Share/Save/Bookmark

کد مطلب :65763
تاریخ انتشار : دوشنبه 24 ثور 1397 ساعت : 15:47:35

دیدار وزیر دفاع با دیپلمات‌ها و نمایندگان جامعه مهاجرین افغانستان در ایران

جنرال طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع ملی جمهوری اسلامی افغانستان که صبح روز شنبه(22 ثور) در یک سفر رسمی بنابر دعوت همتای ایرانی خود به تهران سفر کرده، عصر روز یک‌شنبه(23 ثور) در حضور سفیر و نماینده فوق‌العاده رییس‌جمهور در ایران، با دیپلمات‌ها و نمایندگان جامعه مهاجرین افغانستان در مقر سفارت کشور در تهران دیدار و گفت‌وگو کرد.

آقای بهرامی در این دیدار فشرده‌یی از تحولات سیاسی، اقتصادی و نظامی افغانستان را بیان کرد. وی گفت، دیپلماسی فعالی که دولت افانستان در عرصه سیاسی به پیش برده، در طول سال‌های گذشته وجود داشته و به عنوان مثال، هیچ وقت پاکستان در انزوایی که امروز قرار داشته، نبوده است.

وی خاطرنشان کرد که در عرصه مسائل اقتصادی نیز پروژه‌های بزرگ اقتصادی چون تاپی گام به گام در حال عملی شدن است؛ مسأله‌یی که هیچ کس فکرش را نمی‌کرد.

وزیر دفاع ملی کشور تصریح کرد که دشمنان افغانستان تلاش دارند مانع عملی شدن پروژه‌های بزرگی چون تاپی شوند، اما با حضور نیروهای امنیتی، نمی‌توانند مانع عملی شدن این پروژه‌ها شوند.

وی تأکید کرد که با سیاست فعال اقتصادی که حکومت روی دست گرفته، اگر کشوری مرزهای خود را به روی مردم افغانستان ببندد، هیچ آسیب اقتصادی به افغانستان وارد نمی‌شود، بلکه خود آن کشور آسیب می‌بیند.

جنرال طارق‌شاه بهرامی به آخرین وضعیت نظامی کشور اشاره کرد و گفت: "در عرصه نظامی نیز با وجود شرایط ناگوار و حملاتی که در کشور صورت می‌گیرد و با وجودی که در مقایسه با سال گذشته، 14 درصد تحرکات و اوپراسیون دشمن بیشتر شده، ولی با برنامه‌ریزی‌های نیروهای امنیتی، جواب دندان‌شکنی به آن‌ها داده شده و با وجود حوادث و تلفات نیروهای امنیتی، از برنامه‌های بزرگ و استراتژیک دشمن جلوگیری شده است".

وی تصریح کرد: "دشمن امسال برنامه داشت تا ولسوالی‌ها و برخی ولایات را در شرق، جنوب شرق و شمال شرق سقوط بدهد و گروه‌های تروریستی را از آن سوی مرز وارد افغانستان کند که ناکام شدند. یک برنامه استراتژیک وجود داشت که چترال پاکستان را به صورت مستقیم با شاه سلیم ولایت بدخشان وصل شود تا مسیر اکمالات‌شان فراهم گردیده و شمال شرق را با سقوط مواجه کنند، اما با وجود حوادث ناگوار و تلفات نیروهای امنیتی، دشمن چند برابر تلفات داشته و نتوانسته به اهداف بزرگ و استراتژیک‌شان برسد".

وزیر دفاع ملی با اشاره به فعالیت گروه‌های مختلف تروریستی در افغانستان و منطقه خاطرنشان کرد: "ما تنها با فعایت شبکه‌های طالبان، حقانی و داعش مواجه نیستیم، در افغانستان و منطقه بیش از 20 گروه تروریستی فعال هستند که با این سه شبکه در افغانستان ارتباط دارند. این گروه‌ها حامیان منطقه‌یی و جهانی دارند".

وی تأکید کرد که جنگ افغانستان یک جنگ ساده نیست و ایجاب می‌کند یک اتحاد منطقه‌یی و جهانی در حمایت از افغانستان و مهار این تهدیدها ایجاد شود.

جنرال طارق شاه بهرامی افزود: "ما بر اساس یک استراتژی دفاعی پیش می‌رویم، ما یک استراتژی 4 ساله امنیتی داریم که بر اساس آن نیروهای کوماندو را دو برابر می‌کنیم؛ تلاش داریم نیروهای هوایی را سه برابر بسازیم و بالای کدرهای مسلکی کار کنیم".

او اعتراف کرد: "یک سلسله مشکلات و فساد که دامن‌گیر افغانستان است، در بین نیروهای امنیتی نیز وجود دارد و ما صادقانه با دنیا و مردم افغانستان متعهد هستیم که این پدیده را از بین ببریم. ما در حال اجرای قانون جدید ذاتی افسران هستیم که فرصت بیشتری برای حضور و فعالیت نسل جوان فراهم می‌کند تا آن‌ها با انرژی که دارند، وارد خدمت شوند و اردوی افغانستان را کمک کنند".

وزیر دفاع تأکید کرد که با برنامه‌ریزی‌های آن‌ها، در طول 18 الی 24 ماه آینده، افغانستان یک اردوی ملی مسلکی، تعلیم‌یافته، صادق و توانا خواهد داشت که قادر به تأمین امنیت کشور خواهد بود.

وی خطاب به نمایندگان جامعه مهاجرین افغانستان در ایران تصریح کرد: "چیزی که بسیار مهم است، دشمن داخلی و خارجی نقطه قوت ما شناسایی کرده که وحدت ملی ماست، متوجه وحدت ملی خود باشیم، اگر وحدت را محکم نگاه کردیم، مبارزه را نیز خواهیم برد، ولی اگر این نقطه قوت به نقطه ضعف ما تبدیل شود، صدمه زیاد خواهیم دید. به هیچ کس اجازه ندهید با آرمان‌های مردم افغانستان و اصل وحدت ملی بازی کند".

جنرال طارق‌شاه بحرانی در مورد هدف از سفر به ایران و گفت‌وگو و مذاکره با مقام‌های ایرانی گفت: "هدف سفر ما این بود که روابط و مناسبات نزدیکی که با کشور دوست و برادر ایران داشتیم، مستحکم ساخته و گسترش بدهیم. در طول تاریخ کدام حرکت منفی از سوی ایران علیه حاکمیت افغانستان وجود نداشته، هدف ما در این سفر، گسترش روابط در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی و به خصوص نظامی است. ملاقات‌ها و مذاکرات سازنده‌یی با وزیر دفاع و رییس ستاد ارتش، مشاور امنیت ملی و رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران داشتیم".

وی گفت که قرار است امروز دوشنبه(24 ثور) با معاون اول ریاست جمهوری ایران نیز دیدار و گفت‌وگو داشته و در یک نشست مشترک خبری با وزیر دفاع این کشور حاضر شوند.

وزیر دفاع افغانستان شام امروز دوشنبه(24 ثور) تهران را به مقصد مشهد و پس از آن، به طرف کابل ترک خواهد کرد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد