Share/Save/Bookmark

کد مطلب :65704
تاریخ انتشار : جمعه 21 ثور 1397 ساعت : 15:29:57
پایان نشست سه جانبه علما در اندونیزیا؛

نشست علما در اندونيزيا از طرح جديد صلح حکومت افغانستان با طالبان حمايت کرد

 در کنفرانس سه جانبه علماى دينى  در اندونيزيا از طرح تازه صلح حکومت افغانستان با طالبان گرديد و از طرف هاى درگيرى جنگ درافغانستان خواسته شد تا گفتگو هاى صلح رو در رو و مستقيم را آغاز نمايند.

این مطلب در قطعنامه نهايى نشست سه جانبه علماى دينى افغانستان،پاکستان و اندونيزيا در مورد صلح و ثبات افغانستان که امروزبا سخنرانی رئيس جمهوراندونيزيا در شهر بوگور آنکشور برگزارشده بود بیان گردیده است.

درقطعنامه آمده است که دراين نشست علماى سه کشور بخاطرگردهم آمده اندکه در مورد چالش هاى بحث کنند که مردم افغانستان و کشورهاى ديگر اسلامى با آن مواجه اند.

در قطعنامه گفته شده:" ما تعهد خویش را در فضای وحدت، همديگرپذیری و برادری در افغانستان، پاکستان و تمامی کشور های اسلامی بخاطر آوردن صلح بیان کرده و بر آن تاکید می کنیم."

منبع می افزاید که مردم افغانستان از دهه ها بدینسو بامشکلات، چالش ها و سختی ها روبرو هستند، اما با وجود تمامی خشونت ها به تلاش هاى صلح ادامه داده و ناامید نشده است.

درقطعنامه آمده است : "مردم افغانستان منحیث مسلمانان و مومنان قوی در برابر خشونت ها با مقامت و متانت ایستادگی کرده اند."

در قطعنامه کنفرانس علما در اندونیزیا از تامین صلح در افغانستان  در روشنایی به ارشادات اسلامی حمایت صورت گرفته و گفته شده که علما چگونه فضای مناسب را برای تامین صلح ایجاد نمایند.

اشتراک کنندگان اين نشست گفته اندکه در روشنایی احکام قران کریم مسلمانان از خشونت دست بکشند و به خداوند و رسولش مراجعه کنند و تاکید شده که همه در در صف امت اسلامی قرار داده شوند  و نفاق از میان برداشته شود.


در کنفرانس علما در اندونيزيا روى موارد ذيل فيصله شده است:

اول: اسلام دین صلح، اعتدال و تحمل است، پیام اساسی اسلام صلح، ترحم و مهربانی است، ما به همین دليل  از تمامى فيصله هاى حمايت و آنرا تائيد مى کند که در حمايت از صلح و تقبيح افراطگرايى صادرشده است.


دوم: صلح امر الهی است و بر هر مسلمان واجب است تا جنگ را در روشنایی به قرآن کریم و حدیث نبوی حل و فصل کند و بر اساس همین ما علما از طرح صلح رئیس جمهور افغانستان که در ماه فبروی در نشست پروسه کابل دوم ارایه کرد، حمایت می کنیم و همچنان از کشور های منطقه و کشور های اسلامی و جامعه جهانی تشکری می کنیم که از پروسه صلح افغانستان حمایت کردند.


سوم: با توجه به این که فضا و شرایط صلح در افغانستان مساعد شده است، بالای تمامی جناح های درگیر صدا می زنیم که مذاکرات صلح را رو در رو آغاز کند، چون در قرآن کریم در مورد مشوره بخاطر صلح یاد آوری شده است.


چهارم: علما به عنوان وارثین انبیا وظیفه دارند که مطابق به ارزش های اسلامی برای پیشرفت تامین صلح، تحمل و عدالت اجتماعی کار کنند و مردم را تشویق کنند تا این اصول را معیار های رهنمود زندگی روزمره خود قرار دهند.


پنجم: علمای امت اسلامی بخصوص علمای افغانستان، اندونیزیا و پاکستان از مشکلات و چالش های موجود که جامعه اسلامی با آن مواجه است آگاهى دارند، و علما میتوانند، نقش فعال را در سطح  جهان اسلام بخصوص افغانستان  در آوردن صلح و ثبات بازی کنند.


ششم: ما یکبار دیگر تاکید می کنیم، خشونت و دهشت با هیچ دین، ملت، تمدن و قوم تعلق ندارد، چون افراطيت خشونت بار و تروريزم که خشونت در برابر مردم ملکى و حملات انتحارى شامل آن مى باشد در تضاد با اصول دين مقدس اسلام است.


هفتم: منحیث یک خانواده امت اسلامی ما از روند صلح حمایت کرده و آماده هستيم که با اين روند همه جانبه همکاری کنیم و از تمامی روند های صلح حمایت کنیم که بخاطر صلح دایمی در افغانستان راه اندازی شده است.


هشتم: ما در این بخش از نقش علمای افغانستان و پاکستان که میان مردم و حکومت ها برای آرودن صلح و برادری در روشنایی ب قرآن کریم و سنت رسول الله و مطابق به تعلیمات اسلامی انجام میدهند، حمایت می کنیم.


نهم: ما از دولت اندونیزیا تشکری می کنیم که به شکل مخلصانه میان علما  و  کشورهاى جهان اسلام اين پروسه همکاری را آغاز کرده و در آینده نيز از آن حمايت مى کنيم.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد