Share/Save/Bookmark

کد مطلب :66304
تاریخ انتشار : يکشنبه 20 جوزا 1397 ساعت : 14:11:28

هشدار صالح به غنی مبنی بر تنگ سازی عرصۀ مدیریت برای جناح عبدالله

امرالله صالح، رییس جریان سیاسی زیر نام روند سبز افغانستان می‌گوید که از سیاست رییس اجراییه کشور در قبال علی احمد عثمانی، وزیر برکنارشدۀ وزارت انرژی و آب حمایت می‎‌کند و منتظر تصمیم وی می‌باشند.

در پی صدور حکم برکناری علی‌احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب افغانستان از سوی رییس‌جمهور غنی، عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت نیز با انتشار بیانیه‌یی، بر ادامه کار آقای عثمانی تأکید کرد.

در این بیانیه، ضمن بیان این‌که علی احمد عثمانی یکی از وزرای موفق و پرکار حکومت است، خاطرنشان شده که تصمیم درباره سرنوشت کاری آقای عثمانی پس از بازگشت رییس‌جمهور افغانستان از سفر چین و مطابق با روحیه‌ حکومت وحدت ملی اتخاذ می‌گردد و وی می‌تواند تا آن زمان به کارش به عنوان وزیر انرژی و آب ادامه دهد.

با توجه به این بیانیه، آقای صالح در یادداشتی در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است: "حکومت وحدت ملی افغانستان در ذات و محتوا یک اداره ایتلافی است که ریشه و اساسش توافق دو جناح بخاطر ابا از جنگ داخلی بود".

وی با بیان این‌که ای کاش انتخابات به یغما نمی‌رفت تا اداره ایتلافی شکل نمی گرفت، خاطرنشان کرده است: "حکومت‌های ایتلافی در سراسر دنیا تا زمانی بقا دارند که طرفین به تعهدات خود وفادارند، و الی با عدول و سرپیچی از تعهدات توسط یکی از طرفین، این نوع ادارات از هم می پاشند و به جای آن حکومت بی طرف موقت روی کار می آید تا انتخابات بعدی را زمینه سازی نماید".

روی این اصل، رییس پیشین امنیت ملی اعلام کرده که از ایستادگی داکتر عبدالله به خاطر عملی شدن تعهدات و پایبندی به محتویات این ایتلاف، حمایت می کند.

وی افزوده، در صورتی که طرف مقابل یعنی جناح ارگ با سوءاستفاده از موقف بلندتر خویش در اداره، عرصه را برای جناح تحت رهبری داکترعبدالله تنگ بسازد و بر روی تعهدات خویش پا بگذارد، در آن‌صورت باید انتخابات بعدی زیر نظر اداره موقت و بی‌طرف که در آن هیچ یک از جناح‌های کنونی سهیم نباشند، صورت گیرد.

رهبر روند سبز تأکید کرده که با توسل به منافع ملی، اصول سیاست شریفانه و حرمت به تعهدات سال 2014 که در آن داکتر عبدالله عبدالله، از کل حوزه سیاسی جمعیت اسلامی نمایندگی می‌نماید، آن‌ها حامی بقای اداره کنونی بوده‌اند، اما این موقف آن‌ها به حضور هدفمند و با مفهوم داکتر عبدالله در حکومت بستگی دارد.

وی تصریح کرده است: "به عنوان یکی از اعضای کمپاین اصلاحات و همگرایی منتظر خواهیم ماند که تشنج کنونی چگونه حل خواهد شد و به حرف آخر رهبری جناح ما در حکومت وحدت ملی حرمت گذاشته و مطابق به ان اجراآت و اقدام خواهیم نمود".


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد