Share/Save/Bookmark

کد مطلب :66306
تاریخ انتشار : يکشنبه 20 جوزا 1397 ساعت : 20:28:43

رییس‌جمهور غنی در چین: ما با طالبان صلح می‌کنیم

محمد اشرف غنی رییس جمهور  امروز یکشنبه 10 ژوئن در سخنرانی‌اش در نشست سران سازمان همکاری‌های شانگهای در چین گفت، حکومت افغانستان متعهد به پایان جنگ و مذاکرات صلح با طالبان است.

براساس گزارش منابع خبری؛ محمد اشرف غنی در سخنرانی‌اش تاکید کرد: «پیشنهاد صلح بی قید و شرط ما جامع است و ما خوشحالیم که روز گذشته گروه طالبان به آتش‌بس حکومت پاسخ مثبت داده و سه روز عید را آتش‌بس اعلام کرد».

وی افزود: "ما از این که طالبان اعلام آتش‌بس ما را برای روزهای عید فطر پذیرفتند، ابراز خرسندی می‎کنیم. از آنجایی که این نخستین وقفه طی بیست و سه سال گذشته بوده، از شما درخواست می‌کنیم که برای استفاده از این دریچه در راستای پیشبرد گفتگوهای صلح بین‌الافغانی از ما حمایت کنید".

رییس‌جمهور با اشاره به فرصت‌های اقتصادی تازه در آسیا، استفاده از این فرصت‌ها را مستلزم ترتیب یک استراتژی منطقه‌یی متمرکز برای توسعه همکاری منطقه‌یی با تکیه بر اتصال و همچنین مهار نمودن تغییر مخربی که از سوی شبکه‌های تروریستی فراملی و سازمان‌های جنایتکار فراملی ما را تهدید می‌کند، خواند، اما به گفته وی، ترتیب چنین استراتژی نیازمند تغییر دیدگاه نسبت به ظرفیت‌ بالقوه و مشکلات افغانستان می‌باشد.

وی خاطرنشان کرد: "اگر ساده بیان کنیم، جنگی که بالای سرزمین ما جریان دارد این است که افغانستان یا باید به عنوان بستری برای اتصال منطقه‌یی و همکاری جهانی عمل کند، یا به عنوان مکانی برای طرح نقشه‌ها و طرح‌های خرابکارانه شبکه‌های تروریستی و سازمان‌های جنایت‌کار فراملی باشد".

اشرف غنی با ابراز خرسندی از همکاران بین‌المللی در حمایت‌شان از یک افغانستان باثبات، صلح‌آمیز، دموکراتیک و مردم‎سالار و خودکفا، گفت که استراتژی جنوب آسیای ایالات متحده امریکا در ایجاد شرایط مساعد برای صلح و ثبات، یک تغییردهنده بازی بوده است.

وی گفت: "ما از حمایت همکاران‌مان در عرصه امنیتی در چارچوب مأموریت حمایت قاطع و همکاران انکشافی‌مان در اتحادیه اروپا که کنفرانس بروکسل را تمویل کردند و همچنان همه دوستانی که دور این میز حضور دارند و نیز همکاری قابل‎ملاحظه‎یی داشتند، ابراز امتنان می‎نماییم. ما از حمایت‌ سخاوت‌مندانه شما برای تغییر زندگی مردم‌مان از طریق تحکیم و تقویت نهادهای مؤثر و کارا که به شهروندان‌مان پاسخگو باشند، استفاده می‎کنیم".
 
رییس‌جمهور در بخش دیگر از سخنان خود به اهمیت و موقعیت اقتصادی افغانستان در منطقه اشاره کرد و گفت: ما شاهد ظهور یک اجماع منطقه‌یی در راستای ضرورت به یک افغانستان باثبات و متصل (با کشورهای دیگر) هستیم. اجازه دهید به نمایندگی از مردم و حکومت افغانستان، از رهبرانی که دور این میز حضور دارند به خاطر نظرات سخاوتمندانه‎شان و ایجاد چنین حرکتی برای برجسته ساختن نتایج و اقداماتی که صورت گرفته، تشکر کنم. کنفرانس تاشکند به میزبانی رئیس‎جمهور میرضیایف، یک تحرک تازه را در همکاری منطقه‎یی روی صلح معرفی نمود.

وی از گفتگوی رئیس‌جمهور چین و نخست‌وزیر هند و توافق آنان به روی همکاری در رابطه به افغانستان تشکر کرد و خاطرنشان نمود: این توافق یک انرژی تازه را تزریق کرده و ما را قادر ساخته تا اجندایی را برای رفاه افغانستان از طریق دسترسی به مارکیت بزرگ بین‌المللی این دو ماشین (چین و هند) رشد جهانی، ترتیب کنیم.

اشرف غنی در عین حال ما از تقویت گفتگوی دوجانبه‌ افغانستان با روسیه، قزاقستان، قرغیزستان، تاجیکستان و ترکمنستان ابراز خرسندی شد.
وی گفت که افغانستان وارد یک گفتگوی جامع با ایران از طریق پنج کمیته تخصصی شده‌ و توجه‌ خود را روی ادغام این پیشرفت در قالب یک سند چارچوبی متمرکز کرده‎اند.

رییس‌جمهور غنی از تعهد رئیس‌جمهور روحانی در خصوص گفت‌وگوهای دو کشور تشکر کرد.

وی در عین حال افزود: گفتگوی دوجانبه ما با پاکستان منتج به امضای یک موافقت‌نامه چارچوبی در ۱۴ می ۲۰۱۸ تحت عنوان پلان عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی (APAPPS) گردید.

اما اشرف غنی خاطرنشان کرد که پیشرفت‌ها میان افغانستان و پاکستان روی کاغذ بوده و او به صورت محتاطانه خوشبین است که این پیشرفت‌های روی کاغذ، جنبه عملی پیدا کند.

رییس‌جمهور در ادامه سخنرانی خود گفت: آجندای ما در زمینه اتصال منطقه‌یی با پیشرفت‌های واقعی همراه بوده است. اکنون افغانستان دارای سه بندر خشکه است که از طریق خط آهن به ترکمنستان و ازبکستان وصل می‌شود و خط آهن چهارمی با ایران نیز در حال ساخت است که ما (افغانستان)، هندوستان، آسیای میانه و چین را به بندر چابهار وصل می‎کند. ازبکستان و افغانستان از منابع مالی خود برای احداث خط آهن بلخ – هرات متعهد هستند و در جستجوی حمایت بین‎المللی به خاطر این پروژه متحول‎کننده هستیم. تاپی به سرحد افغانستان رسیده است و ما متعهد می‌باشیم که مسیر آن را به یک دهلیز انکشافی کامل مبدل سازیم.

وی در ادامه به پروژه‌های انتقال انرژی در محور افغانستان اشاره کرد و گفت: کاسا یکهزار در حال تحقق یافتن است. مهم‌تر از این‌ها، پالیسی‌های دسترسی باز به انرژی و فایبر نوری منتج به سرمایه گذاری قابل ملاحظه سکتور خصوصی گردیده است. ظرفیت بالقوه افغانستان به عنوان بستر تجارت انرژی منطقه‌یی دیگر یک رویا نه، بلکه به سرعت در حال مبدل شدن به یک واقعیت عینی است.

اشرف غنی تأکید کرد: موافقت‌نامه‌های ترانزیت منطقه‌یی، ما را به چین، کشورهای حوزه قفقاز و اروپا وصل می‌کند و دهلیزهای هوایی‎ به سرعت در حال گسترش اند که به تدریج هزینه ترانسپورت را کاهش داده و دسترسی به اقتصاد صادراتی را میسر می‎سازد.

 رییس‌جمهور در بعد دیگر سخنان خود، به مبارزه با فساد و ایجاد اصلاحات در حکومت اشاره کرد و گفت: به منظور غالب شدن بر مشکلات میراثی‎مان از قبیل فساد، حکومتداری ضعیف و استفاده محدود از سرمایه های طبیعی و انسانی، ما به سرعت در حال تطبیق اصلاحات همه‌جانبه هستیم".

وی خاطرنشان کرد: با آوردن تغییر نسلی در عرصه مدیریت و رهبری، ما در حال انتقال صلاحیت و اقتدار به گروهی از مردان و زنان جوان فعال و توانمند هستیم. به طور مثال، ۴۹ درصد کابینه ما زیر سن چهل سال قرار دارند و اوسط سنی در وزارت‌خانه ها به سرعت در حال کاهش یافتن است. سن تقاعد برای دگروالان و جنرالان به ۵۵ تا ۶۲ کاهش یافته و انتقال مسؤولیت‎های امنیتی، دفاعی و انکشافی در حال انجام است.

اشرف غنی تصریح کرد: ما در تطبیق استراتژی مبارزه با فساد پیشرفت‎های واقعی داشته‌ایم، چنانچه این امر با تأیید ناظرین ملی و بین‌المللی همراه بوده است، از آنجایی که ما از جمله ۱۹ شاخصه‌یی که برای سال جاری تعیین شده بود، ۱۴ شاخصه آن را برآورده ساخته‌ایم و روی دستیابی به شاخصه‌های باقی‌مانده نیز پیشرفت‌های قابل‎ملاحظه صورت گرفته است.

وی تأکید کرد که اصلاحات حکومت را قادر می‌سازد تا به صورت مسئولانه از سرمایه‌های عظیم طبیعی‌، مواد معدنی، نفت و گاز برای نسل‌های کنونی و آینده بهره‌برداری کند.

رییس‌جمهور تأکید کرد که متعهد به برگزاری انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۸ و انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۹ می‌باشند.

اشرف غنی در بخش پایانی سخنرانی خود در نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای، از توافق روی ایجاد گروه تماس سازمان شانگهای – افغانستان ابراز خرسندی کرد و گفت که منتظر گسترش همکاری در این عرصه است.

وی تأکید کرد: افغانستان از لحاظ جغرافیایی با قرار گرفتن در قلب آسیا و از لحاظ تاریخی به عنوان دروازه شبه قاره هند، آماده است که به عنوان چهارراه آسیا عمل ‎کند. این یک مساعدت نه، بلکه دسترسی به مارکیت، سرمایه‌گذاری ترانزیتی و همکاری منطقه‌یی می‌باشد که ما از طریق آن در جستجوی به دست آوردن جایگاه برحق خود در قطار دولت‌ها و کشورهای پیشرفته و منحیث عامل ثبات بین‌المللی و منطقه‎یی می‌باشیم.

رییس‌جمهور از همتای چینی خود و مردم شهر چنگداو به خاطر برگزاری این کنفرانس و مهمان‌نوازی‌شان سپاس‌گذاری کرد. وی در عین حال به قرغیزستان به خاطر بر عهده گرفتن ریاست نشست شانگهای تبریک گفت.

این در حالی است که فعلا افغانستان به عنوان عضو ناظر در سازمان همکاری‌های شانگهای حضور دارد، اما تلاش‌هایی در جریان بوده تا به عنوان عضو دائمی این سازمان مبدل شود.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد