Share/Save/Bookmark

کد مطلب :65583
تاریخ انتشار : يکشنبه 16 ثور 1397 ساعت : 11:14:48

آمریکا در پی ایجاد یک پایگاه قدرتمند؛ برای تروریستان بین المللی در افغانستان

آمریکا در ۷ اکتبر ۲۰۰۱ پس از حمله تروریستی در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به برج های دوقولوی جهانی در منهتن، به دستور جرج دبلیو بوش وارد افغانستان شد، این حمله در شرایط صورت گرفت که مردم افغانستان پس از یک جنگ طولانی با روسها در جنگ فرسایشی داخلی گرفتار بودند و بدنبال آن سایه قدرت و وحشت طالبان روی شانه های مجاهد مردان فاتح سنگینی می کرد.

«جواد امیری» کار شناس امور افغانستان در یادداشتی به خبرگزاری افغان ایرکا در مورد اشغال آمریکا و شرایط آن زمان و هرج و مرج سیاسی نظامی موجود در افغانستان نوشت: در چنین شرایطی آمریکا و متحدانش با استقبال گرم مجاهدین و مردم افغانستان مواجه شدند کمتر از یکماه با کمک نیروهای هوای آمریکا مردم سراسر افغانستان را از دست طالبان و القاعده آزاد کردند، پس از چند دهه انتظار یک امنیت نسبی بوجوآمد و به تَبَع آن اجلاس بن و تشکیل دولت موقت و سیل کمکهای غرب به افغانستان، این تصور قوت گرفت که بخت مردم افغانستان باز شده و آمریکا و غرب آمده تا افغانستان را گلستان کنند!

مردم جنگ زده و خسته افغانستان که بی صبرانه منتظر امنیت، آزادی، دمکراسی و رفاه عمومی بودند همانطور که در گام اول مجاهدین با سرعت تمام با همکاری شرکای بین المللی نظام مخوف طالبان را در عرض یک ماه بر چیده بود انتظار داشتند یک امنیت بلند مدت و سراسری هم به شکل بسیار مطلوب بوجود بیایند.

اما با گذشت سال اول دولت موقت و سال دوم و سالهای بعدی، دولت بعدی، اعتماد مردم از صداقت آمریکا که به نام  رسمی «عملیات بلندمدت آزادی»؛ نابودی تروریستان القاعده، امنیت و ثبات افغانستان و ایجاد یک دولت قدرتمند و خود کفا به افغانستان شروع کرده بود، سلب شد.

نتنها امنیت و کارهای زیربنایی نظامی، سیاسی، اقتصادی بوجود نیامد بلکه گروه های تروریستی که در حال نابودی  کامل بودند رفته رفته جان گرفتند و تعداد این گروه ها که به تعداد انگشتان یک دست نمی رسید پس از چند سال حضور آمریکا در افغانستان به حدود بیست گروه افزایش یافتند بالاخره مردم به این باور رسیدند که هنوز اراده جامعه جهانی(آمریکا) بر محو تروریست و ایجاد امنیت به افغانستان وجود ندارد.

البته تحلیل اکثریت قاطع مردم افغانستان این بود که اطمنان همپیمانی لازم به آمریکا داده نشده است که اگر این کار صورت بگیرد آمریکا با ایجاد یک نیروی نظامی قوی و تجهیزات پشرفته، ایجاد امنیت سراسری و حسن نیت خود را نشان خواهد داد.

این باور چنان در میان مردم افغانستان قوت گرفت که وقتی آقای کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان پیمان استراتیژیک یا حق حاکمیت آمریکائیها را در افغانستان امضا نکرد تقریبا اکثریت مردم افغانستا اورا در نا امنی های افغانستان مقصر می دانیستند بنگاهای خبری غرب هم  در یک شانتاژ خبری او را فرد روانی و غیر قابل پیش بینی معرفی می کردند.

اما امروز پس از گذشت ۱۷ سال حضور آمریکا در افغانستان و امضای پیمان استراتیژیک با آمریکا معلوم شد که نتنها امنیت و فشار بر گروه های تروریستی از طرف آمریکا و متحدینش که در افغانستان حضور دارند افزایش نیافتند، بلکه  کشتار نیروهای نظامی افغانستان و افراد ملکی سال به سال افزوده شده و تسلط ۹۰درصد نیروهای دولتی به کل افغانستان به حدود ۵۰ دصد تقلیل یافته است.

طبق آمار بازرسی ویژه کمکهای آمریکا «سیگار» از ۴۰۷ ولسوالی در افغانستان ۱۷۴ ولسوالی یا در دست طالبان است یا جنگ جریان دارد! براساس همین گذارش فقط یک سال گذشته در افغانستان نزدیک به ۷۰۰۰ هزار، روی داد امنیتی یا حمله تروریستی و نزدیک به ۸۰۰۰ هزار سرباز اردوی ملی و پولیس کشته و حدود ۱۱۸۰۰ یازده هزارو هشتصد نفر افراد ملکی شهید شدند؛ «فقط در یک سال اخیر»
بناءً مردم افغانستان اعم از سیاست مداران کار کشته امثال رئیس جمهور پیشین افغانستان آقای حامد کرزی و دیگر سیاست مداران و مردم عامه افغانستان به این باوررسیدند که حضور آمریکا در افغانستان نه برای نابودی گروه های تروریستی بلکه برای حمایت و حفاظت از پایگاه های قدرتمند تروریستان بین المللی است که به نحوی آمریکا و اینگلیس در تاسیس آنها دست دارند و برای تقویت و تثبیت آنها در افغانستان آمدند و به چند دلیل به آنها کمک می کنند.

۱_ رقبای بین المللی خود را در آسیای میانه مورد تهدید قرار بدهند! مثل ایران، چین، روسیه و...
۲_ حضور دائمی خود را به افغانستان در افکار جامعه ی جهانی توجیه کنند.
۳_ با خشونتهای افراطی، انتحار و کشتار زن و کودک توسط افراطیون اسلام گرا به نام اسلام، چهره مقدس اسلام را  بدنام نموده و اسلام را دین مبتنی با رفتار های ضد بشری، غیر انسانی و غیر اخلاقی، خشن و بی رحم معرفی کنند.

آمریکا و غرب را بشردوست، دلسوز، متمدن و با فرهنگ قلمداد نموده محبوبیت نظام مادی‌گرایی غرب را جلوه گر سازند.

به فرمود رهبر کبیر جمهوری اسلا ایران امام خمینی (قدس سره)؛
«آمریکا شیطان بزرگ است؛ با پول هنگفت که از جیب ملتهای مظلوم به غنیمت برده است و از بنگاه های خبری سهیونیست که در اختیار دارد با افکار مردم دنیا اینگونه بازی می کند».


  جواد امیری ـ خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
م. حسینی
يکشنبه 16 ثور 1397
امریکا به دلیل عدم ثبات رهبران سیاسی افغانستان، و مزدوری پشتونیسم افغانستان را بهترین مکان برای ایجاد رعب و وحشت انتخاب کرده است. متاسفانه هموطنان پشتونیسم ما همیشه در طول تاریخ نوکر غرب بوده است و همیشه باعث شده است که اجانب به کشور هجوم بیاورد. امید است که رهبران پشتونیسم به سر عقل بیاید و اینقدر برای غرب نوکری نکند.
حبیب الله رضایی
يکشنبه 16 ثور 1397
اگر آمریکایى‌ها مى‌توانستند از طریق طالبان رقباى خود را در افغانســتان درگیر کنند، شاید به ســراغ ایجاد گروه جدید تروریستى به نام داعش نمى‌رفتند، اما تلاش چند ســاله آن ها براى جلب رضایت گــروه طالبان جهت مبارزه با رقباى منطقه‌اى آمریکا به بن بست رسید و واشنگتن را به فکر حمایت و هدایت گروه تروریستى جدید انداخت. گروه تروریستى ایجاد شده جدید براى اینکه بتواند در کوتاه مدت موفقیت‌هایى را کسب کند، ابتدا باید نام بزرگى داشته باشــد که داعش و عملکرد او در سوریه و عراق بهترین گزینه براى حامیان آن به نظر مى‌رسید.