته در این منطقه اتفاق افتاده، به خبرنگار انصاف نیوز گفته است: "این‌که اگر می‌بینیم تعدادی از افاغنه دچار جرم‌های مختلفی می‌شوند، دلیلی بر تعمیم آن به همه‌ اتباع افغانی نمی‌شود، چرا که در همین بخش، تعداد مدافعان حرم تیپ فاطمیون که در مقابل داعش در حال جنگیدن هستند هم کم نیستند که به نوعی مرزبانی ایران اسلامی را انجام می‌دهند".

او در عین حال افزود: "موضوعی که وجود دارد و شورا و تمام مسئولان امر هم باید آن را پی‌گیری کنند، سامان‌دهی اتباع خارجی غیرمجاز است. چون جایی ثبت نمی‌شوند، اگر تخلفی هم مرتکب شوند، نمی‌توان آن‎ها را پیگیری کرد و یکی از عوامل اصلی رغبت جرم از سوی اتباع، غیرمجاز بودن آن‌هاست و اگر سامان‌دهی شوند، به طور طبیعی این‌گونه اتفاقات کمتر رخ می‌دهد".


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد