Share/Save/Bookmark

کد مطلب :65764
تاریخ انتشار : دوشنبه 24 ثور 1397 ساعت : 15:51:48
وزیر دفاع در نشست مشترک با همتای ایرانی خود در تهران:

راهبرد جامعی برای مبارزه مشترک با تروریزم و مواد مخدر تهیه می شود/ ایران در مبارزه با تروریسم متعهد است و امنیت افغانستان امنیت ایران است

وزیر دفاع افغانستان که به دعوت همتای ایرانی خود به تهران آمده، صبح امروز دوشنبه(۲۴ ثور) در یک نشست مشترک خبری، از تلاش ها برای تهیه راهبرد همکاری های نظامی و دفاعی با ایران برای مبارزه مشترک با تروریزم و مواد مخدر خبر داد. جنرال طارق شاه بهرامی در عین حال از ایران خواست که از روند صلح دولت افغانستان و نیروهای امنیتی کشور حمایت کند.

جنرال طارق شاه بهرامی با بیان این که گفتگوهای مختلفی با وزیر دفاع ایران و دیگر مقام های نظامی و امنیتی این کشور در تهران داشته، این دیدارها را سودمند خواند که در یک فضای صادقانه صورت گرفته است.

وی در پایان دیدار با همتای ایرانی خود تصریح کرد: دیدگاه های ما بسیار نزدیک و مشترک است.

وزیر دفاع کشور گفت که افغانستان در یک شرایط دشوار امنیتی به سر می برد و ۲۰ گروه تروریستی در کشور فعالیت می کنند. در چنین شرایطی توقع ما از ایران، این است که در راستای مبارزه با تروریزم و مواد مخدر دست به دست هم داده و مخلصانه کار کنیم تا منطقه به ثبات و شکوفایی اقتصادی برسد.

وی خاطرنشان کرد که در نتیجه گفتگوها و مذاکرات خود با وزیر دفاع ایران به این نتیجه رسیده اند که تروریزم و قاچاق مواد مخدر دو کشور را تهدید می کند، این پدیده ها دشمن مشترک دو کشور بوده و برای مبارزه با آن کار مشترک می کنند.

طارق شاه بهرامی تاکید کرد: برای رسیدن به این هدف، ما نیاز داریم که راهبرد جامعی را تهیه کنیم و کار عملی برای تطبیق آن انجام بدهیم.

وی از جمهوری اسلامی ایران خواست که مثل گذشته از افغانستان در عرصه های سیاسی و نظامی حمایت کند.

وزیر دفاع کشور گفت که دولت افغانستان با وجود اصرار دشمنان بر ادامه جنگ، برنامه صلح را در پیش گرفته و از ایران خواست که از روند صلح دولت افغانستان حمایت کند.

اما از لحاظ نظامی، وی از ایران خواست که اگر حمایت و تماسی صورت می گیرد، با دولت و نهادهای امنیتی افغانستان باشد و این نهادها حمایت شوند تا بتوانند گروه های تروریستی را از بین ببرند.
 

حاتمی: ایران همواره پشتیبان صلح، ثبات و امنیت در افغانستان بوده است
امیر سرتیپ حاتمی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران نیز در سخنانی در این نشست مشترک خبری، توسعه مناسبات با کشورهای همسایه را از اصول ثابت سیاست خارجی این کشور خواند.

وی با بیان این که سفر وزیر دفاع افغانستان به دعوت او به تهران صورت گرفته، خاطرنشان کرد که روابط دو کشور دارای تمایزاتی است که نسبت به سایر کشورها وجود ندارد.

امیر حاتمی تصریح کرد که روابط دو کشور در ۴۰ سال گذشته همواره خوب بوده و ایران همواره پشتیبان صلح، ثبات و امنیت در افغانستان و مرزهای مشترک دو کشور بوده است.

وی گفت که گفتگوهای خوبی با وزیر دفاع افغانستان انجام داده اند و حالا به ارزیابی های دقیق تری دست پیدا کرده اند، بر این اساس، روابط دو کشور پس از این با سرعت بیشتری توسعه پیدا خواهد کرد.

وزیر دفاع ایران خاطرنشان کرد که در مسائل نظامی و دفاعی صحبت های خوبی با همتای افغانستانی خود داشته و ایران امیدوار است دین و کمک خود را به افغانستان ادا کند.

وی تاکید کرد که ایران به مبارزه با تروریزم متعهد است، امنیت همسایگان و منطقه را امنیت خود می داند و هر کمک و کاری بتواند، انجام می دهد.

وزیر دفاع کشور در یک سفر رسمی سه روزه، روز شنبه به تهران امد و قرار است شام امروز تهران را به مقصد مشهد و سپس کابل ترک کند. قرار است در ادامه دیدارهای جنرال طارق شاه بهرامی، وی امروز دوشنبه با اسحاق جهانگیری، معاون اول ریاست جمهوری ایران دیدار کند.

این سفر وزیر دفاع کشور به عنوان فصل جدیدی از روابط دو کشور در بعد نظامی و دفاعی به حساب می رود و دو کشور گفتگوها را برای تهیه یک راهبرد نظامی و دفاعی آغاز کرده اند.

پیش از این دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری ایران گفته بود که در صورت درخواست دولت افغانستان، این کشور حاضر است همکاری های مستشاری و امنیتی با دولت افغانستان داشته باشد.

همزمان با آغاز گفتگوها برای تهیه یک راهبرد همکاری های نظامی و دفاعی بین دو کشور، گفتگوها در پنج کمیته برای تهیه سند جامع همکاری های افغانستان و ایران نیز در حال نهایی شدن است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد