Share/Save/Bookmark

کد مطلب :66367
تاریخ انتشار : چهار شنبه 23 جوزا 1397 ساعت : 18:59:11

رئیس مجلس: پیمان امنیتی با امریکا را از روی ناچاری تصویب کردیم

شماری از نمایندگان‌مجلس، پیمان امنیتی میان افغانستان و امریکا را ناکارآمد خوانده تاکید کردند که این پیمان از سوی مجلس بازبینی و در صورت بی‌‎نفع بودن لغو شود.


لطیف پدرام نماینده‌ بدخشان در نشست عمومی امروز (چهارشنبه، 23 جوزا) مجلس گفت: هم‌زمان با امضای پیمان امنیتی میان افغانستان و امریکا کشور به قعر بحران امنیتی فرو رفته‌ است.

وی افزود: قبل از امضای این پیمان اکثر مناطق روستایی کشور در اختیار نیروهای امنیتی بود؛ اما با عقد این پیمان همه گواه اند که بیش از نیمی روستاهای کشور از کنترل دولت خارج و نا امنی‌ها افزایش یافته‌است.

پدرام ادامه داد: تنها مفاد پیمان امنیتی با امریکا این بود که جنگ از جنوب به شمال و شرق کشور انتقال پیدا کرد و مناطق بیشتر نا امن شد.

نماینده‌ بدخشان تاکید کرد: مجلس باید پیمان امنیتی با امریکا را مورد بازبینی قرار دهد و اگر معلوم شد که به نفع مردم افغانستان نیست به زودی آن‌را لغو کند.

وی در بخش دیگر سخنان خود، رئیس جمهوری و گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی را متهم به دامن‌زدن جنگ میان شیعه‌وسنی در کشور کرد و گفت: این افراد که ماموریت برای استعمار دارند و روی سر نیزه امریکایی‌ها آمده‌اند؛ کشور را به سمت جنگ مذهبی سوق می‌دهند.

 پدرام اظهار داشت:  هردوی این اشخاص تذکره‌های خارجی در جیب دارند و با کوچکترین تحول کشور را ترک خواهند کرد.

فرقانی عضو دیگر مجلس در ادامه عنوان کرد: در اوایل گمان می‌رفت که با امضای پیمان امنیتی، صلح و ثبات در کشور مستقر می‌شود؛ اما با امضای این پیمان هر روز گراف ناامنی‌ها افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به بررسی پیمان امنیتی با امریکا افزود: عدم مفیدیت پیمان امنیتی با امریکا قابل پذیرش نیست و این پیمان باید لغو شود.


کامه‌وال عضو دیگر مجلس تصریح کرد: لغو پیمان امنیتی با امریکا را به صلاح نبوده بلکه باید بر تطبیق تمام مواد درج شده این پیمان تاکید کرد.

وی یاد آور شد: باید هیئتی از سوی مجلس تشکیل شود تا بالای حکومت و ایالات متحده امریکا در راستای تطبیق مواد پیمان امنیتی فشار وارد کند چرا که با تطبیق تمام مواد پیمان امنیتی افغانستان – امریکا، جنگ نیز در کشور حل خواهد شد.

در همین حال
عبدالرئوف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان گفت: مجلس از روی ناگزیری پیمان امنیتی با امریکا را به تصویب رساند چنانچه در روز رای‌گیری روی این پیمان ما از نمایندگان خواستیم که خدا را در نظر گرفته به این پیمان رای دهند؛ اما نمایندگان خدا را در نظر نگرفته و این پیمان را تصویب کردند و اکنون رئیس مجلس را متهم می‌کنند.

رئیس مجلس تاکید کرد: یک‌روز با حضور پُر رنگ‌تان به مجلس بیایید و در مورد این پیمان که حق‌ ما است اظهار نظر واحد کنید.

وی همچنین در بخش دیگر سخنان خود به اظهارات  پدرام اشاره کرد و اظهار داشت: هر چند اختلافات مذهبی میان شیعه و سنی و اختلافات قومی جز برنامه‌های دشمن است اما مردم افغانستان به بیداری سیاسی و دینی رسیده‌اند و هیچ‌گاه جنگ مذهبی وقوع نخواهد افتاد.

ابراهیمی از دولت خواست که در راستای خنثی سازی پلان دشمنان اقدام جدی روی دست گیرد.

شایان ذکر است: پیمان امنیتی میان افغانستان و امریکا پس از روی کار آمدن حکومت وحدت ملی در سال ۲۰۱۴ امضا شد، براساس این توافق‌نامه، ایالات متحده امریکا مسوولیت دارد تا سالانه کمک‌های مالی را برای روند آموزش، تجهیز، مشوره دهی و حفظ نیروهای امنیتی افغانستان فراهم کند تا افغانستان بتواند بطور مستقلانه از خود در برابر تهدیدات داخلی و خارجی، دفاع کند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد