Share/Save/Bookmark

کد مطلب :65628
تاریخ انتشار : سه شنبه 18 ثور 1397 ساعت : 11:12:05

حرف و حدیث ویژه سرور دانش به شیعیان و مردم هزاره

سرور دانش؛ معاون دوم ریاست جمهوری،‌ چندی پیش به تاریخ ۱۰ و ۱۱ ثور سال جاری، سفری به شهر هرات داشته که طی آن، با مردم شهرک المهدی جبرئیل هرات که عمدتا مردم هزاره و شیعه هستند نیز دیدار کرده است.

آقای دانش در جریان آن دیدار، سخنان خاصی را با مردم شیعه و هزاره و موقف آنان در شرایط کنونی کشور مطرح کرده که بخشی از آن را ذیل عنوان «سخنی چند با مردم شیعه و هزاره هرات» در صفحه مجازی خود، منعکس کرده است.
 

بیش از هر قوم دیگر به وحدت ملی متعهد باشیم
معاون دوم ریاست جمهوری تأکید کرده است که شیعیان و هزاره ها باید بیش از هر قوم دیگر وحدت ملی را برای خود یک اصل بدانند.
وی گفته است: «ما در افغانستان یک تافته جدا بافته از دیگران نیستیم. باید شریک شادی و غم همه ملت افغانستان باشیم. ما تاریخ و تمدن و فرهنگ مشترک و جغرافیا و سرزمین و میهن مشترک داریم. یک هزاره با یک پشتون و تاجیک و اوزبیک و بلوچ و ایماق و دیگران، صدها درد مشترک و پیوند مشترک دارد تا با یک خارجی مسلمان یا غیر مسلمان. هیچگاه فکر نکنیم که یک خارجی برای من هزاره نزدیک تر و مهربان تر است از یک پشتون و تاجیک هموطن و یک برادر پشتون و تاجیک ما هم فکر نکند که یک هزاره با او بیگانه تر است از یک خارجی. این اقوام در طول هزاران سال، در کنار همدیگر و وطندار همدیگر بوده اند و برای هزاران سال دیگر هم چنین خواهند بود. بیاییم گذشته های تاریخ را به تاریخ بسپاریم و فقط از آن گذشته های تلخ درس و عبرت بگیریم و هرگز خود را غرق گذشته ها نکنیم و به قول حافظ سقف را بشکافیم و طرحی نو در اندازیم.»
 

اقوام دیگر، حضور شیعیان و هزاره ها را به رسمیت بشناسند
آقای دانش اما تصریح کرده که همین انتظار از اقوام دیگر نیز وجود دارد؛ مخصوصا در هرات که به گفته او، از نگاه فرهنگی و ترکیب قومی، یک افغانستان کوچک شمرده می شود.
 
او به حضور فعال شیعیان هرات در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی از پارلمان تا شورای ولایتی و سایر زمینه ها اشاره کرده و خواستار پذیرش بدون تبعیض این حضور از سوی سایر اقوام ساکن این ولایت شده است.
 

افراط‌گرایی شیعی و سنی، زهر کشنده است
سرور دانش، در بخش دیگر سخنان خود، افراط گرایی را از نظر قومی و مذهبی زهر کشنده ای دانسته و تصریح کرده است:«شیعه افغانی اعم از هزاره و غیر هزاره که افراطیت شیعی گری را تبلیغ کند و به مقدسات و باورهای مذهبی و فقهی اهل سنت توهین کند قبل از هر چیز و هر کسی دیگر، به شیعه افغانستان خیانت کرده است. شیعه و سنی دو مذهب فقهی اسلامی است که در همه اصول و فروع بیش از ده فیصد با هم اختلاف ندارند و در بیش از 90 فیصد با هم مشترک هستند.
 
صحابه و اهل بیت دو بازوی ستبر اسلام و پیامبر اسلام بودند و اگر در تاریخ کدام اختلافی بین صحابه بوده ما امروز آن را به تاریخ واگذار می کنیم. اختلافات تاریخی گذشته به تاریخ پیوسته و نباید باعث اختلافات امروز شود.»
 
به باور آقای دانش، فقه حنفی فقه اعتدال و عقلانیت است و همچنین مکتب کلامی ماتریدیه که مکتب کلامی فرقه حنفی است، کلام عقلانی و بسیار نزدیک به مبانی کلامی امامیه است. فقه جعفری نیز از همین خصوصیت برخوردار است. فقه جعفری و حنفی در غیر بخش عبادات، در کنار کتاب و سنت، بیشترین تکیه را بر عرف و عقل دارند. اصول فقه شیعه و حنفی متکی بر عرف و عقل است. انا لانکفر احدا من اهل القبله، یکی از نظریات بنیادی امام ابوحنیفه است. تندروان و افراطیون امروز هیچ ربط و نسبتی با امام ابوحنیفه و فقه حنفی ندارند. این افراطیون به همان اندازه که با فقه شیعه فاصله دارند بیشتر از آن از فقه حنفی فاصله دارند. امام جعفر صادق و امام ابوحنیفه هر دو هم عصر بودند و باهم محاوره و گفتگوهای علمی داشتند و امام ابوحنیفه از دوستداران جدی اهل بیت بود و حتی از علویانی که علیه حکومت اموی و عباسی قیام می کردند طرفداری و حمایت می کرد و خود مدتی در زندان به سر برد و شکنجه شد.»
 
بنا بر این به گفته معاون دوم رییس جمهور، هزاره و شیعه، امروز باید به اعتدال و میانه روی بیندیشد و منطق و عقلانیت و ارزش های مدرن روز را پیشه خود سازد. امروزه معارف و تحصیلات عالی و اقتصاد و تجارت حرف اول را می زند نه شعارهای تند اتنیکی و مذهبی.
 
دانش با بیان اینکه هزاره ها و شیعیان باید به تکنالوژی و دانش معاصر و ارزش های مدنی مسلح شوند و دیگر هرگز به اسلحه و جنگ و خشونت فکر نکنند، تصریح کرده که در هرات، شهر عرفان و تصوف و ادب و شهر مولانا جامی و خواجه عبدالله انصاری و امیر علی شیر نوایی و شهر دیانت و اعتدال و ایمانداری، علما اعم از شیعه و سنی باید میانه روی را پیشه خود بسازند و با افراطیت مبارزه کنند و به مردم مسلمان بیاموزند که اسلام دین وسط است و آیین مهر و رحمت و انسانیت، نه دین سربریدن و مثله کردن و آتش زدن. در شهر هرات مدرسه غیاثیه و صادقیه و سایر مدارس دینی از علمای شیعه وسنی، مراکز تاریخی دینی و اخوت و وفاق و همگرای مردم هرات هستند.
 
دانش در ادامه گفته است:«ما از علمای همه این مدارس مخصوصا از عالم بزرگ مولوی صاحب خدایداد رئیس مدرسه غیاثیه انتظار داریم که بیش از پیش نقش تاریخی خود را ایفا نمایند و مردم را به سوی برادری و همزیستی مسالمت آمیز رهبری کنند.»
 

خودزنی را متوقف کنید
سرور دانش همچنین خواستار وحدت درونی هزاره ها و شیعیان شده و از آنها خواسته است خودزنی را متوقف کنند.
 
به باور وی،‌هماهنگی سیاسی بین احزاب و جریان های سیاسی و فرهنگی و مدنی شیعه، یک نیاز حیاتی است.
 

هیچگاه بیرون یا در تقابل با حکومت نباشیم
به گفته این چهره سیاسی و فرهنگی، ‌هزاره ها و شیعیان هیچگاه نباید خارج از حکومت و یا در تقابل با حکومت ها باشند.
 
به باور وی، «سال ها و بلکه قرن ها انزوا و مرکزگریزی را خود بر خود تحمیل کردیم و بر گرد خود حصار کشیدیم و یا بر ما تحمیل کردند و همانطور که هزاره جات در حصار طبیعی و جغرافیایی قرار دارد، ما از نگاه سیاسی و فرهنگی و اجتماعی هم خود را در حصار قرار دادیم. روشنفکربازی های شعاری و سطحی و انقلابی گری های تقلیدی و خیالی دیگر بس است. این نوع انقلابی گری ها جز این که برای ما دشمن ایجاد کند و ما را از دیگران جدا کند هیچ نتیجه ای دینی و دنیایی برای ما ندارد. حکومتداری و دولتداری و مشارکت در اداره و رهبری کشور عامل پیشرفت و رفاه و مدنیت و اقتدار است.»
 
 معاون دوم ریاست جمهوری، در پایان سخنان خود در مورد رابطه جامعه شیعه افغانستان با پارلمان گفته است که مشارکت در انتخابات پارلمانی یک گام بزرگ برای بقا و مشارکت در رهبری کشور است؛ اما به باور وی، مردم باید کسی را انتخاب کنند که دولت داری بدانند و تحصیلات و آگاهی سیاسی داشته باشند و بتوانند در قانونگذاری و بودجه و امور مالی و پروژه ها و نظارت بر اعمال حکومت سهم بگیرند.
 
از نظر او، پارلمان خانه ملت است و از قاطبه ملت نمایندگی می کند و از این رو وکیل مردم باید بتواند برای افغانستان و برای کشور بیندیشد و خود را مسؤول همه اتفاقات و رویدادهای کشور در سطح ملی و محلی بداند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد