Share/Save/Bookmark

کد مطلب :66013
تاریخ انتشار : يکشنبه 6 جوزا 1397 ساعت : 18:12:54

اعتراض به توزیع شناسنامۀ الکترونیک در پروان و بامیان

به دنبال آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیک از سوی رئیس جمهور و واکنش‌ها در برابر آن، در تازه‌ترین مورد، امروز ده‌ها تن از فعالان مدنی در پروان با گردهمایی در شهر چاریکار مخالفت‌شان را با آغاز این روند اعلام کرده و خواستار توقف آن شدند.
معترضان توزیع شناسنامه‌های الکترونیک را خلاف ارشادات شریعت اسلامی می‌دانند.
محمدشفیع مشفق، عضو رهبری بورد نهادهای مدنی و یعقوب رسولی از فعالان مدنی پروان می‌گویند، خداوند در قرآن از «شعبه‌ها و قبایل» مختلف در میان انسان‌ها حرف زده است اما تصمیمی که اکنون ریاست جمهوری در خصوص توزیع شناسنامه‌های الکترونیک گرفته است، در تضاد با این گفتۀ قرآن قرار دارد، بنابراین مردم در برابر آن می‌ایستند.
افزون بر این، شرکت‌کنندگان این همایش تلاش حکومت برای توزیع شناسنامه به کوچی‌ها در پروان و توزیع شناسنامه به بانوی نخست کشور را به باد انتقاد می‌گیرند و آن را خلاف قانون اساسی کشور و خواست مردم می‌خوانند.
در پایان، فعالان مدنی پروان با صدور یک قطعنامۀ پنج ماده‌یی خواستار توزیع شناسنامۀ الکترونیک بر مبنای قانون تصویب‌شدۀ مجلس نمایندگان در سال 1393 شدند و به حکومت هشدار دادند که اگر به این خواست آنان توجه نکند، به اعتراض‌های گسترده‌یی دست خواهند زد.
در همین حال، ده‌ها تن از شهروندان بامیان نیز امروز در اعتراض به توزیع شناسنامه‌های الکترونیک طی یک گردهمایی گفتند، فرمان رئیس جمهور مبنی بر توزیع این شناسنامه‌ها یک عمل مستبدانه و «افغان» برای تمام مردم کشور یک هویت تحمیلی است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد