Share/Save/Bookmark

کد مطلب :65927
تاریخ انتشار : چهار شنبه 2 جوزا 1397 ساعت : 10:55:18

تاراج معادن افغانستان توسط داعش؛ پودر تَلک، منبع عمدۀ درآمد گروه داعش در افغانستان

یک گروه بین المللی حقوق بشر روز سه شنبه گزارش می ده که جنگجویان گروه داعش در افغانستان، با استخراج غیرقانونی پودر تلک (بورکس)، سالانه صدها هزار دالر امریکایی درآمد دارند که بیشتر آن پودر از مسیر های مختلف به اروپا و ایالات متحده می رسد.

در این گزارش، طبق آمار وزارت معدن و صنایع افغانستان آمده است که حدود ۵۰۰ هزار تُن تلک مورد استفاده در محصولات از رنگ آمیزی گرفته تا پودر کودکان، در سال روان تا ماه مارچ، از افغانستان صادر شده است.

در گزارش گروه موسوم به "شاهد جهانی" آمده است که تقریباً تمام پودر استخراج شده به پاکستان صادر شده و از آنجا به سایر کشور ها انتقال یافته است.

بیش از یک بر سه حصۀ واردات تلک ایالات متحده نیز از پاکستان وارد می شود و بیشتر تلک مورد نیاز کشور های اروپایی نیز از پاکستان تامین می گردد.

نیک دونووان، رئیس گروه مدافع حقوق بشر شاهد جهانی می گوید "مصرف کنندگان امریکایی و اروپایی، ناخواسته گروه های تندرو را در افغانستان تمویل می کنند." آقای دونووان خواهان بررسی قویتر واردات شد.

استخراج غیرقانونی معادن و سنگ های قیمتی چون لاجورد، یکی از منابع عمده و بزرگ تمویلی شورشیان طالبان بوده و گزارش گروه شاهد جهانی حاکی از آنست که جنگجویان گروه داعش برای کنترول بر معادن ننگرهار مبارزه می کردند.

ولایت ننگرهار، ذخایر بزرگ تلک و مواد معدنی چون کرومیت و سنگ مرمر را دارا بوده و در مسیر بزرگترین جادۀ قاچاق مواد مخدر و سایر کالای قاچاق موقعیت دارد.

این گزارش همچنان به نقل از یک فرماندۀ ارشد جنگجویان گروه داعش که نامی از آن ذکر نشده می نگارد که برای آن گروه کسب کنترول بر معادن ننگرهار از سایر گروه های مسلح در ننگرهار، اولویت داشته است: "معادن در دست مافیا قرار دارد ... به هر قیمتی که باشد کنترول معادن را در دست می گیریم."

مقامات امنیتی افغان همواره نگرانی خود را به خاطر قاچاق غیرقابل کنترول موادی مانند تلک و کرومیت در ننگرهار ابراز داشته اند.

گروه شاهد جهانی در این گزارش، رقم پول به دست آمده از قاچاق مواد معدنی را توسط گروه داعش مشخص نساخته اما تخمین می کند که در ننگرهار ممکن مقدار آن "از ده ها هزار دالر گرفته تا میلیون ها دالر در سال باشد." این گزارش حد اوسط پول به دست آمده از قاچاق را بین صدها هزار دالر تخمین می کند.

این مبلغ بسیار زیاد نیست، اما گزارش این گروه مدافع حقوق بشر تاکید می ورزد که با توجه به رقم جنگجویان گروه داعش که به گفتۀ نیرو های امریکایی بین ۷۵۰ تا ۲۰۰۰ نفر در ننگرهار و سایر نقاط افغانستان حضور دارند، این رقم پول می تواند منبع قابل توجهی درآمد برای آن گروه باشد.

یک سخنگوی وزارت معدن و صنایع افغانستان گفته است که یک کمیتۀ ویژه از قبل ایجاد شده تا در زمینه با نیرو های امنیتی و استخباراتی افغانستان همکاری کنند.

انتظار می رود وزارت معدن و صنایع در این هفته یک کنفرانس خبری را در مورد مسایل خاصی که در این گزارش به آن اشاره شده، برگزار کند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد